Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Kobyla 8 let A1/1 s předkusem

Autor: Zdeňka Datum: 30.03.2015 16:22

 Dobrý den,

také bych měla prosbu na správné složení krmné dávky. V současné době mám 8-mi letou klisnu A1/1, v mládí běžela pár dostihů, ale nebyla k tomu. Nyní cca 3 roky je na pastevku, občas chodí na vyjížďky, nyní monentálně březí (termín 25.6.2015). Jde mi o to, že kobyla vesměs nic nedělá, chodí po pastvě, ale má brutální předkus. V létě když je dostatek pastvy nemá problém s přibíráním, jelikož je ještě jaro, trávy moc není, chtěla bych jí přilepšit - má viditelnou páteř a žebra, ale není nějak extra hubená, ale mohla by být lepší. Je to asi také tím, že není vůbec nasvalená a tuk se jí nemá kde uchytit - jak to vylepšit??

Zatím dostává cca 1-2 kg sladového květu, k tomu cukrovarské usušky také 1-2kg denně. A samotřejmě nonstop seno a k tomu příděli senáže (cca 10kg na den pro dva koně).

 

Poradíte mi jak jí pomoci přibrat, jde hlavně o tek předkus - asi má problém se správným rozmělněním potravy.

 

Děkuji za rady, Benešová

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je pravdou, že koně A 1/1 mají sklon spíše k lehké kondici, než k typu váleček  .

Nicméně předkus by jí neměl vadit, protože přední zuby slouží jen k ukusování, vlastní drcení potravy probíhá na stoličkách vzadu v ústní dutině a tam se zuby určitě  potkávají.
Kdyby to tak nebylo, nacházela by jste v koblížcích kusy sena apod.

Dalším typickým znakem A 1/1 je rychlá ztráta svaloviny, kdy přestanou s pohybem, svaly ochabnou, začnou atrofovat a navenek kůň hubne. Museli by jste pokračovat s pohybem pravidelně. Tuk se ukládá až když má výrazná přebytek energie.

Až bude pastva, tak vám bude přibírat, protože v pastvě je dostatek energie i rovnoměrný poměr bílkovin. Dimnívám se ale, že s hříbětem to bude mít o něco horší protože velkou část živin bude předávat do mléka.

Rozhodně bych změnil příkrm jádra, které v současné době. Krmíte zbytečně moc "krmiv", která nemají opodstatnění. Řízky jsou jen balast, který zabírá místo v trávicím traktu a nic zásadního nepřináší. Obdobné je to u sladového květu, má smysl krmit maximálně 0,25 kg sklaďáku, více je zbytečné.

Postavil bych tento jadrný příkrm asi takto:
Ječmen (nebo oves) mačkaný nebo hrubě šrotovaný - 1-1,5 kg
Kukuřice (šrotovaná) - 0,5 kg
sladoý květ 0,25 kg
HORSAL STUTENPOWER PLUS - 0,15 kg - speciální vitamínominerální doplněk pro vysokobřezí a kojící klisny
seno - podle potřeby
senáž - maximálně polovinu dávky sena

Pokud by jste nechtěla krmit jednotlivé obiloviny zvlášť je možné použít  (místo ječmene, kukuřice, Stutenpoweru) HORSAL W3 v množství 1-1,5 kg denně.

 

01.04.2015 09:51
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní