Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Praskání v kloubech, sarkoidy - výživa

Autor: Olga Datum: 21.05.2015 09:39

 Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o vyjádření a o radu ohledně výživy mého koníka. Jde o 4 letého valacha QH. Využíván na rekreační ježdění, cca 2x až 3x týdně vyjižďka do přírody na 2 hodiny, aktuálně z důvodu mého zdravotního stavu již 7 měsíců neježděn, nyní však začneme opět jezdit. Chován 24/7 venku s přístřeškem. Koník byl rok sám, nyní má týden stejně starého parťáka. Krmen v zimě: seno, vojtěškové granule 0,5 kg, sladový květ 0,25 kg, solný liz, přes léto: vojtěšková pastva, 0,5 kg konopné otruby, solný liz. Koník trpí na sarkoidy, tedy kromě mastí určených přímo k odstranění výrustku jsem mu do krmení před týdnem přidala na zvýšení imunity byliny od Phytovenu Dermaphyt support a Detoxication cure, od každého dostává 80g denně. Dále mu praská v kloubech, nejvíce kolena zadních nohou, kyčle a krk, za poslední 2 měsíce se loupání dost zhoršilo, avšak hybnost omezená není, nekulhá, krk ohne bez problémů. Na klouby dostává 2x do roka (jaro, podzim) Hyalchondro EC plus od Biovety, avšak bez valného efektu. Jinak je koník zdravý, vitální, velmi živý, kvalitní kopyta i srts, bez trávicích obtíží, nemuchaří, atp. Ráda bych Vás proto poprosila o radu, jak upravit krmení, co přidat, ubrat, změnit, jaký doplněk na klouby. Osobně se domnívám, že praskání v kloubech bude mít původ v nedostatečném pohybu jak byl teď sám a neježděný a v nepoměru vápník x forsfor ve stravě. A jak podpořit správně imunitu, aby se tělo lépe vyrovnalo s virem způsobujícím sarkoidy.

Mnohokrát děkuji!

Diskuze v rámci dotazu

Olga Koutná

 Dobrý den,

děkuji za odpověď!

Sarkoidů má více, různých typů. Veterinář mi řekl, že k určení přesného typu je třeba udělat biopsii, kterou nedoporučil, protože pokud sarkoidy nerostou a nedělají potíže je lépe se v nich "nešťourat". Tento názor jsem jkonzultovala a ověřila si u více MVDr. Měl jeden plochý podlouhlý na levé líci, na pohled vypadá jako jizva cca o velikosti 1,5 cm x 0,5 cm (ten byl největší), další malé vystouplé, na pohled připomínající bradavice, na kůži kolem penisu, v průměru o velikosti do 0,5 cm, celkem 4. Dále v uších papilomata a pravděpodobně  něaké sarkoidy (do uší si nenechá sáhnout, z mě neznámého důvodu je na ně hodně citlivý). Už jsem ho s tím takto pořídíla s vyjímkou sarkoidu na líci, který se mu udělala po té, co se v tomto místě poranil. Sarkoidy jsou klidné, nerostou, nekrvácí, suché. Řešila jsem proto pouze ten na líci, protože je na místě kde dochází k častému dráždění obvzlášť v letních měsících, kdy se koník drbe kvůli hmyzu. I přes opakované rozškrábání, jak se drbal, se sarkoid nijak nezměnil ani nezvětšil. Až letos v lednu se hned vedle něho udělal další, vystouplý ve tvaru bradavice a další ve stejném tvaru na zadní straně břicha, oba do 0,5 cm v průměru. Začla jsem tedy ošetřovat bylinnou mastí Black Salve. Některé jsme odstranily úspěšně, hlavně ty vystouplé, uschly a jakoby se vylouply, zůstala po nich jen malá jizvička, stačila jena aplikace masti na dobu 24 hodin. Bohužel ten původní na líci se odstranit nepodařilo, vyloupl se pouze ten nový. Aktuálně je cca týden po třetí aplikaci masti a čekám, jak bude vypadat až se odloupne příškvar, zda pod ním bude již čistá tkáň. Vložila bych fotografie, bohužel mi to nejde. Stav uší se také zlepšil sám od sebe, vypadají čistší, s měnším počtem útvarů, ty jsou na pohmat víceméně poleché, tedy papiloma?.

Se změnou pastvy je bohužel problém. Jsem omezena prostorem a s klasickou travní pastvou bychom kvůli velikosti pozemku nevystačili. Proto hledám alternativu v podobě příkrmů a doplňků na srovnání hladiny minerálů a pomoci koníkovi s usnadněním trávení bílkovinné stravy. Co přípravek Bio mag?

V těchto podmínkách jsem chovala více koní, dosud bez obtíží, mladé i starší. Domnívám se, že původ praskání kloubů má základ již ve výživě u chovatele, od kterého jsem koně pořídila. Přišel ve špatném výživovém stavu, hubený, s vnějšími parazity, matná srtst, rozpraskaná kopytam, celkově nebyl příliš vitální a byl bez energie. Chovatel koně měl celoročně na pastvě ve smíšeném stádě (kobyly, hřebec, mladí), bez příkrmu a minerálních doplňků, březí kobyly nepřikrmoval, ani mladé koně a hříbata, a přes zimu si hřebec "usurpoval" příděly sena, takže osatní koně se moc nenajedli, což na nich bylo vidět. Chci tím tedy říci, že se mu nedostávalo dostatku živin v období vývinu a růstu, z čeho mohou pramenit i stávající problémy a byla bych velice nerada, aby se u něho rozvinulo nějaké degenerativní onemocnění pohybového aparátu typu artroza. Mohla bych mu např. zkusit podávat Hyaludtidin nebo jiná chondroprotektiva dlouhodoběji?

Děkuji!

22.05.2015 10:01

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za podrobné doplňující informace.

Podle popisu soudím, že sarkoidy nebudou hlavním problémem, je to spíše vnější příznak celkového problému s imunitou a reakcí na dřívější ne zrovna ideální podmínky.

V každém případě, jak jsem dříve psal, není vysoká dávka bílkovin v krmné dávce dobrá pro dospělé koně. Pro kojící klisny, hříbata, mladé koně do cca 2-3 let je to vyhovující, tam je potřeba vyšší hladina bílkovin.
Pro koně o kterém se bavíme, bych se právě této vyšší hladiny bílkovin obával. Bude trvat ještě minimálně rok, než se dostane do rovnováhy jeho organismus, zejména trávení. Imunita koně je tvořena ve střevech a pokud není trávení v pořádku, je celkově jeho imunitní odpověď oslabena. Při odbourávání přebytečných bílkovin, vzniká čpavek a jiné nepříznivé metabolity, které se mohou projevit i na kožní úrovni.
Nicméně jak píšete nemáte možnost pastvu nyní změnit. Doporučil bych v každém případě, až budete pastvinu obnovovat, nebo dosévat, směřovat porost více do travin, nebo použít speciální "koňskou" pastevní směs, vhodnou pro vaše podmínky.

Doporučil bych pro dorovnání správných poměrů účinných látek v krmné dávce využít kvalitní a poměrově správně nastavený doplněk, např. HORSAL EXKLUSIV (nebo ve formě kompletního lizu HORSAL LECKSCHALE). Takzvané speciální doplňky s vysokým obsahem jednoho prvku, jako je i Bio Mag, jsou spíše léčebné látky, které by se měli použít je ve specifickým případech po dobu nezbytně nutnou. Jinak můžou spíše uškodit než prospět.

Ještě by bylo dobré minimálně na dobu 3 měsíce, lépe půl roku nasadit tomuto koníkovi probiotika (např. HORSAL PLUS), která nastaví rovnováhu v střevech a pomohou se mu lépe dostat do formy.

Domluvte se s veterinářem na diagnostiku možné artrózy, pokud by byla nalezena, chtěla by to urychleně zahíjit léčbu. Nejlépe injekčně do postiženého místa, nebo do žíly. Koník je ještě mladý a měl by slušnou šanci na vyléčení.
Přípravky, které se aplikují přes krmivo, mají samotnou léčivou úšpešnost rovnou 0. Jediný prospěch je ve zvýšení koncentrace hyalurinních substancí a snížení cilivosti na bolest (podobně jako např. Ibalgin u lidí).
Snížení bolestivosti má svůj význam, koně se potom pohybují přirozeně a pokud postižení není zásadní může se pomocí vlastního léčebného mechanismu problém "opravit".
Můžete zkusit MSM na měsíc, potom uvidíte jestli došlo k pozitivní změně.

Přeji hezký den.

23.05.2015 09:28

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pokud není žádná bolestivost, nebo zhoršená hybnost, tak bych to nechal být, je mladý je velká pravděpodobnost, že se vše při dobré úrovni péče a výživy urovná.

Konopné otruby nevidím jako smyslupné. Žádné otruby nejsou krmivo, je to odpad, který nemá místo v normální krmné dávce. Vzhledem k určitému obsahu specifických alkaloidů (halucinogenů) bych viděl jejich použití pro snížení bolestivosti, to je zhruba jediné.

Phytovet můžete použít, cena je tedy pořádná, ale to je na vašem rozhodnutí.

Jsem přesvědčen o tom, že pokud bude nastevená správně krmná dávky a vaše péče bude odpovídající budete moci i tuto částka ušetřit.

Přeji hezký den.

 

23.05.2015 13:17

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Můžete mi napsat o jaký typ sarkoidu se jedná? Je poměrně důležité vědět jak je na tom momentálně, jestli byla terapie úspěšná, případně co vás ještě čeká.

Sama jste si téměř odpověděla na zhoršení imunity. Dlouhodobá disbalance v poměru účinných látek, kam patří i makroprvky - vápník, fosfor může vést ke zhoršení imunitní schopnosti orgranismu.

Krmná dávka, kteoru popisujete je bohužel výrazně bílkovinná. To je další bod ve zhoršení. Vojtěšková pastva, případně seno, k tomu vojtěškové úsušky, sladový květ, to jsou výrazně bílkovinná krmiva. koně mají velkou schopnost, odbourat nadbytek bílkoviny, ale stojí je obrovské množství energie, která pak někde chybí. To může i důvod praskání v kloubních pouzdrech - vysoká hladina amoniaku v organismu může vést k "vysychání" hyalinních struktur.

Rozhodně bych pokud je to možné vyřadil vojtěšku z krmné dávky a změnil pastvu - tráva je ideální.

Dále je nutné použít normální a živinově bohatý doplněk účinných látek, který by doplnil vše ve správném poměru. Vzhledme k typu ustájení by byl dobrý HORSAL LECKSCHALE - kompletní liz, který obsahuje vše a kůň si může nalízat podle aktuální potřeby. Musím vás upozornit, že pokud si tento doplněk pořídíte, může se stát, že váš kůň u něj bude stát velmi dlouho a lízat a lízat. Nebojte se, ono se to postupně uklidní. Jen si musí doplnit deficit.

Přeji hezký den.

 

21.05.2015 21:21

Olga Koutná

 Zdravím,

moc Vám děkuji za odpověď, rady a typy.

Letos s pastvou bohužel už nic nenaděláme, nicméně jsme se s majitelkou druhého koně dohodly, že na podzim necháme pastvu zorat a na jaře osejeme pastevní směs pro koně. Její koník je od stejného chovatele jako ten můj, jde o křížence hucul x QH, a teké má sarkoidy, našly jsme dva na vnitřní straně stehen. Jinak je v lepším stavu než byl můj koník, když jsem ho pořídila.

Co se týká pohybového aparátu, tak mu opravdu jen lupá v kloubech. Mobilita omezená není, hýbe se sám, rád a s velkou chutí běhá, nekulhá při zátěži ani po, pohyb na kruhu je plynulý ve všech chodech, rovněž různé druhy terénu mu nezpůsobují problémy. Nemá žádné otoky, nálevky, výrustky, atd. Bolestivost ani kulhání při ohybových zkouškách. Tedy si myslím, že jde zřejmě jen o projev přehlcení bílkovinou.

Ještě bych Vás poprosila o Váš názor na podávání bylin od Phytovetu, konkrétně Dermaphyt support, který bych ráda podávala dlouhodobě. Také jsem zvažovala zařadit byliny More mobility od stejné firmy. Dále by mne zajímal Váš názor na konopné otruby (od Dromy).

Vámi doporučené doplňky samozřejmě pořídím.

Děkuji!

23.05.2015 10:17
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní