Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit.
Dobrý den,
Protože zde jsou v poradně již více podobných dotazů na funkci udidla, je moje doporučení stejné, jako v posledním dotazu, který je mimochodem opravdu stejného ražení, jako mají koně po dostihové kariéře (funkce udidla je ale pro každého koně stejná, temperamentní koně jsou však o poznání citlivější a reagují často více panicky):
Mnozí koně působící na dráze se po ukončení dostihové karéry potýkají s bazální neznalostí funkce udidla. Když je kůn již v takovém stavu, jaký popisujete, žádná rada, se kterou by jste se mohla uspěšně zařídit hned při práci pod sedlem asi není dost dobrá. Protože je velmi důležité, aby kun POCHOPIL funkci udidla a to je jedinná cesta, jak částečně odstranit tak silnou nedůvěru koně v ruku jezdce. Odnaučit toto pod sedlem již vyžaduje opravdové jezdecké zkušenosti a uměni.
Doporučuji se vrátit zpět a dát koni šanci naučit se těmto věcem při lonžování, konkrétně při lonžování se šambonem. Celý postup je názorně popsán a předveden v eKurzu Lonžování.
Nicméně, pokud by každý dostihový kůn takto začínal, nemělo by tolik vyřazených dostiháků problémy a traumata se zařazením do běžného provozu viz VIDEO aktivní odpočinek dostihového koně na lonži.
A mě by sem do poradny vlastně ani nikdo nepsal, protože podobné dotazy mají zde snad jen jezdci temperamentních koní (A1/1) + a to bych byl rád, neb by bylo o to více spokojených jezdců a koní ))))
S pozdravem
Daniel Toušek
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.