Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Klisna mi nepřibírá

Autor: Anna Datum: 14.03.2015 10:27

Dobrý den , vlastním kobylku ČT (matka -A1/1, otec -ČT) , 5let starou. Pravidelně ježděná 5x-6x týdne ve středně těžké zátěži. Je dekovaná, očkovaná, odčervaná, 100% zdravá. Její krmná dávka se skládá z : 3kg jádro + cukrovarské řízky, musli, granule, na zimu jsem jí kupovala pivovarské kvasnice. Je stále hubená. Prosím o radu s přibráním na váze - lezou jí žebra, neosvalené záda a vystupují křížové, ocasní obratle. Nejhorší je, že jí neroste ani to bříško, má strašně rychlý metabolismus, všechno strašně rychle stráví a vyprodukuje velké množství hnoje. Jelikož jsem si jí kupovala do sportu, potřebovala bych, aby měla osvalený krk i záď. Chtěla bych se tedy zeptat co dělám za chyby? Jestli ji mám nějak upravit krmnou dávku, popř. jak? Nebo upravit tréninkový plán? Jestli mám koupit nějaké speciální vitaminy nebo doplňky stravy?

Děkuji za odpovědi

Kvasničková

Diskuze v rámci dotazu

Anna Kvasničková

28.06.2015 17:14

Anna Kvasničková

 Dobrý den,

Kobylčina krmná dávka : 2,5kg jádra, 250g vojtěškových granulí, 1,3kg kukuřice denně a jak jsem již psala na zimu jsem jí kupovala pivovarské kvasnice. Je ustájená : 24/7. Pravidelný pohyb 5x až 6x týdně. Dále bych se chtěla zeptat, jaký názor máme na koncentrované krmivo weight-builder (kvalitní/nekvalitní a jaké výsledky mohu očekávat).

Děkuji za váš čas

Kvasničková

07.04.2015 22:28

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Mohla by jste mi poslat fotogafii jak klisna bypadá v současné době?

Je klidně možné, že je vaše kobylka lehkého typu a že bude blízké svého kondičního maxima.

Jak se jeví při práci? Má dost energie, je veselá ale ne moc? Případně se projevuje nějak jinak?

Děkuj za opodvědi..

27.06.2015 20:43

Anna Kvasničková

 Dobrý den,

řídila jsem se Vaši krmnou dávkou :

seno - bez omezení (cca 8-10 kg)
oves (nebo ječmen) 1-1,5 kg
kukuřice 1,5 kg
HORSAL TURFPower 0,15 kg - speciální doplněk pro těžce pracující koně s aminokyselinami, vitamíny a stopovými prvky v organické chelátové formě

- nyní načínáme 3. (poslední) kýbl HORSAL TURFPower.

Kobylka mi začala trochu přibírat a vyprodukovávat méně hnoje, stále to ale není ono. Rozhodně bych si přála, aby se více osvalila, protože na její pracovní zatížení je stále ještě hubená.

Co se týče její kondičky připadá mi, že to na ni nemělo dopad. Možná, že je trochu temperamentnější než bývala, ale na fyzičce jí to moc nepřidalo.

Chtěla bych Vás poprosit o radu, zda mám pro své cíle upravit její krmnou dávku, popř. jak? Nebo jestli ji mám nechat tak, jak je a vyčkat třeba ještě 3 měsíce.

Spíš bych se přikláněla k úpravě její krmné dávky, protože tuto uplatňujeme už minimálně 2 měsíce a žádné větší změny vidět nejsou.

Upřímně děkuji za Váš čas a odpovědi

Kvasničková 

27.06.2015 17:56

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Neodkáži takto posoudit, jak jste na tom s tréninkovým plánem. 5-6 krát týdně ježdění by mohlo být dostatečné.

Co se týká krmné dávky, mohu říci že ji překrmujete jádrem.

  1. Odhahuji, že celkově jí krmíte více jak 4 kg jádra denně (včetně řízků), je to tak?
  2. Dále bych potřeboval vědět jak je ustájená, jestli je celý den v boxe, nebo 24/7?
  3. Jak přesně nyní krmíte, potřebuje jednotlivá krmiva nejlépe v kilogframech na den.

Zcela určitě bych změnil množství jádra a také zařadil koncetrovaná krmiva.
Problém v překrmení jádrem je v tom, že kůň ho nedokáže využít a naopak mu ve střevech "vadí" proto se zrychluje metabolismus a kůň velmi často a hodně kálí.

Je to taková spirála, máte pocit že má mlo energie, že hubne, tak přidáte jádro, ono se nic neděje, tak přidáte víc, a víc a víc a jediný výsledek je velká hromada hnoje a někdy dokonce i průjem.

Odpovězte mi na moje otázky a potom se můžeme pokusit vytvořit funkční krmnou dávku.

 

14.03.2015 14:52

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Předem se omlouvám, přehlédl jsem vaši odpověď, takže odpovídám až nyní.

Nejdříve Weight Builder - nemyslím, že by toto krmivo nějak zásadně pomohlo v tom co vás trápí a cena je obrovská :-(

Určitě bych ubral dávku jádra, jak už jsem psal, dávka je velká a může být důvodem, proč se vaší kobylce nedaří zlepšit kondice a přitom má tak zrychlený metabolismus.

Doporučil bych upravit denní dávku takto:

seno - bez omezení (cca 8-10 kg)
oves (nebo ječmen) 1-1,5 kg
kukuřice 1,5 kg
HORSAL TURFPower 0,15 kg - speciální doplněk pro těžce pracující koně s aminokyselinami, vitamíny a stopovými prvky v organické chelátové formě

Pokud by jste nechtěla krmit jednotlivé obiloviny zvlášť bylo by možné použít 2-2,5 kg HORSAL RUN - granulované doplňkové krmivo které obsahuje již vše uvnitř!

Takto nastavenou krmnou dávku dodržujte minimálně měsíc a potom se opět ozvěte, jak se projevila na kondici, temperamentu vaší kobylky, můžeme udělat úpravu.

Přeji hezký den.

12.04.2015 15:18
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní