Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu POSTUP LONŽOVÁNÍ KONĚ

Rubrika

Přístup k vyšší drezůře a náprava jezdecky pokaženého koně

Dokonalé zvládnutí pohybových schopností a mentálních vlastností koně jsou cílem každého jezdce, který disponuje jinými ambicemi, než je prostá jízda na koni. Dobrý jezdec schopnosti koně rozvíjí. Jak na to vám poradí právě tento oddíl. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Nacválání z kroku

Autor: Ivana Datum: 13.01.2011 18:40
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak správně používat pobídku do cvalu z kroku. Pobídku dávám jak je uvedeno v instruktážním videu. Koník je mladý, zaskočí vždy, ale někdy ne ihned po pobídce. Na jednu ruku už nám to jde lépe, ale ta druhá je znatelně horší. Mám ho převést do kroku a zkoušet pobídku tak dlouho až budě nacválání energické? Jak dlouho mi kůň bude ochoten cvičení provádět? Jakým způsobem mám koně udržovat ve shromážděném cvalu? Dost často mi přechází do klusu dříve než chci já.
Diskuze v rámci dotazu

Jiří Pik

Dobrý den Ivano.

U mladého koně je toto zcela normální. Je třeba si vždy uvědomit, že tak jako my nemáme k oběma stranám stejné dispozice (praváci, leváci), pak i naši koňští miláčci mají podobný "problém", tedy pracujeme s přirozenou křivostí. Je důležité, aby Vám kůň dobře reagoval na srozumitelnou pobídku a je z Vaši strany nutné povědomí o nohosledu koně - tedy vhodné načasování pobídky.

Z Vašeho dotazu usuzuji, že Vám koník nacválá, ale na jednu ruku se ve cvalu "neudrží". Po celou dobu výcviku pracujeme s rovnováhou koně, proto především v počátcích výcviku doporučuji  koni pouze citlivě zasahovat do jeho rovnováhy. Tzn. ve fázích vysvětlujících mu umožnit polohu jeho přirozené křivosti a důležité je volit poloměry kruhů takové, aby je kůň lehce "unesl". Zkuste např. při nacválání a následném cvalu na co nejlehčí otěži ponechat postavení krku vně, ale jen takové, které požaduje koník. Samozřejmě postupující prací sestavení koně upravujeme.

Neznám Váš způsob výcviku, tudíž neumím posoudit, co je pro Vás "nacválání energické", ale u mladého koně bych řešil především technickou kvalitu, síla a energie se dostaví kvalitním cvičením.

Jak dlouho bude kůň ochoten....,? Nechtějte vše "urvat" okamžitě. Pokud mám použít číslo, pak tříkrát a dost, odejdu od cviku vložím nějakou jinou práci a ve vhodnou chvíli se v aktuální lekci vracím zpět.

Shromážděný cval je opět otázkou času a je to dost těžký cvik pro mladého koně. Doporučuji tedy spíš cvičit pravidelnost, čistotu cvalu, klid a ovladatelnost.

S rovnováhou koně si dobře vypomůžete korektním a systematickým lonžováním.

Jirka

20.01.2011 08:58
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní