V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy. Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu ohledně zpomalení koně.
Jezdím valacha ( 15 let,) který rád běhá. Nejedná se o dostihového koně, i když rychlostí se dostihákům dokáže bez problémů vyrovnat. Bohužel u nás není kůň se kterým by mohl chodit - nikdo mu nestačí. S koníkem se jezdí hlevně rekreačně včetně několikahodinových vyjížděk. Je ve skvělé kondici a velmi vytrvalí což souvisí s mím problémem. Dříve jej jezdila slečna která ho nechávala zdrhat bez kontroly plnou rychlostí a on prostě někde zastavil. Když přestala jezdit, koník chodil jen ve skupině a podle rychlosti ostatních koní. Bylo na něm dosti znát jak mu rychlejší behání chybí. Z toho důvodu jsem jej začla brát i samotného ( 2x týdně chodí semnou běhat, jinak chodí s ostatními ve skupině). Na takovéto naše vyjíždky se velice těší, na jeho chování je to dosti znát. V kroku i klusu je celkem dobře ovladatelný, jen odmítá jít na kruh. Když ale nacváláme, velice rychle nabere svojí plnou rychlost a první 4 až 5 km se mi nedaří jej zpomalit. Mám určitá místa, kde můžeme takto běhat i pro něj dostatečnou vzdálenost aby se unavil. V poslední době ale začal takto zdrhat i když se něčeho lekne - pravděpodobně leknutí je spíše jen záminka proč vyrazit a i v takovém případě mám velký problém jej zastavit.
Zkoušela jsem před nacváláním jej držet několik kilometrů v klusu, bohužel i to pomohlo jen minimálně. Změny směru mu ani ve velké rychlosti nedělají problém, spíše naopak je využívá když už se rozhodne mně shodit. jinak neshazuje ( pouze když ho snahou o zpomalení moc štvu).
Možná bych ještě doplnila že když si jej vezmu na jízdárnu není s ním jediný problém a to bez ohledu na to, jaké na něm mám sedlo ( když ho beru vyloženě proběhnout, beru si pracovní dostihové sedlo - při jeho rychlosti je mi to pohodlnější, na chování to ale nemá vliv, zkoušela jsem ho vzít i s jeho druhým, anglickým sedlem a běhal stejně, totéž platí o práci na jízdárně)
Neměl by jste prosím nějakou radu, jak s ním pracovat aby začal zastavovat? Nechci s ním přestat takto chodit běhat už jen kvůli tomu, jak ho to baví a jaký to má viv na jeho chování.
Předem velice děkuji
Dobrý den, děkuji za reakci a pomoc. Na jízdárně mi koník funguje skvěle, sice ho to nebaví, ale poloviční zádrže, přechody vše bez problémů... problémy máme až venku, Při těch videích které jste mi ukázal mně napadlo zda by nemohlo pomoci místo na jízdárně s ním zkusit pracovat více někde venku na přiměřeně velké louce.
Ještě jednou velice děkuji za odpověď
Dobrý den,
už druhým dnem přemýšlím, jak Vám odpovědět a hlavně pochopit tento dotaz. A to proto, že neexistuje moc jiná práce než systematické přidávání rychlosti tak, aby jste permanentně cítila, že svého koně máte stále pod kontrolou. Tedy nebudu radit, protože taková rada která najednou bude fungovat neexistuje.
Co však funguje je začít třeba na Vaší neoblíbené jízdárně a tam pracovat v lehkém cvalu na podsazení koně. Tedy ideální přechody z kroku do cvalu a snažit se koně udržovat nezadržovaně v takovém cvalu, jaký kůň nabídně první cvalový skok. Tedy pokud si rozumíme a kůň skutečně nacválá z kroku, pak první a druhý cvalový skok je přesně to, v čem je třeba koně udržovat, aniž by se vytahoval, opíral do otěže a hlavně (proto se to dělá) nezrychloval. Mnozí koně při ztrátě vlastní rovnováhy také zrychlují, ikdyž ne vždy fatálně. Takovým testem pak je třeba i povolení otěží a na toto povolení nesmí koník zrychlit. Pokud ano, pak opakuji poloviční zádrže až do mometu, kdy již netáhne. Poté je i vhodné, aby uměl se koník i vytáhnout směrem dolu a také u toho nezrychlil.
Až by jste měla tedy takto procválaného koně, pak zkoušíte na rovných liniích prodlužovat cval a zkracovat a stále přidávat jen to, co jste schopna jezdecky vzít zpět. Jak budete třeba po dvou týdnech schopna s koněm prodloužit i rychleji, tedy to "odpíchnout" ale pod kontrolou to udržet a zpomalit, pak bych teprve šel zkoušet štěstí ven.
Tam je jak píšete více elementů. Jednak volný prostor, na který je zvyklý a figuruje jako kostlivec ve skříni a pak jiná zvířátka a ostatní koně, Do toho přicházím až když jsem schopen nad koněm i při působení silnějších zádrží neztratit kontrolu. Viz video 1 odkaz ! Každý úprk prostě není jízda na koni.
Osobně s plnokrevníkem nejdu na venkovní ovál, dokud nejsem schopen jej uvést na otěži v zarámování a ikdyž mi táhne a zrychluje, pokaždé musím zůstat v jezdecké poloze a všemi dostupnými prostředky a pomuckami jej dřív nebo později uvést do klidu. A to se mi daří právě tak, že přidávám na jízdárně viz video 2 odkaz (přiježděnost, ovladatelnost) a poté na menším cvalovém ovále a stále pod kontrolou. A tato kontrola vychází z podsazení koně a schopnost jezdce komunikovat přes poloviční zádrže. Viz video 3 odkaz !
S pozdravem
Daniel Toušek
Dobrý den,
podle všeho jste danou poznámku pochopila a ubíráte se správným směrem. Nicméně bych si dovolil doporučit, aby jste se na jízdárenskou práci, kterou nemáte moc v oblibě, považovat ji jako jeden z několika velmi užitečných nástrojů trénování koní. A čím více nástroji zacházíte, tím disponujete zajímavějším a tedy efektivnějším tréninkem pro koně !
Doporučuji tedy, aby jste alespoň s jízdárnou začínala !! Třeba prvních 10 minut po vykrokování. (sám si jdu např. před cvalovou prací na ovále či "louce" zacválat pomalu (jízdárensky) tak 500 - 1000m) To pomůže koně i Vás nastavit správně pro nadcházející rychlejší práci a nebo v prostředí, které je pro koně více nervově vzrušivé.
Opravdu na jízdárna nění nic víc než opravdová jezdecká dovednost ;-)
Ať se Vám daří.
S pozdravem
Daniel Toušek
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.