Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den, koupila jsem 6 letého českého teplokrevníka, když byl u nás kovář, říkal že by mohl mít kostnatění chrupavek a at uděláme RTG, vet nakonec zjistil že má lehkou podotrochlozu. Nekulhá, nic. Ale nemůže se čase stát že z lehké podotrochlozy se stane velká a koník začne kulhat. S tím že režim má 24/7, 6x do týdne 1,5h na pískové jízdárně, kde by jezdil převážně parkur, okrajově drezuru s pravidelnou stravou (květ, oves, seno, vitamíny). Koníka jsem si koupila, abych na něm za pár let mohla je cvičitelák a vypracovala si nějakou menší skokovou karieru (parkur 130cm). Ale bojím se že stouto diagnozou máme smůlu.
Budu ráda za každou radu. Děkuji Bacílková
Dobrý den.
Nedokážu takhle na dálku přesně odhadnout.
Nicméně pokud je podotrochlóza v mírném počátečním stádiu, tak je možné ji léčit, jak medikačně, tak i správnou kovářskou péčí - zkušeného kováře.
Pokud nebude řešená, může se dostat do těžkého stádia, kdy už nebude možno s koněm vůbec pracovat.
Doporučil bych vám tedy konzultovat s veterinářem možnost léčby, případně ortopedické kování.
Z výživy bych doporučil upravit dávku tak, že budete krmit malé množství kvalitního krmiva, například HORSAL W1 v dávce max. 1 kg denně. Vysadil bych nyní oves, sladový květ také není nutné používat, nepovažuji ho osobně za nic přínosného.
V HORSAL W1 jsou potřebné vitamíny, stopové prvky, tak aby splnily koňské potřeby.
Přeji vám hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.