Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik jezdce začátečníka

Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

ČMB

Autor: Tereza Datum: 10.01.2011 17:02
Přeji hezký den, asi mam hloupý dotaz ale jsem novopečená majitelka kobylky českomoravského belgika a jejího hříbátka, nejsem příliš zdatný jezdec, jsem spíše samouk ale moc se mi líbí drezurně vycvičení koně, myslíte že by jste mi mohli poradit jestli je možnost drezůrně vycvičit i toto plemeno koně (předpokládám že ano) a kdy je nejvhodnější hříbátko začít trénovat a také jestli by jste mi nedoporučili nějakou vhodnou literaturu o drezurním výcviku koní.Pro ilustraci přikládám i foto kobylek Děkuji za odpověď
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

Vášemu dotazu celkem rozumím ... ale nejlépe se odpovědi pokusím docílit výtahem charakteristiky plemene Českomoravského Belgika, tak jak jej popisují učební skripta SSCHK Plemena koní od pana doc. Misaře: 

Kriteriem šlechtění tažného plemene ČMB byly všestranné výkonnostní zkoušky, povinné pro výběr plemeníků. Jejich součástí byla zkouška v těžkém tahu v páru na pohyblivých vahách. Importovaní belgičtí plemeníci založili genealogické linie českomoravského belgického koně.

Typem je českomoravský belgik mohutnější, poměrně harmonický, tažný kůň středního, čtvercového rámce (155 až 160 cm) s těžší, sušší hlavou s výrazným okem, kratším, silným, svalnatým, vysoko nasazeným krkem, málo výrazným, širokým kohoutkem, kratší, volnější horní linií, kratší, sráznou, svalnatou, štěpenou zádí, strmější, delší, svalnatou plecí, kratším, hlubokým trupem, silným, kratším, lymfatičtějším fundamentem s poměrně dobrými kopyty, postojem vpředu často sblíženým, vzadu poměrně pravidelným; barva – ryzák, hnědák.

Českomoravský belgický kůň je konstitučně méně tvrdý, poměrně raný, tažný kůň s poměrně dobrou mechanikou pohybu (krok, klus), velmi dobrý tahoun, náročnější na podmínky chovu.

 
Z uvedené charakteristiky vyplývá i cílené užití koně tohoto plemene. Pokud samozřejmě budete mít zájem a chuť se kobylce věnovat po drezurní stránce, určitě bych nezačínal dříve jak po dosažení 3let věku. V podstatě pokud je koník určen pro radost a rekreační využívání, není zcela jistě kam spěchat, co se týká výcviku pod sedlem. Samozřejmě takové ty základní dovednosti počínaje ochotou a poslušností ve stáji a na vodítku i dříve. Ale o tom není dotaz.

Jsem přesvědčen, že každý kůň určený pod sedlo, jezdecká plemena především, by měl projít řekněme základní školou a až po remontním výcviku začíná specializovaná příprava např. pro drezuru. Tento postup je příkladně popsán rovněž ve skriptech SSCHK pana Ing. Goščíka, neb tento program je komplexní a má snahu popsat veškeré činnosti.

Sám bych později pro drezurní specializaci doporučil velmi dobrou knihu Samostatně v sedle od pana  Reinharda Meiera.

Pro výcvik koně v drezuře jako je českomoravský belgik bude vhodné k tomuto koníkovi přistupovat opravdu s trpělivostí a nevyhraněnými nároky. Na druhou stranu i jak charakteristiky výše uvedená uvádí toto plemeno má dobrou mechaniku pohybu v kroku i klusu a kobylka mohlo by  časem mohla pod sedlem dělat radost. Doporučuji však, nenechte se unést vysokou drezurou pro stanovení si nároků na sou ČMB kobylku. Nechť je drezura pro Vás inspirací a do doby než ji poprvé osedláte , investujte do vlastního jezdeckého tréninku pod vedením zkušeného cvičitele. 

Přeji mnoho radosti v sedle.

S pozdravem

DT

 

10.01.2011 20:54

Ing. Daniel Toušek

Rád bych ještě doplnil o jednu doporučenou knihu: STUPNICE VZDĚLÁNÍ KONĚ od Britta Shoffmann / vydavatelství Brázda

17.01.2011 08:36
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní