Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit.
Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o Váš názor a zároveň radu. Uvažujeme o koupi hříběte, hřebečka a to plemene Kentucky Montain Saddle Horse mimochodníka. Jsme úplní začátečníci, koně jsme nikdy nechovali. Co se týče ustájení, veterinárního ošetření, kováře, to nebude žádný problém, ale sháněním informací, zda si koupit hříbě či zajetého koně pro začátečníka, tak se píše o zajetém koni a převážně se mluví o valachu či kobylce. Každý hovoří, že s hříbětem je plno práce, že se těžce vychovává, může se napáchat spousta chyb, ale logicky vzato, toho zajetého koně, také museli od hříběte vychovat. Hříbě bychom chtěli pro rekreační ježdění, samozřejmě nejdříve za tři roky, do té doby by to byl rodinný společník a pracovalo by se s ním ze země. Ustájem by byl prozatím u majitele ve stádu, poněvadž pro něho sháníme parťáka. V případě pomoci ve výchově hříběte a v ježdění jsme domluveni s majitelkou.Předem Vám moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
domnívám se, že Vás nepotěším, resp. nepodpořím ve Vašem názoru. A použiji k tomu příklad ze života. Jedna moje známá dostala od manžela hříbě, aby se zabavila a nezlobila. Oba začátečníci ale přesvědčení, že se budou učit společně. To byla sice svatá myšlenka, nicméně problém nastal již v tom, že se klisnička velmi špatně obsedala (naučila se stavět na zadní a schazovat) a v tmto nejdůležitějším bodě výcviku koně nezískala důvěru v jezdce. Známá naopak sama dost bázlivá sice chodila ke mě na tréinky na školních koních, ale nijak zvlášt intenzivně. Tak že když se pak podivovala nad tím, jak se kůn obsedá, radil jsem ji, že toto není pro ni cesta. Nicméně, jak již to u koní bývá, každý si myslí to své a je přesvědčen o své pravdě, nenechala si poradit, koně si nechala a hledala vždy radu, co má dělat, když se kůn leká a vyšiluje. Rada neexistuje. Prostě nezkušený jezdec na mladého koně nepatří. A došlo to tak daleko, že z ní paní jednou spadla a skončila v krunýři. Ve výsledku jsem si ji doslova musel vzít ke mě do jezdecké školy a pak každodenní práce pod dozorem po roce přinesla jakousi jezditelnost. A to mezi tím dala ještě hříbě, protože jak to v českém chovu bývá, co je k ničemu, to se připustí.
U hříběte bych se obával toho, že se s ním bude majitel chtít zaobírat příliš brzy a něčemu jej učit. Jenže hříbata se prostě nemají k ničemu nutit. Jen se starat o to, aby měl pohyb na pastvě, dodatečné dokrmování a hlavně pravidelný ale odborný kontakt s člověkem. K tomu stačí, když se každý den zavede jednou dvakrát na krmení do stáje a zvednou se nožky. Víc není pořeba a to se bavíme o hříběti ve věku ročka, nejdříve.
Nicméně abych nebyl zcela nekompromisní. Měla by jste ty tři, čtyři roky věnovat více pozornosti vlastnímu ježdění. A to dostatečně intenzivně a takových koních, které Vám umožní se naučit koně pod sedlem chápat, cítit a neztrácet rovnováhu,. Protože až si sednete na obsednutého koně, ten sám ještě dost dlouho nebude mít vlastní rovnováhu a Vás jako jezdce to nesmí rozhodit. Protože jezdec by měl koni tuto rovováhu pomoci nalézat. Jak jednou dvakrát spadnete /sxtrémní příklad) pak si bu=dte jistá, že tím koně taková zkušenost vyvede tak z rovnováhy (duševní) že s tím může mít pro následující výcvik problém. A jak se kůn setká se stresem, který nekončí opravou a pozitivně, pak se taková zkušenost velmi nesnadno opravuje.
Tak že hříbátko ano, ale za předpokladu, že jej budete mít u chovatele a majitele,kuerý není samozvancem a Vy sama se do 4 let naučíte obstojně jezdit. A to s čistým svědomím říkám proto, že koupit si hříbátko není jako vzít si pejska, což si myslím, že ja Vám jasné, ale je to vysoký cíl. Zde bych nepočítal s tím, že se budete učit společně, protože nezkušený kůn se má učit od zkušeného jezdce. Exstují vyjímky, jako ve všem, ale ve většině případě se toto pravidlo nedá obejít.
Pokud tedy si pořídíte hříbátko, pak moje rada na závěr je, si pořídít ruku v ruce s ním zkušeného koně a trénovat a trénovat a trénovat. Za 4 roky se dá mnohé zvládnout. A všimněte si, že uvádím 4 roky. Nidke totiž není řečeno, že se kůn musí obsedat ve třech. Ale může. Uplně nejsem obeznámen o daném plemeni, pracuji převážně dnes již s dostihovými konmi, ty rostou do 4 let, pak sporotvní do 5 let, tzn. že o jeden rok pozdější obsedání (pro rekreaci) znamená o jeden rok mentálně vyzráleší kůn a pro Vás jen dobře. A i tak, až za těch pár let uděláte mnohé jezdecké pokroky, nechal bych si jej obsednout korektně, at si pak můžete "jen" sednout a jet.
S pozdravem
Daniel Toušek
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.