Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Výživa březí matky

Autor: Daniel Datum: 16.01.2011 17:35
Dobrý den, rád bych se zeptal, jak krmit klisnu v říji, když je určena k připuštění. Dále březí klisny v prvních měsících březosti a později vysokobřezí klisnu. A v poslední etapa krmení po porodu a v odchovu do odstavu. Rád bych, když by jste mi pomohl sestavit na tyto 4 období krmnou dávku, v kombinaci s vašimi produkty a vlastní produkcí jádra - oves a ječmen. A to tak, aby byla KD vždy vyvážena alespoň v potřebném minumu všech zastoupených prvků (mikroprvky, vitamíny apod). Jedná se mi o pochopení obecné KD dávky, na které bych mohl stavět a dál ji rozvijet. Děkuji
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Obecně lze říct, že výživa klisny v říji, který nemá, neměla žádný reprodukční problém je stejný jako mimo říji. To  znamená, pokud je sportovní kůň a bude pracovat i když lehce během říje, tak se pro ní "takřka" nic nemění (až na to že je náladová, otáčí se za koňmi, atd.). Každá změna tedy i v krmné dávce znamená stres.

Jestli ale měla dříve problém s zabřeznutím, je lepší "vylepšit" krmnou dávku speciálním doplňkem pro tento případ.

Abych mohl doporučit nějakou krmnou dávku, potřebuji vědět, jestli se jedná o sportovní klisnu, která bude ještě například do poloviny březosti sportovat, nebo jestli se jedná o chovnou klisnu ("profesionální matku"). Také, pokud budeme mluvit o konkrétní klisně, potřebuji vědět, jakou měla v současnosti krmnou dávku a jak na ni reagovala - byla optimální, hubla, tloustla, byla unavená .....


Uvedu tedy jen příklad pro klisnu s problémy se zabřeznutím, zatím bez konkrétní krmné dávky:

Připouštění:
normální krmná dávka jako doposud, oves nebo ječmen, seno
Přídavek HORSAL STUTENPOWER Plus (více zde) začít přidávat cca 4 týdny před plánovaným připuštěním v množství v množství 40 g/100 kg živé hmotnosti, krmit až do zjištěné březosti. Pokus zjišťování neprovádíte, tak když se nedostaví další říje.

První měsíce březosti:
Stejná dávka jako dosud, není potřeba nic zvláštního přidávat.

Vysokobřezost:
Podle kondice klisny je možno přidat jadrné krmivo, pokud bude hubená.
4 týdny před předpokládaným datem ohřebení přidat ke krmné dávce HORSAL STUTENPOWER Plus také v dávce 40 g/100 kg živé hmotnosti.

Doba kojení:
Zvýšit dávku jadrného krmiva na cca 1 kg/100 kg živé hmotnosti, případně více, podle kondice klisny a hříběte. Pro podporu mléčnosti klisny je vhodné do krmné dávky zařadit kvalitní zdroj bílkovin např.sojový extrahovaný šrot v množství 0,1 kg/100 kg živé hmotnosti. Případně můžete použít doplňkovou směs určenou pro kojící klisny například HORSAL W3  (informace zde) v kombinaci s ovsem nebo ječmenem.
Přidat ke krmné dávce HORSAL STUTENPOWER Plus také v dávce 40 g/100 kg živé hmotnosti, po dobu prvních 10 týdnů kojení.

Odstav hříběte:
Týden před odstavem začít snižovat dávku jadrného krmiva až v den odstavu nekrmit jádro vůbec. Po odstavu postupně zvyšovat na běžnou dávku podle pracovního vytížení klisny. Je také důležité sledovat "zasušování" klisny, tedy ukončení laktace, pokud by se klisně stále nalévalo vemínko, jádro omezit i na delší čas - je "mlékopudné".

 

17.01.2011 22:11

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Klisna sportovec

Ponechte stávající dávku, jen pozor na tloustnutí. Pro kvalitní zabřeznutí musí mít dostatečné množství vlastního tuku v těle, ale nesmí být navenek tlustá (je to obecné doporučení, některé klisny zabřeznou v pohodě i v "lepší" kondici). Tloustnutí, které je vidět navenek předchází tloustnutí uvnitř, může dojít k obalování tukové tkáně na reprodukční orgány (vaječníky, vejcovody) a ty pak nejsou schopné naplno a správně pracovat ve prospěch zabřezávání.
Doporučuji tedy této klisně ke stávající dávce, (která bude přizpůsobená práci, tak aby jsme předešli viditelnému tloustnutí) přidat 200 g HORSAL STUTENPOWER Plus, tak jak jsem popisoval v minulé odpovědi.


Klisna "profesionální matka"

Ponechat stávající krmnou dávku, lněné semínko bych spíše nechal jen na období přelínávání a první měsíc po ohřebení. Snižte ranní dávku a pokud bude delší dobu pravidelně dobře vyžráno, postupně můžete dávku zvýšit do doby kdy bude vše mizet a sledovat kondici. Kdyby klisna dál nevyžírala a hubla, bylo by potřeba zvolit krmivo s vyšší koncentrací energie.

19.01.2011 21:30

Daniel Tousek

... dodatečné informace pro sestavení KD:

Jedná se o sportovní klisnu, která by sportovala nebo byla ježděna pod sedlem ještě do poloviny březosti. V minulosti však měla problémy se zabřeznutím, resp. s projevem a vyhledáním říje. Poprvé byla připouštěna přirozeně a napřesrok inseminačně. V prvním případě byla říje nevýrazná a ve druhém naopak se podařilo inseminovat ve zrajícím folikulu, nicméně v obou případech klisna nezabřezla.

Na krmnou dávku 5 kg sena, 4 kg ovsa, 1kg ječmene a 1kg Horsal Sport na den reaguje dobře, je v dobré výživné kondici. Má spíše tendenci tloustnout, pokud chybí tomu odpovídající zatížení.

Jiná klisna "profesionální" matka je v současné době v 7 měsíci březosti, krmena je 4 kg senáže, 2 kg ovsa a přidáváno je lněné semínko vařené a Horsal Studen Power Plus ... občas má tendenci nedožírat ranní KD.

 

19.01.2011 14:04
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní