Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den.
Pokusím se vám poradit.
Chyby děláte dvě.
První je v tom, že kobylka nepracuje. Bohužel A 1/1 mají problém s kondicí, když přestanou pracovat, svalstvo jim opadne velmi rychle - to je ten nedostatek na zádech a zádi. Schází jí svalová hmota. Ta se nedá žádným krmením vybudovat, to lze jen pravidelnou rovnoměrnou prací.
Druhá chyba je špatně nastavená krmná dávka.
0,6 kg krmiva spillers je málo, jejich doporučení je cca 3 kg denně, to je jedna věc, druhá, že toto krmivo má méně energie než oves nebo ječmen - nedostatečné zásobení energií!
vojtěškové granule a otruby jsou také výrazně bílkoviná krmiva - opět nedostatek energie! Doporučuji nekrmit, jsou to jen vyhotené peníze.
Důsledkem této dávky je vysoká spotrřeba energie vaší kobylky na odbourání přebytku škodlivého čpavku jako zbytku po rozložení bíllkovin a pak jí energie prostě nestačí na to, co tělo potřebuje.
Rozhodně bych denní dávku upravil, třeba takto:
dostatek sena (7-8 kg)
2 kg ječmene
1 kg HORSAL W1 (kvalitní, koncetrané krmivo s výrazným přebytkem energie)
Začněte s kobylkou pracovat ideálně 5-6 dnů v týdnu, pravidelný pobyh na úrovni střední zátěže a do dvou měsíců bude mít vypracované svaly a kondice bude v pořádku.
Když budete krmení rozdělovat do dvou dávek (ráno, večer) snažte se krmit stejně, žaludku nedělá dobř když na každé krmení je jiné složení dávky.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.