Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

krmení různých koní

Autor: Barbora Datum: 09.11.2015 10:51

 Dobrý den, mám několik dotazů k výživě našich koní. 
První je ke kobylce arabského plnokrevníka, 3 roky. V létě dostávala oves a spillers oat balancer, občas šla lehce na lonž, a nejspíš díky ovsu sama lítala venku, takže byla v pěkné kondici. Teď nedostává prakticky nic, ani se s ní nic nedělá (pouze procházky na ruce, letní "zátěž" byla příprava na výstavu). Velmi přibrala, na araba prakticky ztratila jakoukoliv energii. Samozřejmě že tlustým koním jádro nepatří, ale přemýšlím alespoň nad trochou ovsa, aby měla trochu víc chuti se sama hýbat.... Dává to smysl, nebo ji nemám dávat vůbec nic? Momentálně ještě minimálně měsíc jí nejsem schopná dát pravidelný pohyb, což je jasné, že by jí pomohlo nejvíc. Jinak je pěkná, lesklá srst, zdravá kopyta, ale bez energie a jen stojí u sena ve výběhu (které mají všichni nepřetržitě) nebo vykusuje zbytky trávy. 
Druhý dotaz směřuji k valachovi mé kamarádky. Je to 170 cm vysoký teplokrevník, 12 let, má ho půl roku a neustále bojuje s váhou. Přišel k nám z boxového ustájení do venkovního, takže nejdřív velmi zhubl, teď poslední měsíc po konci sezóny přestala denní zátěž a konečně začal nabírat. Velmi často mu mění značku granulí (energys extra, horsevital sport, spillers horse cubes), dodávala vždy oves, ten mu teď sebrala úplně, protože má docela přebytek energie. Problém ale je, že mu natékají v boxe nohy (když je zavřený - před závody, při ultra hnusném počasí). Ať večer dostane co chce, ráno je má nateklé. Zjara dostával vojtěšku, kukuřičný šrot a podobná statková krmiva, tak jsme mysleli, že za to může vojtěška a najeli na krmení granulí. To ale nepomohlo a koni natékají nohy stále. Box je přitom dostatečně velký, a předchozí dva roky strávil v boxovém ustájení, kde prý tento problém neměl. Nevíte co s tím? 
Děkuji za odpověď

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Nejdříve tedy ke kobylce arab.
Raději u arabských koní oves nepoužívám, nefunguje dobře, buď jsou příliš vznětliví, nebo naopak je úplně vypne. To je zřejmě i případ vaší kobylky.
Píšete, že vlastně s kobylkou nic neděláte, máte pravdu, není důvod jí dávat jádro, nemá to smysl. Buďte trpělivá a až s ní začnete pracovat uvidíte, bude patrné, jestli potřebuje přidat jádro.
Pokud ano, rozhodně doporučuji pouze ječmen, oves opavdu pro araba ne. Začnete na malých dávkách 0,2-0,5 kg, mělo by to úplně stačit. Není důvod dávat něco jiného, nepotřebuje to.

Valach má problémy s vyšší hladinou bílkovin v krmivech, proto mu při delší nečinnosti nohy otékají.
Začala to opravdu vojtěška, nabourala metabolismus bílkovin a od té doby se to veze.
Po přechodu do venkovního ustájení zhubnul, protože se psychicky hůře vyrovnával se změnou prostředí. Nyní se už adaptoval a když se ubrala zátěž, tak je situace lepší.

Rozhodně ať kamrádka nestřídá krmení "jako ponožky" , je potřeba nastavit nějaký systém a ten držet alespoň 3 měsíce, aby se dalo říci, jestli je funkční nebo ne.
V sezóně je dobré používat pro ČT oves, ale pokud ho přetáčí - je hodně veselý, tak raději, v tom případě je lepší použít ječmen. Nebo použít nějakou kombinace s krmivem s nízkým obsahem bílkovin.
Kombinace oves + HORSAL W1 je často používaná a fungující kombinace.

Mimo sezónu, bude určtě stačit jen trocha ječmene - podle pracovního zatížení (cca 0,3-0,5 kg). Samozřejmě dostatek sena - píšete že mají. Pokud by to nepomohlo, pak je dobrá kombinace ječmen+kukuřice, například v HORSAL W1 je ideální poměr pro zlepšení kondice a stačí to i na lehkou zátěž.

Velmi důležité je - pro oba koně, nezapomenout na kvalitní doplnění účinných látek - vitamíny, stopové prvky, minerály. Je možné formou přídavku do krmiva - například HORSAL EXKLUSIV, nebo pokud jsou koně na pastvě (nebo ve výběhu) kompletní liz HORSAL LECKSCHALE. Kompletní liz má výhodu ve volném příjmu, koně si mohou nalízat podle své potřeby a nemusíte je hlídat.

Přeji vám hezký den

09.11.2015 14:14
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní