Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

pohublý starší kůň

Autor: Tereza Datum: 28.02.2015 22:25
Dobrý den, řeším aktuálně problém s pohublým koněm - valach čt 20 let, pastevní ustájení, otevřený přístřešek, na podzim k němu na pastvinu přišel nový kůň, který je dominantní, u krmení jádra u nich musím být, aby mu jeho dávku nový kůň nesežral, seno mají každý svojí hromádku, tam je to bez problémů. V posledním měsíci ale starý valach hodně (viditelně) zhubl. Celý život (od jeho osmi let) je u mě pastevně ustájen, je spíš hůře krmitelný, ale po přechodu "na trávu" byl od té doby vždycky celkem pěkně stavěný (bez viditelných žeber, lehce kulatější záď, žádné senné břicho. Poslední dva roky je bez pracovního vytížení (artróza, 100% důchod). Zároveň po tuto celou dobu dostává stejnou krmnou dávku - 0,3 l řepných řízků (před namočením), 0,3 l granulí energys standard (granule spíš na chut, řepné řízky nesežere samotné), seno 15 kg ve dvou denních dávkách. Cca. před měsícem, když jsem začala pozorovat hubnutí, jsem přidala řepné řízky - zvýšila na 0,5 l před namočením. Před dvěma týdny dostali do stáje solný liz (obyč. solný). Kůn není dekovaný, ani nikdy nebyl (nikdy nebyl nemocný kvůli "zimě"). Ale začínám nad dekou uvažovat v další zimní sezoně kvůli jeho věku. Může mít takové rychlé zhubnutí i souvislost s příchodem nového koně, ač ten přišel "už" na podzim? (stres, atd).?? Proč je ale viditelně hubený najednou až teď? Krmení mu chutná stále stejně, daly by se z hlediska vyváženosti krmné dávky přidat k řepným řízkům vojtěškové granule??? nebo nějaký olej??? (z hlediska vyváženosti všech potřebných látek a minerálů?). Nebo co byse prosím dalo změnit, zlepšit, aby koník zas vypadal o poznání lépe? Podle prohlédnutých tabulek výživového stavu spadl kůň z cca. 5 na cca. 3, možná mezi 2 - 3. Druhý (nový) kůň nemá s výživou problém - je to chlaďas bez práce, výž. kondice v tabulkách hodně vysoko. děkuji za jakoukoliv radu nebo vylepšení jídelníčku. Honcová.
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Stav vašeho koně je běžný, vzhledem k věku a zdravotnímu stavu. Přichod nového koně na to může mít také vliv, ale ne zásadní.

Artróza je s věkem stále větší problém, zvláště v zimě mají tito koně velké bolesti - prochladlé končetiny, takže se nechtějí hýbat. Když se přestanou hýbat, tak svaly začnou ochabovat až mizet.
Zhoršuje se jim výrazně kvalita trávení, již nedokáží využívat živiny - energii a bílkoviny tak dobře jako před pár lety. Takže to co jim schází berou ze sebe - pokud tedy mají z čeho.
Z tohoto důvodu doporučuji na zimu dekovat aby se omezila ztráta energie nutností "topit". Při artróze je dobré (předpokládám, že má problémy s předníma nohama) použít teplé kamaše.

Krmnou dávku bych upravil. Řízky nejsou krmivo, je to balast, který zaplňuje trávicí trakt a přínos živin je minimální. Je lepší použít koncentrovaná krmiva, kteých můžete dát menší množství, ale kůň dostane potřebné množství živin. Také je potřeba doplnit účinné látky ve správném poměru.
V létě až bude na pastvě se zcela jistě opraví sám, tam nebudete muset přikrmovat, protože bude chodit a žrát co bude moct. Pohyb a dostatek kvalitní potravy ho vylepší, ale pak přijde zase zima.

Takže jak upravit současnou krmnou dávku:

Vyřadit řízky

  • 0,5-1 kg ovsa nebo ječmene (mačkaný nebo hrubě šrotovaný)
  • 0,3 kg sojového extrahovaného šrotu
  • 0,1 kg HORSAL EXKLUSIV

nebo pokud nechcete řešit jednotlivá krmiva tak

Nechci vám slibovat zázraky, bude to tak, že vám vždy na zimu pohubne, nejde to zastavit, jen to polepšit.

01.03.2015 12:10
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní