Cílem této sekce je reagovat na praktické dotazy týkající se onemocnění a zranění, se kterými se lze nejčastěji setkat při pracovním využití sportovních i dostihovýchkoní. Konkrétně jde např. o zranění šlachového aparátu a zásady následné léčby, ortopedická onemocnění pohybového ústrojí koně podle jeho sportovního využití aj.
Dobrý den, mám problém se svým 5letým sportovním koníkem připravovaným do drezury. Má lehce vtočenou levou přední nohu.Před třemi měsíci jsem ho pustila v kruhovce, kde se trošku víc "vyřádil" a příští den mi začal kulhat. Noha nebyla oteklá ani nikde nehřála. Kulhal hlavně v obratech na pravou ruku a jen v klusu. Po pár dnech se kulhání zlepšilo a po třech dnech lehké práce se opět vrátilo. Začala trochu hřát vnitřní patka. Udělaly se kontrolní rentgeny, sono, ohybové testy a všechno se zdá být v pořádku. Po umrtvení celého kopyta kulhání přestalo. Po asi měsíci kulhat opět přestal, jezdila jsem asi 2 týdny bez problémů a pak se kulhání opět vrátilo. Jediné co mi veterinář doporučil, bylo vzít ho na resonanci, na což bohužel nemám peníze. Máte nějakou radu jak s ním pokračovat dál? bylo mi řečeno, že bz to mohl být natažený kolaterální vaz někde v kopytě. Jak dlouhá je u takového případu léčba a jak probíhá? Už 3 měsíce je vyřazený z práce. Děkuji
Zdravím Vás,
Bylo by vhodné vědět jak probíhalo diagnostické znecitlivění – kde byli prováděny vpichy, dále zda kulhá více na měkkém, nebo tvrdém povrchu..… a hlavně zda byla stanovena suspektní, nebo přesná diagnóza .
Možnosti poškození v kopytě je spousty – kloub, šlachy, vazy, kosti…..
Je též možné že kůň má už jiný problém.
Doporučil bych udělat diagnostiku kulhání znovu.
P.I.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.