Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Kostnatá 21 letá klisna slovenského teplokrevníka

Autor: Martina Datum: 22.09.2015 16:47

 Dobrý den,

provozujeme rekreační stáj. Koníci makají přes léto a o víkendech, v týdnu to mají volnější. Máme

tu klisnu, která je stádem utlačovaná, neustále je pokousaná, takže na tom asi nebude dobře psychicky. To se ovšem nijak neprojevuje. Z klisny jako by opadaly všechny svaly a břicho ji táhlo dolů. Leze jí páteř a celkově vypadá tak vyhuble. 2krát denně krmíme drceným ovsem po 1,5-2 odměrkách. Koníci mají volný přístup k balíkům sena. K tomu neustále dostávají od klientů jablka, chlebíky pamlsky atd. Na pastvu mají volný přístup. Práce na jízdárně i v terénu ji baví, energie má až až. Chtěla bych se zeptat na nějaké vitamíny, nebo nějaký zázrak, který ji znovu dá jiskru do oka, aby ji zářila srtst a aby asi trošku nabrala. Začínáme pracovat ze země na osvalení.

Pěkný den,

Martina  

 

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Předpokládám, že odčervení máte pravidelně dělané, pokud není úplně pravidelné, pro jistou ji odčervěte (i když by se vždy mělo dělat celé stádo najednou!). Podobně je to i když vám přichátejí noví koně do stáda, měli by být nejdříve odčervení než se do stáda zařadí. Pokud ne, může to komplkovat situaci.

Z hlediska vaší klisny je jedním faktorem věk, který je komplikací kondice, tam bych viděl hlavní problém.
Starší koně v důchodovém věku mají kvalitu trávení již daleko horší než koně mladší v plné síle. Trávení starších koní je již "ztrátové" jak bílkoviny tak i energii. Nedostatek těchto živin tělo organismus kompenzuje z vlastních zásob - zpracuje tukové zásoby a pokud to nestačí tak si "sáhnou" na i do svalů, ze kterých se dá vytvořit energie i aminokyseliny. To je důsledek výrazného hubnutí, které je nejvíce patrné na zádech, zádi - tedy největších svalových partiích.

Zázrak vám bohužel nemohu doporučit, nejsem kouzelník :-)
Co je možné udělat, je použít probiotika, která zvýší kvalitu trávení ve střevech, která je rozhodující pro využití živin. Doporučil bych HORSAL PLUS.

Dále je třeba místo ovsa spíše krmit kukuřici a ječmen. Energie z těchto krmiv je pomalejší a kůň jí může spíše uložit a využít  v delším časovém horizontu.

To je zatím vše, pokud máte další dotaz jsem vám k dispozici.

23.09.2015 16:21
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní