Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ZÁKLADY VETERINÁRNÍ PÉČE

Rubrika

Veterinární péče o sportovního a dostihového koně

Cílem této sekce je reagovat na praktické dotazy týkající se onemocnění a zranění, se kterými se lze nejčastěji setkat při pracovním využití sportovních i dostihovýchkoní. Konkrétně jde např. o zranění šlachového aparátu a zásady následné léčby, ortopedická onemocnění pohybového ústrojí koně podle jeho sportovního využití aj.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Podezření na kulhání z kloubu

Autor: Daniel Datum: 16.01.2011 18:06
Dobrý den, mám zde anglického plnokrevníka po zranění šlachy pravé přední končetiny. Od zranění v dostihu až po klidovou rehabilitaci je to zhruba půl roku. Kůň byl postupně opět zatěžován v kroku, klusu a lehce pod sedlem později i ve cvalu ... následná kontrola poté ale ukázala, že na šlaše jsou stále malé části vyžadující ještě zahojení, a zároveň zranění bylo tak váženého charakteru, že se již nedoporučuje, aby byl opět vystaven dostihové zátěži. Proto se upustilo od pokračování v přiježďovací práci a pokračování zvyšování zátěže avšak kůň již měl dovoleno jít do výběhu, kde se uměl občas i řádně proběhnout a "zaskotačit" I přes prakticky aktivní odpočinek vykazuje neochotu kráčet až opatrnost, kloubek na pravé přední, tedy poručená šlacha, která je zbytnělá, je lehce teplejší, řekl bych že hřeje, ale nejedná se o horkost. Je možné, že zbytnělá šlacha bude mít o něco málo vyšší teplotu než šlacha zdravá ? Dá se laicky poznat, zda koně bolí kloubek a tedy je příčinou váhavé chůze na ruce, avšak nejedná se o kulhání ? ... Možná není dotaz dosti konkretní, ale jde více méně o dojem problému v kloubku na základě změny projevu chování. Děkuji
Diskuze v rámci dotazu

Postižená šlacha může být o něco teplejší, než ta zdravá pokud u ní stále probíhají hojivé procesy, je prokrvenější, což zvyšuje lokální teplotu.Je-li poškození šlachy závažnější , šlacha i po zhojení zůstane zesílená a to způsobí vyšší pnutí ve šlachové pochvě v místě spěnkového kloubu.Následkem pak může být i lokálně zvýšená teplota, nejistá chůze, zkrácení kroku, někdy i kulhání. Stav je třeba klinicky a ultrasonograficky posoudit a vyloučit jiné možné patologie spěnky. Řešením by bylo přetnutí spěnkové pochvy, tzv. desmotomie anulárního vazu.S pozdravem Zatloukal.

 

18.01.2011 12:23
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní