Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Skok ve volnosti

Autor: Marie Datum: 15.01.2011 17:04
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak správně nastavit vzdálenosti skoků v řadě při skákání ve volnosti. Mohu nějak změnou vzdáleností ovlivnit, když kůň v řadě spěchá a nepomáhá ani klidné přivedení k začátku řady? Děkuji mockrát.
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

 Dobrý večer,

Skok ve volnosti je velmi dobrý "nástroj" jak koně mladého seznámit se skákáním, nebo na začátku nové sezóny rozeskákát a řešil odskok převážně sám, nebo jako náprava či ladění skokového stylu.

Nejprve by mě zajímalo, jakým způsobem jste zvyklá stavět skok ve volnosti, zda používáte odskokové bariéry nebo ponecháváte skok samotný apod. ??

Samozřejmě jak uvádíte, kůň by do řady nebo v řadě neměl spěchat či se hnát. A už vůbec ne se utrhávat z ruky. Ve své podstatě ale je skok ve volnosti v mnohém ponechán na koni. Osobně jsem vždy začínal skákáním řekněme malé a jednoduché gymnastické řady.

1. odskoková bariéra .......  in out 3 m kavaleta ....... 3,50m křížek (později kolmý skok nebo oxer 90 - 110cm)

2. odskoková bariéra ....... 3m kavaleta ....... 3,50m 2 kavalety na sobě (výška do 50cm) ....... 6,50m oxer

3. odskoková bariéra ....... 3m kavalety na sobě (výška do 50cm) ....... 3,50cm 2 kavalety na sobě (výška do 50cm) ....... 6,50m kolmý skok / oxer

... Jak je vidět, podle projevu koně se řada prodlužuje. Přivádíme koně v klusu na ruce, pokud je kůň temperamentní a nemá problém u první bariéry odskočit, lze i z kroku ! Samozřejmě jsou uvedeny základní vzdálenosti. Pokud kůň spěchá, může se individuálně vzdálenost zvětšit nebo zmenšit a to je již na vnímavosti a citlivosti trenéra, jak reaguje na postupný projev koně. Používám dosti tento princip IN OUT pro plnokrevníky, kteří přišli z dráhy a většina se celkem dobře usadí. 

Důležité je si uvědomit, proč kůň spěchá. Často je tento projev z důvodů mít již skok rychle za sebou a nebo je něčím hnaný. Když se bude postupovat systematicky výše uvedeným příkladem ... a jedná se skutečně jen o příklad ... kůň si zvykne na postupné a nespěchavé tempo a zároveň postupné navyšování náročnosti (výška a počet skoků) koně přivede k větší obezřetnosti. Samozřejmě že toto je nástavba, postupně by kůň měl naopak skákat skok samostatný, aby si odskok řešil sám. Viz video ukázka v kurzech SSCHK.

S pozdravem

DT

16.01.2011 17:24
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní