Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit.
Dobrý den Věro,
děkuji za Váš dotaz. Pokusím se přiblížit, ja se sám v takovýchto situacích zařizuji, než abych Vám radil konkrétně. Snažím se více věcem předcházet, než je napravovat.
A proto se osobně na koně dívám jako na děti a je zcela na místě brát na zřetel právě především věk koně. Je zde samozřejmě ještě mnoho dalších faktorů, které se podílejí na projevu koně např. pod sedlem v terénu, jako je jeho stupeň přiježděnosti a tím i poslušnost a vnímavost koně vůči jezdci, lekavost a důvěra v jezdce, způsob krmení a v neposlední řadě v jakém tréninkovém cyklu se nacházíte, pokud je kůň trénován ... aj.
Přistupuji ke každému koni individuálně, čímž mám na mysli mou snahu vycítit, jak se kůň vůči mým požadavkům staví. A to nemusíte být žádným zaříkávačem koní, aby jste postřehla, zda je kůň vzpurný nebo ochotný, neochotný či nadšený z pohybu ... Pro mladé koně je zcela přirozené, že si řekněme vyhodí ... již je tedy třeba s tím počítat a v terénu začínat pozvolna. Všechny koně, které si obsedám, při prvních vycházkách do volného terénu s koňmi, o kterých nečekám doslova "plezír", tak dlouze jen v kroku, přičemž se mi nesmí nikam dívat, otáčet, samovolně zastavovat, a tomu předcházím prací na jízdárně.
Když se naučí kráčet spokojeně na zahozené otěži, což je velmi důležité, přidává se na bezpečných místech klus až časem si na sebe zvykneme a postupně zacváláme atd. ...
Pokud je u Vašeho koně tento projev již zvykového charakteru, zkuste je začít jezdit jako obsednutého koně. Což může a nemusí fungovat, ale je to přístup i cesta.
Když vyhazování sama nechcete, nebo tento projev považujete pro sebe nepříjemný a nebezpečný, ztrácíte kontrolu nad zvířetem, pak je to přesně moment, kdy je koni třeba dát jasně najevo, že vyhazování není Vaše přání. Jedná se o vztah. Co mu dovolíte na začátku každého projevu a jednání, určitě počítejte s tím, že se bude opakovat. A pak je třeba koně i upozornit důsledně, někdo tomu říká trest. Avšak po každém usměrnění zákonitě musí přijít pochvala. Třeba ve formě povolení, přejít do klidu, dát volno na moment ... pohladit, hlasem oslovit ... pamlsek.
Všechny své koně, které jsem obsedal, každý vyhazoval, žádný již nevyhazuje. Pokud však kůň již vykročil nad rámec, a tento mantinel určujete především Vy jako jezdec, osvojte si svou vlastní stupnici "trestu" počínaje třeba houknutím, přiklepnutím holení, zvýšením přiježďovací práce (poslušnost), až třeba se nebojte použít bič a platí, že čím dříve a důrazně, rovněž ale bez zlosti a řekněme jednou pořádně, než víckrát nedostatečně, tím méně jej budete snad používat i v budoucnu.
Mějte se krásně a hodně příjemných zážitků v sedle přeji.
DT
Děkuji za nečekaně rychlou odpověď, ČT valášek je 5ti letý cca rok obsedlý, ježděn rekreačně jako hobby kůň a přesně jak jste vystihl jeho vyhození je z nadšený z pohybu... Zatím koník není nijak nebezpečný, když vyhodí tak po směru pohybu nikam neuskakuje/nekroutí se, tím lépe pro mě, že nevypadnu ze sedla. Zatím jsem ho nijak netrestala a jeho chování přehlížela a v práci pokračovala dál... Toto chování se projevilo až teď v zimě. Ještě jednou děkuji za vyčerpávající odpověď. Věra
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.