Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

hubená kobyla

Autor: Pavla Datum: 23.08.2015 22:30

 Dobrý den, mám klisnu A1/1 13 let  je poprvé březí v 1 měsíci,měla dietu nebotˇ čekala dvojčata. Do terénu chodí min 4x do týdne max na 1h,jinak na procházku či na ruce a do řeky každý den na 20 min Je hubená,má vidět žebra,spadlou zádˇ i hřbet,má slabou kopytní stěnu a trpí flegmonou.Začala jsem krmit  hrst černého ovsa, lněné semínko 100g ob den,slunečnici 60g a granule spillers stud cube 0,6 l je vhodné ji dávat soju. Tedˇji opět natekla noha.Je 24/7 venku,přístup k senu neomezeně i k vodě,na pastvu chodí na 6h minimáně. Prosím o radu sestavení krmné dávky předem děkuji za odpovědˇ.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Bohužel popisujete typického A 1/1. Tito koně většinou jak přestano intenzivněji pracovat ztrácí svalovou hmotu z největších svalových partií - záda, záď, boky.

  • Nepochopil jsem úplně jak je to s její březostí, je nyní březí, nebo je po dvojčatech?
  • Jakou dietu měla?
  • Můžete mi poslat fotografii?

Odpovězte mi na položené otázky, potom můžeme zkusit nastavit reálnější krmnou dávku.

Přeji hezký den.

24.08.2015 10:28

Pavla Tobišková

 Dobrý den,kobyla je březí,poprvévé jsme jí dělali ultrazvuk na 21 dni a zjistili že čeká dvojčata,jedno bylo menší a veterinář chtěl aby radši měla jen jedno,tak asi na týden měla hladovku a chodila do terénu.Proto hodně zhubla.Ve 30 dnu jsme dělali zase ultrazvuk a je tam jeden plod.Takže snad vše v pořádku.A chtěla bych se zeptat jestli je vhodné krmit sladovým květem.Máte nějakou radu na flegmonu? Děkuji za odpovědˇ

 

24.08.2015 19:56

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Nejsem si jist, že úplná hladovka byl dobrý nápad, dá se to řešit i jinak.

Rozhodně bych do krmné dávky zařadil vyšší dávku probiotik HORSAL PLUS, tím se nastaví ideální prostředí pro trávení ve střevech - kde je základ imunity celého orgrnaismu. Dávka 0,1 kg denně.

Radějí bych oves z krmné dávky vyřadil (může ji zbytečně "lézt do hlavy" a potom nejsou její reakce úplně správné). Lepší bude použít ječmen. Dávka odhadem 0,5-1,5 lkg podle pracovního zatížení.
Z dalších krmiv je možné použít sojový šrot (na maximálně 2 měsíce)., v dávce 0,1 kg.
Sladový květ má smysl krmit v množství 0,1-0,2 kg.
Slunečnici nepoužívejte, nemá to žádný smysl, protože ve většině případů se jedná o neloupanou slunečnici, to  může přinést komplikace v podobě mykotoxinů, případně plísní.
Lněné semínko nyní krmte až se kondice zlepší (dávka 0,1 kg), tak to již není nutné. Má smysl ho používat v období přelínávání, tam má největší efekt.

Důležité také budou účinné látky, tady bych doporučil HORSAL EXKLUSIV, v dávce 0,15 kg denně.

Pokud bude vaše klisna v pořádku, její imunita bude v dobrém stavu, měly by se příznaky flegmóny zlepšit. Nevím v jakém je stádiu, ale pokud jsou již vážně postženy lymfatické uzliny a dráhy, nelze počítat s úplným uzdravením.

Přeji hezký den.

24.08.2015 22:14
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní