Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Vážený pane Kořínku,
mohu se prosím zeptat, jaký olej je podle Vás dobrý zařadit do krmné dávky koně? Mnoho zdrojů doporučuje lněný olej - kvuli množství omega3:6, ten je ale poměrně drahý, někteří striktně nedoporučují rafinované oleje ale jen panenské - za studena lisované. Jaký je prosím Váš názor?
předem moc děkuji.
s pozdravem
Veronika Roubová
Dobrý den.
V podstatě je to jedno, jaký olej budete krmit.
Je potřeba si uvědomit, že dávka oleje je velmi malá - normálně 0,1-0,2 litru denně. V tomto množství nemůžeme počítat s nějakým zásadním ovlivněním poměrů omega 3 (případně 6) omega nenasysených kyselin.
Hlavním přínosem oleje je jeho energetická hodnota, když se na tento fakt podíváte podrobně tak není rozdíl mezi drahými panenskými oleji a "obyčejným" řepkovým olejem.
Bohužel dražší výrobky mají vyšší provizi - marži pro ty co je prodávají a propagují, tam je většinou třeba hledat pravdu.
Doporučuji tedy, pokud řešíte dotaci energie vzít normální olej - řepkový, slunečnicový a vše bude naprosto v pořádku, za ušetřené peníze si můžete něco jiného .
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.