Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat naši známí mají kobylu plemene paint horse má asi 15 let. V tuto chvíli je velice pohublá. Kobyla je ježděna velmi nepravidelně spíš skoro vůbec, je na pastvině kde má přístup k senu. jádro dostává jen pokud jde jezdit. Zajímalo kolik by takový kůň měl denně dostat jádra i přesto že není ježděný? Má význam dávat koni jádro jen po tréningu? Kobyla ma nyní problém ze srstí, slízají ji chlupy. Může to být třeba i tím že má nedostatek vitamínů? děkuji za odpověď
Dobrý den.
Většina zvířat má rádo pravidelnost, dalo by se říci že jsou silně konzervativní.
Proto by i krmivo mělo pravidelné ve stejném složení, mírně je možné množství, podle aktuální potřeby. Nicméně nekrmit nic a pak hodně není dobře.
Problémy se srtstí případně s kopytní rohovinou jsou velmi často způsobeny nedostatkem, nebo nerovnováhou v oblasti výživy účinných látek (vitamíny, stopové prvky).
Pro tuto klisnu by bylo potřeba nasadit nejprve vyšší dávku kompletního doplňku, potom snížit na normální dávku. To je možné udělat do jadrného příkrmu.
Pokud nedostává nic, je možné řešení použítím doplňku ve formě lizu (v žádném případě ne solného lizu!!) HORSAl LECKSCHALE by byl tou nejlepší volbou.
Pokud je vše ostatní v pořádku (odčervení, onemocnění), tak se do měsíce dvou zlepší srst a kobylka se celkově vylepší.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.