Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

výběr granulí a krmná dávka

Autor: Kristýna Datum: 10.04.2015 10:34

 Dobrý den,

 

Chtěla bych moc poprosit o radu při výběru granulí. Mám valacha plemene American Paint horse, v dubnu mu bude 5 let a již delší dobu řeším problém s výběrem nejvhodnějších granulí.

Od ledna měl klidový režim, kdy pracoval většinou jen 2x do týdne lehkou práci na jízdárně + 1-2x do týdne na poklidnou vyjížďku. V toto období býval půl dne na pastvě+dvakrát denně seno a přikrmovala jsem jej granulemi Energys relax (asi něco přes 1l ráno a 1l večer). 

Nyní však přecházíme na tréninkový režim a jeho týdenní tréninkové vytížení se bude postupně zvyšovat až na 4x střední-těžkou práci na jízdárně + jednou do týdne vyjížďka a dva dny vólno (k tomu, samozřejmě, každý den alespoň na pàr hodin pastva). Minulý rok jsem při této zátěži zkoušela značku Spillers- conditionIng mix, ale koni po tomto krmení začaly otékat nohy, tak jsem postupně přešla na granule značky Fitmin-sport. Nohy sice již neotékaly, ale při dávkování dle doporučení, byl kůň zase až přes příliš energický.

 

Dostala jsem tip na st hippolyt nutri star, ale zjistila jsem, že se opět jedná o müsli a ne o granule, tudíž se mi do toho moc nechce.

Byla bych vděčná za radu.

Děkuji.

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pro vaši očekávanou situaci by bylo dobré použít granulovanou doplňkovou směs HORSAL W2. Ta je určena pro intenzivní práci a koně na ní fungují velmi dobře. Obsahuje už všechny účinné látky, tak nen potřeba nic doplňovat.

Dávkování si budete muset odzkoušet, začal bych na nižší dávce 1-1,5 kg, pokud by to bylo málo, měl málo "štávy", tak postupně po 0,25 kg navyšít. Počkejte vždy minimálně týden a pokud se nic nezmění opět navyšte dávku.
Více jak 2,5 bych ale nekrmil, nemělo by to být potřeba.

Přeji hezký den.

10.04.2015 22:07
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní