Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

krmna davka

Autor: zuzana Datum: 27.09.2015 17:43

 Dobry den,

mám teplokevneho valacha, 8 let, parkur. Chci poradit s krmením, nyní krmím 3kg oves, 3 kg granule Rianon (tuším),prostě bezenergetické a 1/2 slad.kvet. Jsem spokojena ale přece jen bych rada aby nabral,myslím že by mu to nevadilo. Napadlo mě že vlastně granule jsou vlastne dohromady to co kůn muže dostavat  a i dostavá běžně. Chtěla bych nahradit granule ječmenem, postupně samozřejmě. Poslední dobou hodně lidí ječmen nevyužívá, natékají nohy, koliky a ja nevím co ještě a člověk se necha strhnout a pak je nucen kupovat přesně ty granule...Ječmen je pro nabíraní vhodný, pokud sem se spravně dopídila, není trak energetický, myslím tím tu energii, ktera nevleze do hlavy,čumivost,lekavost...Je tak? 

Prostě bych rada aby nabral ( vím že je k tomu potřeba i spravna prace s koněm, to si myslím že mame :o)) a zaroven chytil "jiskru"...chytí ji podle me velmi kratce a pak mam pocit že je unaven...

Mam moznost ve staji : oves, ječmen, melasa , granule  a sladak si kupuji sama a v ramci usetření bych vysadila ty granule

Posílám fotky a díky za radu Zuza

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Podle fotografie, kteoru jste poslal, je na tom váš koník s kondicí velmi dobře. Nemyslím, te bylo potřeba aby ještě nabíral.

Dávka jádra, kterou popisujete je velmi vysoká, domnívám se, že je to zbytečné. To je jeden z důvodů, proč je brzy unavený!
Je možné sestavit krmou dávku jinak i bez doplňkového krmiva, ale má to jeden háček, měla by jste jinak doplnit účinné látky.

Máte pravdu v tom že krmiva Rianon jsou zbytečně drahá a bohužel koncentrace živin je velmi nízká - vyhazujete hodně peněz zbytečně.
Sladový květ krmit nemusíte, nemá to zvláštní význam pro zdravého dospělého koně.

Ještě jste mi nenapsali co s koněm děláte, jakou intenzitu práce. To bych potřeboval vědět! Napište mi tuto informaci.

Navrhuji tedy tuto variantu:

Seno dostatek - bez omezení
Oves 1-2 kg
Ječmen1-2 kg
Dávka jádra podle aktuálního pracovního zatížení - bez práce minimální množství, pak navyšovat
HORSAL EXKLUSIV 0,1 kg (komplexní vitamínověminerální doplněk vborný poměr cena/obsah živin)

nebo druhou variantu:
Seno dostatek - bez omezení
Oves 1-2 kg
HORSAL W1 (nebo W2, Sport - doladíme až podle toho jak intenzivní práci s ním děláte) 1-1,5 kg - již obsahuje všechny účinné látky v dostečném množství

Napište mi přesně jakou intezutu práce v parkuru s vaším valachem děláte, pak můžeme dávku naladit přesně.

Přeji hezký den.

 

27.09.2015 21:28

zuzana psutkova

 Dobry vecer, jo pravda zapomela jsem, pracuje 5-6x tydne, skaceme 1x tydne, nekdy 2x ale ne pravidelne, do terenu 1x-2x jednou kopecky priste kondicni klusovky,cvalovky. Pres den ve vybehu, kde stoura minimum travy z hliny.Myslela jsem si ze reknete ze je akorat,takze jsem rada.

Dekuji

Zuzana P

 

27.09.2015 21:37

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Ano skutečně je akorát.

Při této intenzitě práce bych doporučil nižší dávky jádra, jak jsem psal v předešlé odpovědi.

Přidat se dá vždycky, důležité je, aby měl dostatek sena, tam je základ dobrého zdraví.

Přeji hezký den.

27.09.2015 22:02

zuzana psutkova

 Dobry den, děkuji, zaměřím se na prvni variantu. Ještě se poptam, rada bych večer davala ječmen teplý ( často mu natekají uzliny z vetru) a celý ječmen nemam možnost denně vařit, lze zalít horkou vodou ječmen mačkaný? jen aby to belo teplé, nebo zda to je třeba i lepsí kvuli travení? 

Díky za odpoved

 

28.09.2015 11:10

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Můžete ječmen přelít trochou teplé vody - bude měkčí. Nicméně to nemá žádný význam, kromě toho, že nemusí tolik kousat, ale zároveň nesliní a je to horší vzhledem k žaludečních vředům.

Jestli jste doteď krmila celý ječmen tak v tom pokračujte, kousat umí a nemá s tím problém.

Koně preferují raději studené krmivo, teplé pro ně není přirozené.

Hezký den přeji.

 

28.09.2015 19:01
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní