Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Slezský norik, krmná dávka

Autor: Anna Datum: 09.05.2015 17:44

 Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na správnou volbu typu a dávky krmiva pro mého koně. Vlastním slezského norika 4 roky(valach), vaha odhadem cca 700 kg. Momentální práce s koněm:

práce s koněm cca 4-6x týdně. 

přes týden: většinou vyjíždky cca na 15 - 20 km cca na 4 hodiny/ někdy na jízdárně základní přiježďování, skoky do metru (cca hodinová práce), popř. půl hodiny na lonži před jízdárenskou prací 

o víkendu: většinou celodenní vyjíždka, postupně během 2-3 měsíců zvyšujeme délku trasy od 20 km do aktuálních 50 km. Vyjíždky jsou s přestávkami i pro koně. Nevím jestli to není pro koně moc?

po návštěvě terapeutky, momentálně jezdíme pod bezkostrákem jelikož, koníka původní sedlo od Wintecu tlačilo a přesvaluje, takže to nám bylo od terapeutky doporučeno ted jako nejlepší řešení. Na koníkovi je vidět zlepšení. 

Současně nám paní terapeutka doporučila krmivo NovaEqui Muscle  "http://www.novaequi.cz/index.php?nid=11488&lid=cs&oid=3353201", jelikož byl koník málo nasvalený, Začali jsme více a častěji pracovat a postupně zvyšovat náročnost práce.  Ale momentálně mi přijde, že při krmné dávce 2x denně seno a 1x denně večer toto krmivo - 1,5 kg plus jedno dvě jablka, je koník i po pár dnech po dlouhé vyjíždce typu 40 km unavený. Ve složení tohoto krmiva, toho moc na energii není. 

Proto bych Vás rada požádala o radu, co by jsme měli do krmení přidat popřípadě změnit frekvenci či množství krmiva. Nebo jestli by jste pro navrhoval uplnou změnu. 

Děkuji LA

 

Diskuze v rámci dotazu

Anna Liptáková

 moc děkuji za rady, velmi hodně jste mi pomohl a poradil. Ještě jednou děkuji :)

12.05.2015 23:22

Anna Liptáková

 Děkuji moc za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat v případě, že mi zbylo ještě staré krmivo NovaEqu Muscle, můžu ho dokrmit mám ještě cca 15 kg a mám k němu přidat např. oves pro energii? 

A ohledně krmiva, které doporučujete, jaké z těch tří by bylo asi nejvhodnější ? Koník je na pastevním ustájení s přístřeškem a kvalitní trávy má dost a k tomu dvakrát denně seno.

Děkuji za odpověd.

12.05.2015 22:52

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Současné krmivo dokrmte, přidejte k němu jen do 0,5 kg ovsa.

Začněte nejprve s HORSAL W2 dávku odhaduji na 2,5-3 kg a je možné k tomu přidat 0,5-1 ovsa. Vždy dávku urpavujte podle zátěže, když nebudete třeba týden pracovat snižte dávku na polovinu, potom opět navyšte. Kdyby hrozila delší pauza, tak snižujte maximálně na 1-1,5 kg denně celkem.

 

12.05.2015 23:15

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Odhadujete to správně a váš koník vám to i sám ukazuje - je unavený - schází mu energie.

Podle fotografie si nemyslím, že by byl málo nasvalený, připadá mi v pořádku.

Nasvalení není možné dosáhnout jen krmnou dávkou, je to pouze podpora pro intenzivnější svalovou práci, která následně přinese nasvalení namáhaných partií.

Krmivo které popisujete má sice více energie než oves, ale má zbytečně vysokou koncentraci bílkovin - tento přebytek je nutné odbourat a to stojí další energii, takže se dostáváte do nedostatku energie.
Bylo by lepší využít krmivo s nízkým obsahem bílkovin a vyšší koncentrací energie - například HORSAL W2 (přápadně HORSAL SPORT, nebo nejvyšší v této kategorii HORSAL RUN).

Samozřejmostí musí být dostatek dobrého sena (nebo pastvy pokud nyní pasete) to je základ všeho.

Krmit stačí 2 x denně, pokud možno vždy stejné složení krmiv.

12.05.2015 22:31
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní