Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná dávka - parkurová kobyla, 11 let

Autor: Whizzynka Datum: 18.06.2015 13:31

 Dobrý den,

 
ráda bych se s Vámi poradila ohledně krmné dávky pro 11-letou kobylu slovenského teplokrevníka. Zaměřuji se s ní na parkur, 1x týdně má volno, 1x týdně lonž, zbytek střídáme tréninky a terény.
 
Současná krmná dávka:
- dostává kombinaci šrotovaného ovsa (1 kg/den), kukuřičných vloček (350 g/den), ječmenných vloček (350 g/den) a extrudovaného lněného semínka (45 g/den) - toto rozděleno do 3 dávek denně
- současně dostává jako čtvrté krmení kombinaci cukrovarských řízků (650 g/den), sladového květu (650 g/den) a kvasnic
- dostává seno, není na pastvě (k trávě se dostane (nechávám ji napást prakticky denně), ale ne ve větším množství)
- krmou dávku ještě doplňuji o MSM
 
Ráda bych se zeptala, zda je taková krmná dávka vhodná a jak ji případně upravit. Kobyla má tendence být špíše hubená (zejména z toho důvodu dávám řízky a sladový květ), tudíž potřebuje něco na udržování nebo ještě lépe přibírání na váze. Vím, že k tomu je nejdůležitější seno, ale toho má relativně dostatek a jeho množství závisí hlavně na člověku, který zrovna krmí, tudíž jej nejsem schopna 100% ovlivnit a kobyla ani není extrémně žravá, tudíž někdy seno i nechá nedožrané, i když je dobré a ostatní koně ho sežerou všechno. Dále je na jízdárně spíše tlačivější, v terénu naopak živější, ale připadá mi, že tam je to spíše z důvodu jistého "hecování se" a pořádná šťáva a síla na skákání a náročnější tréninky jí chybí. Bylo mi však již několikrát řečeno, že řešením není jen přidávat krmení, protože potom je kůň spíše unavený z jeho trávení než aby z něj čerpal energii, proto se chci s Vámi poradit.
 
Další můj dotaz - je vhodné přidat například lněný olej, když len dostává již ve formě extrudovaného krmiva?
 
Děkuji za Váš čas i Váš názor.
 
Hezký den.
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Nejprve odpověď na poslední otázku - můžete přidávat olej (klidně řepkový, slunečnicový), protože množství semínka je zanedbatelné  tomto množství to vůbec nemá smysl.

K současné krmné dávce.
Změnil bych určitě současný systém. Úplně vyřadit řízky, můžete nechat sladový květ a kvasnice, ale 350 g sladového květu je moc, přiměřené množství je 100 g.
Navýšil bych dávku kukuřice na 1 kg denně, ječmen můžete vyřadit úplně.
MSM bych nedával, pokud nemá nějaké zdravotní problémy - preventivní podávání nemá žádný smysl, nic dobrého to pro koně nedělá.

Když to shrnu, tak denní krmná dávka by měla vypadat:

dostatek sena
oves 1-2 kg
kukuřice 1-1,5 kg
sladový květ 0,1 kg + kvasnice 0,05 kg
HORSAL EXKLUSIV 0,1 kg

nebo pokud bude jednodušší krmit hotovou granulovanou směs:

dostatek sena
2-3,5 kg HORSAL Sport (případně při vyšší zátěži HORSAL RUN)

Přeji hezký den.

18.06.2015 19:58
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní