Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

A1/1

Autor: Miluse Datum: 12.08.2015 17:15

 Dobry den Kobylka A1/1 pracujeme hodne ze zeme na jizdarne zlaty konik krasne reaguje na zastaveni couvnuti ustoupeni atd. a to jak na uzdecce tak na ohlavce ale problem je kdyz se vyrazi do terenu strasne taha za ruce neustale ji musim drzet vybehat nepomaha spise naopak nevim si stim rady je jedno jestli jdem samy nebo s konmi a k kdyz se jde smer domu tak je to jeste horsi poradite co stim?

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

 Dobrý den, 

bohužel tento typ problému resp. dotazu se zde stále často opakuje. "Plnokrevník utíká nekontrolovaně" po poli. Inu je potřeba si již koněčně přiznat, že dostihový koně smí jezdit v době jejich kariéry profesně orientovaní jezdci. Jedná se doslova o povolání, které stejně tak bohužel je u nás v dostihovém světě také velmi nedostatkovým zbožím.

Prostě a jednoduše by jste bud měla nechodit na vyjíždky, nebo alespon jenom v takové podobě, aby jste se vyhnula tomuto jednání a projevu koně, a nebo se začít učit jezdit koně ve vyšších rychlostech. Ani jedno zdá se Vám stejně nebude vyhovovat. Nepíšete, jak taková vycházka vypadá a to bych asi považoval za vůbec nejdůležitější, popis problému, nikoliv jen že kůn tahá. Dostihový koně tahají. Nějak se to od nich očekává. A proto bych takovou vyjízdku dlouhodobě vůbec nenaplnoval cváláním.

A na jízdárně bych se věnoval cvalové práci. Přechody a jízdárenská práce koně uvolnuje a osvaluje hřbet apod. nicméně jak dojde ke cvalu na dráze, mnohé z toho se vytrácí. Tak že bych byl na jízdárně a jezdil pouze po obvodu a na velkých kruzích, popřípadě na diagonálách menil směr. V lehkém sedu na stálém zarámování a přidával tempo ale pouze natolik, kolik jste schopna kontrolovaně "udržet" v plynulosti a zároven cítíte možnost a schopnost koně uvést do klidu. Pokud by koník neuměrně zrychlil, okamžitě točím na velkmý kruh. Jinak když říkám držet, tak koně nikdy doslova jen nedržím.

Až zvládnete koně na ovále nebo někde postupně odcválat kontrolovaně alespon v tempu 500m/min, pak se snad dá říci, že jste schopna jít s takovým koněm zacválat ven VIDEO, ale nikdy nepočítejte s tím, že se kostlivci nevrátí, ba napak, ale budete připravena.

VIDEO jízdárny s temepramentím koněm by snad mělo napovědět, jak takovou drezuru dělat s plnokrevníkem po dostihové kariéře. A1/1 prostě je stvořen ke běhání. Ale potřebuje pilota. Rekreanti by si to měli uvědomit.         

S pozdravem 

Toušek 

Jízdárna Radonice 

 

16.08.2015 14:48
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní