Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Plňaska vyřazena ze závodů

Autor: Daniela Datum: 20.09.2015 21:53

 Dobrý den, 

jsem majitelka kobylky, která byla vyřazena ze závodu a vypuštěna na pastviny, po te prodána. Na ošetřování je úžasná jen začíná byt problem, když se po ni chce nějaká prace. Již od nauzdeni, hází hlavou, skřípe zubama. Pri nasedani ji nesmi nikdo druhy pridrzovat, jak uciti tlak začne couvat a vyloženě si sedat. V kroku a v klusu hází hlavou, způsobem od země az do zaklonu i pri uplne volné otezi. Pri nacvalani začne vyhazovat dokud vás ze sebe nesetrese. Mohu poprosit o radu. Dekuji

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den, 

mnozí koně působící na dráze se po ukončení dostihové karéry potýkají s bazální neznalostí funkce udidla. Když je kůn již v takovém stavu, jaký popisujete, žádná rada, se kterou by jste se mohla uspěšně zařídit hned při práci pod sedlem asi není dost dobrá. Protože je velmi důležité, aby kun POCHOPIL funkci udidla a to je jedinná cesta, jak částečně odstranit tak silnou nedůvěru koně v ruku jezdce. Odnaučit toto pod sedlem již vyžaduje opravdové jezdecké zkušenosti a uměni.

Doporučuji se vrátit zpět a dát koni šanci naučit se těmto věcem při lonžování, konkrétně při lonžování se šambonem. Celý postup je názorně popsán a předveden v eKurzu Lonžování. 

Nicméně, pokud by každý dostihový kůn takto začínal, nemělo by tolik vyřazených dostiháků problémy a traumata se zařazením do běžného provozu viz VIDEO aktivní odpočinek dostihového koně na lonži.   

A mě by sem do poradny vlastně ani nikdo nepsal, protože podobné dotazy mají zde snad jen jezdci temperamentních koní (A1/1) + a to bych byl rád, neb by bylo o to více spokojených jezdců a koní ))))

S pozdravem 

 

Daniel Toušek 

Jízdárna Radonice 

    

27.09.2015 19:48
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní