Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,mohli byste mi poradit jak krmit koně?jakou krmnou dávku dávat koním jeden je čt valach 14 let jen vyjížďky ,druhý je aqh 1,5 roku hřebec,žádná práce,jen ve výběhu a nověkobyla aqh 13 let po závodní sezoně je trochu pohublá,bude chodit pravidelně ven,téměř bez tréninku,zdravotně v pořádku-jaké granule byste téhle kobyle doporučil.Budu mít k dispozici,kukuřičné granule,řepné řízky,mačkaný ječmen+ vitamín C,samozřejmně minerální liz.děkuji
Dobrý den.
Každý z vašich koní má podle svého stáří a pracovního zatížení i jiné požadavky, takže to nelze řešit úplně univerálně.
Tedy po pořádku:
14-ti letý valach
dostatek sena
ječmen 0,5-1 kg podle pracovního zatížení
hřebec aqh
dostatek sena
ječmen 0,2-0,5 kg
klisna aqh
dostatek sena
kukuřice 0,5-1,5 kg
ječmen 0,5-1,5 kg
poměr je potřeba doladit podle její reakce a kondice a aktuálního pracovního zatížení
Nedoporučuji použít v krmné dávce řízky - nemají jako krmivo smysl.
Dalším důkežitým bodem je použití kvalitních vitamínominerální doplněk. Samotný vitamín C nic neřeší, lze použít krátkodobě po fyzické zátěži, nebo preventivně v době chřipkové epidemie.
Důležité je aby jste použili komplexní doplněk se správným poměrem vitamínů a makro a mikroprvků. (např. HORSAL EXKLUSIV, nebo pro sportující koně HORSAL Turfpower).
Minerální liz je vždy z 99 % a nějakých desetin vždy jen sůl a je ho možno použít jen jako doplněk, ale ne jako řešení.
Pžeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.