Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Kmná dávka pro sportovní pony

Autor: Petra Datum: 10.01.2011 14:54
Dobrý den, snažím se sestavit krmnou dávku pro sportovní pony pro vozatajský sport. Mohl by jste prosím posoudit následující krmnou dávku: 6kg lučního sena, 2kg ovsa máčeného, 0,5kg ječmene vařeného, 0,5kg kukuřice, 0,5kg řepných pelet, 100g lněného semínka, 0,3litru kukuřičného oleje, 50g slunečnicového semínka. Koně tráví den v travnatém výběhu, není ale dost velký aby se to dalo označit za pastvinu a myslím, že se to do krmé dávky nedá ani započítávat, seno dostávají na noc ve stáji. Ráda bych se zeptala jestli je lepší kukuřičný šrot (dá se skladovat alespoň měsíc?) nebo corn flakes? Lněné semínko zatím melu a zalívám horkou vodou, nebylo by lepší použít extrudované? Nepřijde tak o příznivé účinky toho slizu? Co by jste doporučil na doplnění elektrolitů? Koně se při práci v kočáře opravdu hodně potí a třídení vozatajské závody pro ně budou opravdu náročné. Děkuji za odpověď
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.
Nejprve k poslednímu dotazu, přehledný text píši proto, že píši odpovědi v jednoduchém textovém editoru. Pokud vím a vyzkoušel jsem si, vy, když pokládáte dotazy bohužel tuto možnost nemáte.

Názvy výrobků můžete používat, pokud budete chtít, mohu potom dohledat jejich složení (pokud ho výrobce uvádí na internetu) a mohu lépe posoudit situaci.

Nemusí být vždy pravda, že hotová směs je dražší než vaše směs z jednotlivých komponentů. Z jednoho hlavního důvodu, že pokud kupujete například kukuřici, ale i ječmen a oves v menších množstvích, můžete se dostat na vyšší ceny. Podle mých zkušeností není výjimkou, že chovatelé kupují oves za 500 Kč za 100 kg, i když cena na velkoobchodním trhu je 350 Kč za 100 kg, protože kupují "jen" 200 kg (4 pytle).
Výsledkem může být například, že vaše směs (včetně minerálního doplňku) bude stát 10 Kč/kg a hotová směs bude stát 10,2 Kč/kg.

Znovu k müsli, jak správně píšete, pokud člověk uvažuje ekonomicky (tedy skutečně müslí), tak musí dojít k jednoznačným závěrům. Zejména u sportovních koní se snažíme využít každý MJ (megadžaul) energie a müsli není krmivo, kde by koncentrace energie byla vysoká. Srovnání s "obyčejným" granulovaným krmivem (například HORSAL SPORT) - koncentrace energie a cena, by mělo být pro chovatele a investora jasná volba.

Skladování kukuřice - čím drobněji je kukuřice našrotovaná, tím větší povrch částic je vystaven přístupu vzduchu a všem škůdcům (bakterie, kvasinky, plísně). Lze říci, že hrubě šrotovaná kukuřice bude mít delší trvanlivost než jemně šrotovaná. Nedoporučuji skladovat šrotované zrno déle než 14 dnů. Každý výrobce uvádí trvanlivost za podmínek skladování v originálních obalech, po vysypání záruka končí. Ovšem tři měsíce u lupínků je vzhledem k povaze výrobku dlouho (pokud neobsahují nějaké konzervanty).

12.01.2011 20:05

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Doporučení pro vaše koně je následující:

Menší Felinský pony (k.v. 125 cm) :
0,5 kg HORSAL SPORT
0,5 kg ječmene
sena tolik jak jste zvyklí

Větší Felinský pony:
0,5 kg HORSAL SPORT
1 kg ovsa
sena tolik jak jste zvyklí

Pony - arab:
1 kg HORSAL SPORT
0,5 kg ječmene
sena tolik jak jste zvyklí

Toto je doporučení podle vašich současných údajů, jak budete navyšovat práci, tak je potřeba zvyšovat dávky. Je také možné, aby to pro vás nebylo komplikované i u většího ponyho kombinovat směs s ovsem. V největší zátěži přidávejte olej, postupným navyšováním dávky do 0,3 l denně. Ukazatel pro navyšování jadrných krmiv a směsi, stejně tak i oleje bude struktura "koblížků". Jak se koblížky měknout, nebo se dokonce měnit v "blátíčko", tak jste přidala moc, vraťte se zpět o jeden, případně dva kroky a po třech dnech bez průjmu proveďte opět navýšení. Mohu vám doporučit probiotický preparát HORSAL PLUS, který zlepšuje stabilitu trávení v tlustém střevě a snižuje riziko průjmů v intenzivní zátěži (ujala se u nás přezdívka od jednoho věrného odběratele, říká tomuto produktu KAKA prášek).

Nedokážu vám nyní říci jaké maximální množství budou vaši pony potřebovat, ale poznáte to podle jejich síly a vytrvalosti. Potřebujete aby zvládli třídenní soutěž a aby i poslední den dokázali pracovat naplno. Vlastní dávka v období zátěže bude u každého jiná a dokážete ji přesně nastavit jen vy, já mohu v současné době jen odhadovat.

Pokud budete krmit směs HORSAL SPORT v minimálních množstvích, tak jak jsou uvedeny v mém doporučení, tak již nepřidávejte žádný minerální přídavek. Vše co koně potřebují je již obsaženo ve směsi.

Lněné semínko přidávejte bez obav pro přelínání, podle velikosti vašich koní odhaduji průměr 300 kg dávejte maximálně 100 g, standardně 50 g/kus/den.
Jako prevenci žaludečních vředů bych spíše viděl nízké dávky jádra na jedno krmení a dostatek pohybu (pokud to jde).

14.01.2011 20:59

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za váš dotaz. Pokusím se vám odpovědět.
Začnu otázkami:

 • potřeboval bych vědět, jakou hmotnost mají vaši koně?
 • jak často pracujete s koňmi?
 • v jaké kondici jsou vaši koně?

Vaše dávka je velmi kvalitní a je vidět, že se snažíte vašim koním dodat potřebné množství živin. Mám drobné poznámky ke dvou krmivům, které používáte.

 1. Lněné semínko.
  Lněné semínko obsahuje jak žádané složky - olej (mimo jiné i omega 3 nenasycené mastné kyseliny) - ten se vysráží jako sliz-šlem při tepelné úpravě semínka, ale také glykosid linamarin , který se v při trávení pomocí trávicích enzymů rozkládá na kyanovodík, který je jedovatý.
  Lněné semínko používáte stále, nebo jen v jarním období? 
  Doporučil bych podávat ho jen krátkodobě, zejména v době jarního přelínávání.
  Forma podávání.
  1. Může se podávat buď "syrové" ale potom musí být důkladně pošrotováno - nadrceno a krmeno v malých dávkách u vašich koní bych doporučil spíše maximálně 50 g/den.
  2. Druhá možnost je tepelná úprava, ale tady už se dostáváme do problémů. Úprava pouze přelití vařící vodou je bohužel ta nejhorší. Doporučováno je buď zalití vodou a 6 hodin nechat bobtnat a pak 1/2 hodiny povařit. Nebo přejít varem a pak 90 minut povařit. Tato úprava zajistí, že linamarin se rozloží a následně již nemůže v trávicím traktu škodit. V každém případě krmit vařené semínko až po vychladnutí na tělesnou teplotu.
   Z těchto důvodů je nejjednodušší použít extrudované lněné semínko - var i rozdrcení je již zajištěno systémem výroby tohoto produktu. Sliz se nevytvoří před podáváním, ale olej je využíván přímo v trávicím traktu enzymatickým trávicím procesem. Nepřijdete tak o žádné pozitivní efekty tohoto krmiva.
   Samozřejmě cena extrudovaného semínka je o něco vyšší než cena surového semínka.
 2. Cukrovarské řízky
  Je to historický komponent, který se nevím proč, doporučuje jako výborné krmivo. Pro intenzivně pracující koně nejsou vhodným krmivem, také příprava je komplikovaná, ideální je namočit do vody na minimálně 6 hodin před krmením. Obsah živin je nízký, efektivní vlákninu si koně bez problémů doplní ze sena.

Vaše další otázka na formu podávání kukuřice - šrot nebo lupínky (corn flakes). Doporučuji rozhodně normální kukuřičný šrot - hrubý. Kukuřičné lupínky jsou zbytečně drahé a pro koně nemají žádnou speciální výhodu.

Pro doplnění elektrolytů bych doporučil standardní Elektrolyt. Zdá se to jako banální odpověď, ale existuje mnoho výrobků pod různými obchodními názvy, které se za elektrolyt vydávají. Správně jste napsala, že potřebujeme doplnit to co koně vydají. Mnoho produktů s názvem ELEKTROLYT však obsahují různé druhy cukrů. Použité takovéhoto produktu pak nezpůsobí uklidnění organismu po zátěži, ale naopak se v žaludku vytvoří velké množství kyselin, které už tak zatížený organismus donutí ještě více zabrat. Mohu vám nabídnout například HORSAL ELEKTROLYTE z naší palety výrobků, tento výrobek splňuje všechny nároky na fungování klasického elektrolytického preparátu. Obsahuje všechny potřebné ionty, které potřebuje kůň po těžké práci a navíc například také vitamín E pro podporu tělesné imunity po zátěži, více informací můžete nalézt zde.

10.01.2011 21:44

Petra Šarochová

Děkuji za rychlou odpověď Poníky do zápřahu máme tři (jinak máme 20 různých poníků, takže dotazů bude určitě ještě více). První je hřebec Felinský pony, 131cm KVH poměrně mohutný, váhu mohu pouze odhadout cca400kg. Tento je bez zdravotních problému, krevní testy měl na podzim v pořádku. Teď chodí 3-4týdně pod sedlo tak na 30minut, krok, klus hlavně podle počasí (bydlíme v nadmořské výšče 700m a nemáme krytou jízdárnu). Boxy máme venkovní a nedekujeme takže koně jsou dost chlupatí. Do výběhu moc nechodí. Teď přes zimu bych ho ohodnotila jako tlustého. Dostává 1,4kgovsa a 0,75kg musli pro lehkou práci. Seno odhaduji tak na 6kg, ale zvážené ho nemám. Druhý valach Felinský pony, 125cm v kohoutku je drobnější, odhadla bych ho 350kg, krev byla v normě, ale měl problémy s kopyty dosti ploché a na tvrdém porchu citlivé přední, kovář řekl, že byl v minulosti zřejmě schvácený, takže teď je okovaný s tmelem a podložkami. Uvidíme jestli bude moct na jaře začít trénovat. Po měsíční pauze ve výběhu začína chodit pod sedlo také tak 3-4dny v týdnu na 30minut, krok, klus. Je také v dobré kondici, dostává 0,75kg musli a 0,5kg ovsa, sena stejně. Třetí je kříženec údajně araba, má 130cm KVH, podle mě celkem hubený bude mít možná něco kolem 300kg. Z odběru krve na podzim zjištěna nízká hladina ATP. Kůň dobře žere, ale moc neříbírá. Od poloviny listopadu chodí jen do výběhu sena dostává jako ostatní,1,4kg ovsa 0,75kg musli, 0,25l oleje, lněné semínko 50g. Měsíc teď dostával vigosin, teď čekáme na výsledky koprologie a rádi bychom znovu vzali krev. V plném tréninku by měli koně chodit 4x týdně v kočáře, cca 15km v členitém terénu, převážně v klusu + 10-15minut práce mezi překážkami, což je rychlý klus a cval. Ostatní dny v týdnu jsou buť ve výběhu nebo jsou na lehčí hodinovou práci pod sedlo. Lněné semínko koupím extrudované nevyjde to dráž, protože teď ho kupuji v supermarketu za 60Kč/kg. Dřív jsem ho poctivě vařila, teď jsem ale někde vyčetla, že vařením zničím všechny vitamíny. Naši koně ho dostávali vždy v zimě a na jaře max50g spíš méně. Původně jsem ho kupovala klavně kvůli výstavním poníkům. Letos jsme ho začali dávat brzy už na začátku prosince. Extrudovaný len se může přidávat celý rok? A v jakém množství? Sportovním poníkům bych ráda přidala jako zdroj energie stejně jako olej. Je lepší kukuřičný nebo slunečnicový? Cena je podobná jen u kukuřičného uvádí výrobce obsah vit.E 30mg/100ml. Cukrovarské řízky, řekla bych, že jsou v poslední době velmi propagované, jako superstravitelná vláknina. Vybrala jsem je proto, že výrobce uvádí poměrně vysokou energetickou hodnotu 12,7MJ a obsah Ca 8,2g. Pokud je dokáži nahradit vhodnější surovinou, ráda se jich vzdám. Jen nevím, jak bez nich doplnit do krmné dávky Ca, napadají mě už jen vojtěškové granule, nemají ale pro dospělé koně moc bílkovin? Kukuřičný šrot bude dobrý zdrojem energie, nemáme však možnost sami si šrotovat, takže budememuset koupit šrot, jak dlouho se může šrot skladovat? Nežlukne, hlavně v létě? Jaký je Váš názor na ječmen? Setkala jsem se s názorem, že ječmen je vhodný pro výkrm prasat, nikoli pro koně. Na druhou stranu mi ho doporučili angličtí chovatelé Shetlandů, pro pony na výstavy (pravda je, že shp na výstavy trochu připomíná prase ve výkrmu). Zatím ho krmín jen těm shetlandům, poctivě uvařený. Vzhledem k tomu, že ho máme k dispozici, myslela jsem, že by mohl být vhodným doplňkem dávky i pro sportovní poníky. Slunečnicové semínko bych zařadila pro vysoký obsah tuku, jen nevím jestli ho jsou koně schopní strávit, pokud by se krmilo celé. Za typ na elektrolit děkuji, je velmi těžké vyznat se v dnešní nabídce.

11.01.2011 11:01

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý večer.
I já vám děkuji za rychlou odpověď.


Pokusím se to probrat popořadě a začnu odzadu.
Pokud si koně nerozmazlíme dlouhodobým podáváním šrotovaného krmiva, tak vše poctivě na jemno rozkoušou a dokonale prosliní. Proto je lepší, (pokud to není nutné např. ze zdravotních důvodů - problémy s chrupem) podávat krmiva v co největší zrnitosti. Samozřejmě u velmi tvrdých krmiv jako je kukuřice je lepší alespoň na hrubo našrotovat. Stejně tak u tvrdých semen jako je i slunečnice může docházet při kousání ke vzniku jemných ale velmi špičatých a pichlavých zbytků, které koně nemají rádi, protože je píchají do jazyka a dásní. Pro dodání energie by bylo lepší krmit samotný olej o kterém stejně uvažujete.

Ječmen - je výborné krmivo pro koně (samozřejmě i pro prasata nebo skot). Má tu nespornou výhodu, že koně po něm "neblbnou", protože neobsahuje avenin (ten v ovsu způsobuje právě ty zbrklé reakce). Ječmen má také vyšší koncentraci energie než oves a dá se ním dobře pracovat v krmné dávce, lze ho zkrmovat celý, nemusí být vařený, stačí ho těsně před krmením lehce zvlhčit, kvůli vyvázání prachu.

Cukrovarské řízky - skutečně není potřeba je používat nastálo v krmné dávce, použil bych je pouze v případě rekonvalescence po velmi těžké práci - závodech maximálně dva dny. Jde to ale i bez nich.

Kukuřice - šrot ale i hrubě šrotovaná nebo mačkané kukuřice, případně i lupínky skutečně mohou  ve vlhkém prostředí za přístupu vzduchu relativně rychle žluknout. Skladujte krmivo v suchém prostředí a zásobu maximálně na týden.

Tady jedna otázka, měl jsem se na ni zeptat již včera, používáte nějaký minerální doplněk do krmné dávky? Jinak by byla skutečně po stránce makro i mikroprvků pro sportovní koně dost podhodnocená.

Olej - můžete klidně použít základní olej řepkový, i tento olej obsahuje vysoké množství vitaminu E cca 200 mg/kg, (pro zajímavost palmový olej zase nejvíce vitaminu A, rýžový je také velmi dobrý) sojový olej také mohu doporučit. Z pohledu výkon/cena je naprosto dostačující řepkový olej potravinářské kvality.

Lněné semínko - i když bude extrudované je dostačující krmit ho pouze na konci zimy a začátku jara, tady je jeho účinky projeví nejlépe


Podle údajů o vašich koních, vzhledem k jejich pracovnímu výkonu a stáří je pro nás limitní živinou energie. Krmnou dávku pro ně lze bez problémů poskládat z ovsa, ječmene, kukuřice, oleje a minerálního doplňku. Každý z vašich koní je jiný a proto i krmná dávka musí být nastavena individuálně pro každého zvlášť.

 • U menšího Felinského ponyho k.v. 125 cm opatrně s jadrným krmivem obecně - oves vůbec nekrmit! Pokud byl jednou schvácený, je vysoká pravděpodobnost, že se to může opakovat. Pro něj bude nejlepší kombinace kukuřice + ječmen + olej. Oleje tolik kolik bude možné (nesmí průjmovat), abychom posunuli trávení ze žaludku do tenkého střeva.
 • U většího Felinského ponyho oves + kukuřice + ječmen + olej. Ovsa tolik aby "nevymýšlel", dávku lze sestavit i úplně bez něj. Koně mají dostatek síly i vytrvalosti a nejsou tak brzy vyčerpaní.
 • Třetí pony, jak píšete s podílem arabské krve, bude na tom  pravděpodobně geneticky tak, že nikdy nebude typickým mohutným ponym. Důležité aby si udržel standardní kondici i během sportovní sezóny a nehubnul. Pro něj zcela určitě dávku kukuřice + ječmen + olej.

Seno jsem v dávce neuváděl, každému tak, aby byli nakrmeni.


Píšete, že krmíte müsli. Podle mého názoru a zkušeností je müsli naprosto zbytečným krmivem, protože neobsahuje nic co bychom nedokázali v denní dávce koni dát. Je voňavé, pro nás lidi (i pro koně samozřejmě) příjemné ale jeho cena naprosto neodpovídá živinám, které jsou v něm obsažené. Tedy poměr cena/výkon je pro zákazníka - kupujícího nevýhodné, pro výrobce - prodejce velmi zajímavý.

Pochopil jsem, že hodně komponentů - krmiv kupujete, nemáte vlastní. Nebylo by pro vás výhodnější koupit  hotový koncentrát směs? Pokud ano, můžeme tuto otázku řešit dále.

11.01.2011 22:22

Petra Šarochová

Můžete mi prozradit, jak dokážete vytvořit tak přehledný text? Mě se to vždycky sleje do jednoho odstavce.

12.01.2011 12:25

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Mě zase překvapují vaše ceny obilovin. Je to skutečně výborné, protože běžné ceny se skutečně pohybují o 100 a více Kč/100 kg. Držte si takové dodavatele!

U složení směsi jste se dostala přesně k jádru problému, které je u nás běžně rozšířeným nešvarem. Výrobce podle zákona skutečně nemusí obsah energie (SEk) uvádět. Když to ale nedělá, může to znamenat (ve většině případů to skutečně znamená), že se s touto hodnotou nechce chlubit.
Obsah dvou důležitých živin (NL a SEk) můžete posoudit na principu spojených nádob, neexistuje krmivo, které by mělo vysoký obsah energie (např. 13 MJ a více) a zároveň vysoký  obsah NL (14 %).
Pokud budeme brát vámi jmenovanou krmnou směs už z obsahu NL 14,2 % můžeme odvodit obsah energie na úrovni 10 MJ.
Pro porovnání, zmiňoval jsem v minulé odpovědi doplňkovou směs HORSAL SPORT (neobsahuje oves, hlavní komponenty jsou kukuřice a ječmen), tato směs má obsah energie 12,9 MJ a obsah NL 9,5 %, vit. A 40 000 m.j. atd., cena této směsi 12,8 Kč/kg.
Müsli které uvádíte (Rianon Fit), je živinově slabší ale cena je vyšší.

Můžete si jednoduchou kalkulačkou spočítat, kolik vás může stát 1 MJ energie, nebo 1000 m.j. vitamínu atd. 

Ještě pro doplnění, směsi s vyšším obsahem NL se mohou zdát vhodné pro kojící klisny, nebo mladá hříbata do roku stáří. Tyto kategorie mají vyšší potřebu bílkovin, ovšem také energie, zde bychom se měli pohybovat na hodnotách 12 % NL a 13 MJ SEk v 1 kg doplňkového krmiva.

 

 

13.01.2011 21:53

Petra Šarochová

Dobrý den, kupujeme všechny komponenty, vlastní máme pouze seno. Oves a ječmen je pro nás dobře dostupný od místních zemědělců. Pro ostatní komponenty budeme muset prodejce teprve najít. Extrudovaný len jsem zatím objednala společně minerálním doplňkem z internetovéno obchodu. Nevím jestli mohu uvádět názvy výrobků. Hotová směs by asi vyšla mnohem dráž a navíc máme ve stáji různé kategorie koní(chovné klisny, plemenní hřebci, mladí pony, hříbata a pony pro sport), takže by těch směsí muselo být více. Minerální doplňky jsme používali různé, hlavně podle nabíky obchodu, kde jsme zrovna kupovali jezdecké potřeby. V létě jsme nedávali, žádné mimo solného lizu, sportovní koně dostávali více musli (1,5kg), takže jsme spoléhali na to, že je tam minerálů dostatek, byla to ovšem chyba. Musli bereme od našeho kováře a protože za 6let co chováme koně je to již 3značka a ať to bylo levnější od českého výrobce nebo dražší zahraniční, tak se nám příliš neosvědčili u chovných shetlandských poníků, právě kvůli tomu, že cena je mnohem vyšší než u ovsa a ječmene a nemohu říci, že by tato investice byla na ponících vidět, navíc dost zhoršují ekonomiku chovu, rozhodli jsme se pro sestavení krmné dávky z jednotlivých komponet. Sportovní poníky máme teprve rok a ani u nich nepovažuji krmení musli za přínos. Raději tedy investujeme do "lepšího" minerálního doplňku. Teď dáváme všem koním stejný u nehož výrobce uvádí pro "všechny kategorie koní". Ještě dotaz ke kukuřici. U lupínků uvádí výrobce trvanlivost 3 měsíce. My krmivo skladujeme v uzavřených sudech, myslíte, že by se i šrot dal v suchu a temnu skladovat déle než týden?

12.01.2011 12:23

Petra Šarochová

Překvapily mě ceny, které tu uvádíte. My kupujeme oves i ječmen za 280Kč za 100kg, teď mi nabízí i černý oves tuším za 350Kč. Možná je to tím, že nakupujeme přímo od zemědělců a ne z výkupu. Na druhou stranu mě překvapila cena 10,2 za kg směsi. Za takovou cenu jsem našla jen doplňouvou směs pro sportovní koně od firmy Bokus Letohrad - ta se mi, ale zdá nedostačující pro naše potřeby. Výrobce sice neuvádí hodnotu SEk, Krmná směs obsahuje v 1kg: vlhkost 12,0 % NL 14,2 % tuk 4,6 % popel 7,1 % vláknina 11,1 % vitamín A 14000 m. j. /kg vitamín D3 2000 m. j. /kg vitamín E(alfatokoferol) 80 mg/kg měď(Cu) 13 mg/kg Musli, které teď krmíme je Rianon Fit. Vitamíny jsem teď objednala od Energys.

13.01.2011 19:06

Petra Šarochová

Mohu vás tedy požádat o kmné dávky pro naše 3 poníky s použitím ovsa případně ječmene s a směsi horsal sport. Předpokládám, že ti dva mohou dostávat směs a oves. Pro toho schváceného bude asi lepší přidat ječnen? Nebo je vhodnější dát mu jen směs? Je vhodné jim při plné zátěži přidat olej? A co vitamíny a minerály přidávat nebo ne? Ještě jeden dotaz k extrudovanému lněnému semínku. Jaké množství mám přidávat. Z informací na obale jsem se toho moc nedozvěděla. Složení: lněné semeno, pšeničné otruby. Analytické složky: hrubá vláknina 8,0%. Návod na použití: dávka pro koně dle výkonu a kondice max 150g/den. Potřebuji aby my výstavní poníci dobře přelínali a u plemenného hřebce Shetland pony, jsem myslela, že by mohl lněné semínko dostávat i v připouštěcí sezoně, jako prevenci žaludečních vředů.

14.01.2011 10:38
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní