Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Hezký den.
Jsem trochu zoufalá z krmných dávek pro naše koně, máme koně všech možných plemen i věku a každý mi radí něco jiného, určitou představu už mám, ale raději se chci zeptat ještě tady.
ČT, valach , 23 let, 24/7, lehká dušnost, volavá záda, zátěž minimální (pro děti bez sedla a procházky ze země)
ČT, kobylka, 22 let, 24/7, ve výborné kondici, lehká zátěž (lehký terén přibližně 2-3x týdně, procházka ze země)
Am. Kl., valach, 6 let, 24/7, výborná kondice, hezky nasvalený, střední zátěž (práce ze země, střední těžký až těžký terén nebo lehká jízdárenská práce cca 4x-5x do týdne)
Pony haflingx velšský, hřebec, 2,5 roku, 24/7, občasná práce ze země, má nadváhu
Hafling, hřebeček, 0,5 roku, 24/7, nulová zátěž
Koníci mají dostatek sena, ve výběhu není tráva, ale téměř každý den tráví cca 2 hodinky na pastvě. K dispozici mám šrotovaný ječmen, oves, extrudovaný len (s tím jsem teda nikdy nekrmila, takže ani nevím, jak by se měl podávat), NutriHorse výživu na kopyta a srst, pro malého Hippovit Junior a ještě krmnou mrkev. Majitelka chce ještě koupit řepné řízky, ale s těmi taky nemám zkušenost. Nebyl by problém cokoli dokoupit.
Moc bych ocenila vaši radu. Děkuju.
Dobrý den.
Neviděl bych ve výživě všech vašich koní zásadní problém.
Lze to udělat velmi elegantně a bez komplikací.
Máte tři skupiny koní:
Podle toho bych k nim přistupoval.
Lehce záživní koně nic jiného než seno nedostanou, není důvod, nadváha může zhoršit stav pohybového aparátu.
Koně v minimální zátěži by měli dostat minimální dávku jádra cca 0,5 - 1 kg denně, pokud to bude potřeba.
Americký klusík pracuje více, tak může dostávat i vyšší dávku, ale jen tolik aby nebyl příliš veselý, nebo aby netloustl.
Z jadrných krmiv bych použil ječmen+oves, řízky nejsou potřeba - to není krmivo, jen odpad. Nepoužívejte žádné speciální doplňky (žádný Nutrihorse ani Hippovit Junior), pokud nejsou koně nemocní, nebo v léčení, jen vyhazujete zbytečně peníze. Mrkev je dobrá jako pochoutka, ničemu nevadí.
Navrhl bych tedy konkrétní dávky:
Skupina 1
seno
Skupina 2
seno
podle kondice 0,5-1 kg jádra (oves a ječmen např. v poměru 1:1)
Skupina 3
seno
podle aktuálního zatížení 1-2 kg jádra (oves a ječmen v poměru 1:1) pokud by byl moc veselý, tak více ječmene
Pro všechny dohromady, pochopil jsem, že chodí společně do výběhu a na pastvinu, bych doporučil HORSAL LECKSCHALE, kompletní liz (obsahu všechny potřebné vitamíny a stopové prvky), mohou si nalízat tolik kolik aktuálně potřebují a každý z nich bude mít úplně jinou potřebu, podle práce a ročního období.
Takto je možné řešit výživu vašich všech vašich koní bez problémů a poměrně elegantně.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.