Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Cushingův syndrom krmení

Autor: Yvona Datum: 29.01.2015 14:55

 Do stáje mi přibyla 21-ti letá klisna slezskéhjo norika s cushingovým syndromem. Tělesný vzhled jako z veterinární učebnice - tukový hřeben na krku, zásek před kohoutkem, propadlý hřbet, "senné břicho", zřetelně se rýsující žebra i páteř. Potravu přijímá dobře. Chtěla bych ji dostat do lepší výživné kondice. Avšak po zkrmení ovsa nebo řepných řízků nebo 0,4 kg slunečnicového semene se jí udělá špatně (celá se zpotí, vtáhne břicho a viditelně jí není dobře) - reaguje tak na všechna krmiva s vyšší glykemickým indexem. Zkoušela jsem rozšířit krmnou dávku o ostropetřecový olej, ale odmítá to žrát i když jádro olejem jen jen "voní". Nyní krmím denně 0,8 kg vojtěška + 0,4 kg pšeničné otruby + 10 g pivovarské kvasnice + 120 g lněné semínko drcené (ve dvou krmných dávkách). K opravdu kvalitnímu senu má přístup neomezený. Tuto krmnou dávku akceptuje bez problémů (nesmím však dát ničeho více), ale NEPŘÍBÍRÁ  z toho. Od klisny se neočekává žádná práce. Svůj čas tráví 20 hodin venku (nyní v zimě dekovaná) a 4 hodiny v boxe. Otázka : jaká krmiva a v jakém množství zvolit aby tento kůň přibral? 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je to tak, Cushing je problém, které se bohužel nedá léčit, jen zpomalit. Pokud ji chcete pomoci, měla by dostávat léky (účinné látky pergolit nebo cyproheptadin) to ej potřeba domluvit s veterinářem. Po zaléčení je možné očekávat mírné zlepšení kondice, ruku v ruce se správnou krmnou dávkou.

Nesmí v žádném případě, jak jste zjistila, dostávat žádná krmiva s vysom obsahem cukrů. Řízky byla ta úplně nejhorší alternativa!

Další věc, kterou by neměla dostávat je vojtěška!

Zbyde tedy:

dobré seno - neomezeně
sojový nebo slunečnicový olej - maximálně 0,3 kg
kukuřice - do 0,5 kg
rýže - 0,3 kg
sladový květ - 0,2 kg

Postupně navyšovat dávky těchto krmiv, pokud by se vyskytl nějaký problém s některým z krmiv, tak ho již nezvyšovat.

Každopádně ale musí dostávat léky.

30.01.2015 18:50
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní