Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den.
Deset let vlastním kobylku ČT. Nyní je jí 17let. Bohužel rok řešíme artrózu kloubu levé přední nohy. Nejspíš po prodělaném traumatu. Artróza se bohužel rychle horší. Kobylka prodělala léčbu kortikoidy a kys.hyaluronovou do kloubu,užívá MSM,ale bohužel se to jen horší. Jsou dny kdy nemůže skoro jít. Po letošní zimě hodně zhubla,ač nikdy neměla problém s výživou. V zimě je ustájena 24/7 s tím,že má přístup do stáje (ne pouze přístřešek,ale stáj je součástí stodoly u domu) Nyní je na pastvě s přístřeškem a velmi dostačující pastvou. Od jara co je postupně na pastvě dost přibrala a zase vypadá dobře. Bohužel o to více kulhá. ještě bych asi měla říct,že nemá kromě pohybu na pastvě a občasné krátké procházky na ruce v kroku žádný jiný pohyb. Jezdit už se v tomto stavu nedá. Po pohybu je noha vždy horší. Ráda bych vás poprosila o sestavení krmné dávky na zimní sezonu,popřípadě radu,zda nyní omezit pastvu a dát raději nějaké krmné doplňky? Ještě musím říct,že je hodně mlsná,má ráda Musli a granule,ale ostatní krmivo jako šroty,otruby,oleje...do ní téměř nedostanu. Co jí nevoní,to prostě nesní. Moc díky.
Dobrý den.
Obávám se, že vám až tak nic zázračného nedokážu poradit. Příroda je často rychlejší a silnější než my lidé.
To že vám kobylka v zimě hubne je normální. Je to začarovaný kruh. Aby mohla dobře vypadat, musí se pohybovat protože už nejezdíte (nemělo by to smysl) tak jí zbývá samovolný pohyb - ideálně za potravou - pastvou.
Jenže v zimě žádná pastva není a tak postává u balíku sena (nebo jestli ho máte v síti, tak u sítě) a pohyb prakticky žádný.
V tomto stavu atrofují svaly a kobylka se stává výrazně hubenou.
Když začne růst pastva tak je její motivace jasná (ještě navíc je mlsná, jak píšete) a pokhybuje se sice pomalu a pokulhává, ale přece a posouvá se po pastvině za chuťově zajímavými rostlinami a vybírá si. Tím se automaticky posilují všechny svaly (chůze je nejlepší pohyb - i pro lidi!) a kondice se postupně zlepšuje.
Druhá věc, je její instinkt, to velké hubnutí v zimě také znamená nižší zátěž na bolavou nohu, na kteoru nemůže pořádně našlapovat, takže si svou váha sama hlídá a není možné jí do toho zasahovat.
Chlad v zimě je nejhorší, bolavý ztuhlý kloub je velmi bolestivý a kobylce to vadí.
Co můžeme tedy udělat?
Na zimu je potřeba v jejím případě přidat v krmné dávce kvalitní bílkovinu a dostatek lehce stravitelné energie, aby nemusela brát tolik ze sebe. Nicméně počítejte s opětovnou trátou kondice, jde jen o to, aby to byl v rozumných mezích.
Denní krmná dávka v zimě by mohla vypadat takto:
seno podle její pottřeby
Oves (nebo ječmen) 1-1,5 kg
Sojový extrahovaný šrot 0,5 kg
Doplněk účinnýh látek 0,1-0,2 kg (mohu doporučit HORSAL EXKLUSIV)
Pokud by jste nechtěl řešit soju a oves zvlášť, tak varianta:
seno podle potřeby
HORSAL W3 1,5-2 kg
Přeji vám hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.