Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.
Dobrý den.
Stav vašeho koně je běžný, vzhledem k věku a zdravotnímu stavu. Přichod nového koně na to může mít také vliv, ale ne zásadní.
Artróza je s věkem stále větší problém, zvláště v zimě mají tito koně velké bolesti - prochladlé končetiny, takže se nechtějí hýbat. Když se přestanou hýbat, tak svaly začnou ochabovat až mizet.
Zhoršuje se jim výrazně kvalita trávení, již nedokáží využívat živiny - energii a bílkoviny tak dobře jako před pár lety. Takže to co jim schází berou ze sebe - pokud tedy mají z čeho.
Z tohoto důvodu doporučuji na zimu dekovat aby se omezila ztráta energie nutností "topit". Při artróze je dobré (předpokládám, že má problémy s předníma nohama) použít teplé kamaše.
Krmnou dávku bych upravil. Řízky nejsou krmivo, je to balast, který zaplňuje trávicí trakt a přínos živin je minimální. Je lepší použít koncentrovaná krmiva, kteých můžete dát menší množství, ale kůň dostane potřebné množství živin. Také je potřeba doplnit účinné látky ve správném poměru.
V létě až bude na pastvě se zcela jistě opraví sám, tam nebudete muset přikrmovat, protože bude chodit a žrát co bude moct. Pohyb a dostatek kvalitní potravy ho vylepší, ale pak přijde zase zima.
Takže jak upravit současnou krmnou dávku:
Vyřadit řízky
nebo pokud nechcete řešit jednotlivá krmiva tak
Nechci vám slibovat zázraky, bude to tak, že vám vždy na zimu pohubne, nejde to zastavit, jen to polepšit.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.