Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o shodnocení stávající krmné dávky a případně úpravu nebo návrh nové krmné dávky pro mého 17-ti letého valacha v hobby režimu, ustájen 24/7, stálý přístup k vodě, v sezonu je krmen zelenou pící ( mix luční a vojtěška - odhaduji něco kolem 30-50kg na den), v zimě senem- asi 10-12kg/den, dále 2x denně mokrý mix do kýble- v suchém stavu je to na jednu dávku - 0,3kg sladového květu, 0,15kg sušené cukrov. řízky, 0,05kg pšeničných otrub, 0,2kg jádra( oves nebo ječmen),VITAPLASTIN FORTE, 50g slunečnice.Na jaře a na podzim přidávám 100g/den lněného semínka, v zimě extrudovanou soju cca 150-200g/den.
Koník pracuje 3-5x týdně nejčastěji v terénu (kopcovitém) cca 90 minut a to 1/3 krok a zbytek klus a cval, nebo na "jízdárně" cca 45-50 minut, převážně v klusu a asi 15 minut cval a kavalety.
S energií je na tom slušně, občas si vyhodí, ale není moc nabušený. Potřebovali by jsme cíleně nasvalit hřbet a hlavně bedra a záď. Pomůže nám jiná krmná dávka nebo zaměření na konkrétní práci, která podpoří nasvalení těchto partií? Preferuji statková krmiva před granulemi.
Moc Vám děkuji za radu.
hřeb
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.