Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den, pane Kořínek,
v mnoha z Vašich doporučení píšete přidat kukuřici. Zajímalo by mě, zda je lepší přidávat kukuřici nějak zpracovanou - šrotovanou nebo to nevadí? Leckde se píše, že zpracované obiloviny jsou snáze stravitelnější, ale zajímal by mi názor odborníka. Byla by pak stejná dávka zpracované a nezpracované plodiny shodně nutričně využitelná? Tedy jestli se dá 1kg kukuřice nahradit 1kg šrotované kukuřice?
Moc Vám děkuji za odpověď
hezký den přeji
Veronika Roubová
Dobrý den.
Omlouvám se za opoždění v odpovědi.
Stravitelnost kukuřice (i jiných obilovin) je úplně stejná. Pořád je to stejné krmivo.
Rozdíl je zásadní ve využití. Pokud je na jemno našrotovaná, tak je větší šance využití většího množství krmiva.
Koně mají vlastní šrotovník v hubě - stoličky a pokud to umějí (nejsou rozmazlení jemným šrotem) tak si vše co přijímají na velmi jemno rozkousají.
Tedy lze říci, že pokud dobře kousají, tak je jedno jestli krmíte hrubě nebo jemně šrotovanou.
Druhá otázka je rychlosti žraní, koně mají zuby proto aby museli vše důkladně rozkousat a současně důkladně proslinit. Tím se snižuje nebezpečí vzniku, nebo projevu žaludečních vředů a je to přirozené.
Pokud je jádro najemno a kůň ho jen slízne a polkne, sliní minimálně a nebezpečí je výrazně vyšší.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.