Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den.
Rozhodně se neshodnu s vaším veterinářem - schácení pro přítomnost mykotoxinů v ovsu, to je slušně řečeno nesmysl. Spíše bych to přisuzoval kvalitní pastvě a možná i vyšší dávce ovsa.
Citlivost kopytní tkáně je způsobená prodělanou laminitidou - může to trvat ještě delší dobu než rohovina odroste, ale je také možné, že je narušené spojení kopytní škáry s kopytní kostí a zvýšená citlivost bude trvalejší.
Otékání zadních nohou bývá způsobena vyšší dávkou jádra a malým pohybem, zejména pokud jsou koně na noc zavíráni do boxu. Když mají možnost pohybovat i v noci po pastvině, je to vlemi vzácné aby měli nohy oteklé.
Jak píšete, pokud je dobře záživný a přibírá i po samotném senu, tak mu nic z jádra nedávejte. Případně podle pracovního zatížení malou dávku ječmene nebo kukuřice (0,25-0,5 kg).
Nezapomeňte na kvalitní doplněk účinných látek např. HORSAL EXKLUSIV.
Je také možnost, pro jednoduchost, použít hotovou směs například HORSAL W1 cca 0,25 - 0,5 kg podle zátěže a jeho kondice, v této dopl%nkové směsi už je vše namícháno ve správném poměru.
Přeji vám hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.