Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ
Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit.
Dobrý den,
už jezdím přes rok na chladnokrevníkovi, ale poslední dobou (cca 1 měsíc) se mu moc nechce cválat:/ když už cváláme tak ta rychlost je podobná jako u klusu:/ jenom o trošku rychlejší. Kdysi cválal rychleji. Když jedeme zpátky domů z vyjížďky tak cválá rychle jak by měl:) prosím o radu jak ho zrychlit..
Děkuji. Karolína.
Dobrý den,
v posledním dotazu se mě někdo ptal, "proč jeho kůn nemá rád parkury?" Nic víc ... a tak jsem odpověděl, že by bylo více něž vhodné, zamyslet se sám nad důvody, proč asi kůn něco odmítá skákat. A čekal jsem na odpověd. Nedostal. V jedné lekci z ekurzu je věnováno téma, jak komunikovat s veterinářem, když je volán k problému u koně. A první věc je popis stávajícího stavu, možné nastalé změny od standardu a chování koně atd. Ríká se tomu anamnéza.
Nicméně proč to zminuji je fakt, že i přes nedostatečné dotazy, vždy je odpovědí otázka: Co si sama myslíte, že nastalo nebo se opakovalo mezi dobou, kdy byl kůn ochotný cválat (skákat) a současným stavem neochoty ? A s tímto posouzením má smysl se dotazovat druhých na jejich názor či radu. Tak že slečna s neochotným koněm skákat, co se ptá, ale odpověd asi nečeká, nebo jen rychlou radu bez přemýšlení, by se mohla zamyslet nad tréninkovými postupy a vlastní schopností koně jezdit a navádět na skoky. Tam lze nalézt příčinu, protože koně, když po něm něco chci, tak jej to musím také naučit. Jak vyžaduji něco, co neumí a nerozumí, pak to prostě vede k neochotě a ztrátě zájmu a důvěry.
U Vás bych se snad mohl dočkat zpětné vazby s informací, jak jste s koněm pracovala, když měl chut, kdy jste začala vnímat zpomalování cvalu, jak na to reagujete, atd. Prostě jezdec a trenér se zamýšlí nad svým koněm a hledá příčiny jako když skládáte mozaiku.
Jedno krásné drezurní doporučení poukazuje na netrpělivost jezdce tím, že radí, "neprodlužuj, dokud nebude prodlužovat sám" ... pokud chcete po chladnokrevníkovi cválat opravdu rychle, pak je dobré jednak si přiznat, že na to tento typ koně není stavěny a určený (tedy alespon ne dlouhodobě) a také má jiné svalové skupiny, které jsou mnohem náchylnější na přetěžování rychlostí. Proto je dobré takto cválat krátce. Ale jak řkám, netučím co u Vás znamená rychle. V tréninku plnokrevníků se uvádí hodnoty v rychlostech a tepové frekvenci. A parkur o rychlosti 350m/min je už pro někoho docela svižné tempo.
Jinak koně na cestě domů určitě mají tendenci zrychlovat. Jdou prostě domů !!! Doporučil bych třeba dát konikovi od vyuceného cvalu nějakou dobu volno, třeba dva týdny a chodit jen na procházky a vyklusávat. Cválat třeba jen domů, aby jste sama cítila, že jde s chutí. Domnívám se, že je potřeba vůbec koně se snažit udržovat při chuti, ikdyž to čas od času každý chvílema přeženeme, pak vždy by měla následovat regenerace, odpočinek. A to je dobré umět vypozorovat skoro hned, jak vnímáte, že kůn dostal více zápřahu. Ato třeba podle toho, jak se zpotil rychle (bez kondice) a nebo je již v pěně (příliš mnoho práce) a reagovat tak preventivně na ztrátu zájmu. Jak dáte třeba dva dny aktivnějšího volna, chut by se měla navracet. Zkuste neřečit daný stav pouze přidáváním krmení, to je velmi nebezpečné řešení. Ale i jak se to přehání dlouhodobě, pak nějaké volno nepomůže. Tedy zamyslete se prosím sama nejdřív nad daným rokem a budte sebekritická. Tento přístup z Vás udělá jezdce ;-)
S pozdravem
Daniel Toušek
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.