Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit.
Dobrý den,
pobízení holení je široký pojem. Jednoduše je třeba si osvojit základní poučku, že čím je pobídka jemnější, tím dříve kůň reaguje. Pokud chci aby reagoval na jemnou pobídku, začínám nejprve vnitřní stranou lýtka (horní část holeně) a při nereakci zesiluji směrem níž až k patě. Logicky je pata nejsilnější částí a proto pobídnete-li již patou, nebo musíte už použít patu, je jasné, že je koník tupý na holeň. Tedy je důležité nezačínat hned patou, protože nemám čím bych mohl popřípadě ještě pobídku z intenzivnit. Tedy ano, třeba špornama, ale proč bych měl třeba jen do vykročení použít patu ? Pak nebudu schopen koně ucválat. Nepobízet hned patou je doslova jezdecká dovednost, pokud se tak děje, jedná se o začátečnický nedostatek.
V jednom videu jezdecké školy je popsán a ukázán princip pobízení holení a její zjemnování. Doporučuji se nad tím zamyslet a když již musíte pobídnout patou a ty situace nastávají každému, pokuste se ji minimálně nezvedat a od paty ale již MUSÍTE dosáhnout reakce koně. Jak budete pobízet vší silou, bez možnosti na nereakci koně přidat (nejlépe pak spíš bičem, než koně okopávat a tlačit), pak nastává totalní tupení koně na pomůcky. Proto mějte na mysli, že nikdy nepobízím vší silou, což je právě ta část holeně na kterou se ptáte, pata !!
VIDEO: http://www.jizdarnaradonice.cz/vycvikove-video-s-konem-camaron/
S pozdravem
Daniel Toušek
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.