Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den,
mohu se prosím Vás zeptat na několik otázek? Jak je to s extruzí? Např. lněné semínko se vychvyluje pro obsah omega3 a některých jiných látek, nzničí se tyto látky právě vysokou teplotou, která se používá během extruze?
Jaký je Váš názor na krmení tuky namísto cukrů/škrobů a jeho vlivem na uklidnění vznětlivého koně? máte s tím nějakou zkušenot?
Ještě by mi zajímalo, jestli je lepší koně krmit namočenými - přiměřeně - granulemi než suchými, pokud je možnost je krmit oběma způsoby? Kdysi jsem slyšela, že navlhčená strava je pro koně lepší.
Mockrát Vám děkuji
přeji hezký den
Veronika Roubová
Dobrý den.
Jsou to zajímavé otázky.
Extruze je obecně zpracování za působení vysoké teploty a vysokého tlaku. Velmi důležité je po vlastní extruzi průběh vychlazení extrudátu. Je to stejně důležité jako valstní extruze, protože tím je možné dosáhnout velmi stabilního stavu krmiva. Pokud je chlazení pomalé, tak sušina krmiva není 95 % a může docházet k rychlému kažení - žluknutí tuků a plesnivění. Když je výkonný chladič, tak dojde k rychlému schladnutí a dosažení maximální sušiny krmiva - takové krmivo je stabilní a zachová si všechny živiny v původní formě.
To je tedy odpověd i na omega-3 nebo i omega-6 kyseliny. Mimochodem je to špatně popisováno, protože je nutné mít vyvážený poměr mezi 3 a 6 nenasycených kyselin, obě formy mají své důležité funkce a není možné je ignorovat.
Teplota při extruzi působí zlomek vteřiny takže při správném výrobním postupu a správném následném chlazení se nic špatného nestane.
Můžete použít tuky pro koně - tedy oleje. Nicméně toto krmivo má své zásadn omezení - nulový obsah vlákniny. Proto se nedá krmit ve větším množství než 0,4-0,5 litru na den až po důkladném a dlouhém navykacím období. Je možné doplnit krmou dávku, ale není možné použít jako hlavní krmivo.
Pro vznětlivé koně je důležité nepoužívat oves (to je zásadní!), z jádra použít kukuřice a ječmen.
Máčená strava je pro koně nevhodná.
Lidé si tím ulehčují práci a důsledek je jediný, kůň potravu rychle spolyká, minimálně kouše a nesliní.
Příjem potravy koně je normálně nastaven tak, aby vše co přijme důkladně rozkousal. Když to nerozkouše, tak nemůže dobře trávit a může docházet v lepším případě k nevyužití živin z potravy, v horším ke zdravotním komplikacím při nežádoucím kvašení ve střevech z nestrávených zbytků.To platí i pro seno, krmení řezanky (některé komerční směsi ji dokonce obsahují) není správné, sice je kůň rychle nakrmen, ale podporuje to vznik žaludečních vředů a jiných trávicích problémů.
Vlhčit (ne namáčet) je možné tvrdé obiloviny - kukuřici, ječmen - zhruba 0,5 hodiny před krmením, kdy dojde k narušení povrchové tvrdé vrsrtvy obilky a kůň ji lépe rozkouše. To je jediné smysluplné využití vody v krmné dávce.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.