Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení valacha A1/1

Autor: Markéta Datum: 30.11.2015 17:08
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na krmení mého koně A 1/1, 14 let, celou dobu v hobby zátěži, v mém vlastnictví je od narození. Před rokem prodělal schvácení kopyt, z důvodu přítomnosti toxinů v ovsu. Kopyta jsou nezměněná, veterinář tvrdí, že po schvácení není ani památky. Je na boso již 5 let, ale je citlivější na kamínky apod. Cca od 09/2015 začal hůře chodit po tvrdém, a tak jsem mu oves úplně zrušila. Dostává dostatek sena, musli Reform musli G v menším množství (cca 0,3kg 2x denně), vitamíny, lněné semínko. Předtím měl NovaEqui Classic - natíkaly mu zadní nohy a ještě předtím Pavo (přímo pro koně po schvácení) - a také mu natíkaly zadní nohy. Nevím co mu mám dopřát na zimu, aby nezhubnul? Bylo mi veterinářem doporučeny vojtěškové pelety a nebo olej - lněný/sójový/... k dispozici má travnatou pastvinu celý den, nyní již doplněna senem. Můžete mi prosím doporučit co pro koně, který byl celou dobu zvyklý na oves? S hubnutím problém nemá, vždy měl spíše nadváhu (má senné břicho). Velice děkuji za odpověď. Markéta
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Rozhodně se neshodnu s vaším veterinářem - schácení pro přítomnost mykotoxinů v ovsu, to je slušně řečeno nesmysl. Spíše bych to přisuzoval kvalitní pastvě a možná i vyšší dávce ovsa.

Citlivost kopytní tkáně je způsobená prodělanou laminitidou - může to trvat ještě delší dobu než rohovina odroste, ale je také možné, že je narušené spojení kopytní škáry s kopytní kostí a zvýšená citlivost bude trvalejší.

Otékání zadních nohou bývá způsobena vyšší dávkou jádra a malým pohybem, zejména pokud jsou koně na noc zavíráni do boxu. Když mají možnost pohybovat i v noci po pastvině, je to vlemi vzácné aby měli nohy oteklé.

Jak píšete, pokud je dobře záživný a přibírá i po samotném senu, tak mu nic z jádra nedávejte. Případně podle pracovního zatížení malou dávku ječmene nebo kukuřice (0,25-0,5 kg).
Nezapomeňte na kvalitní doplněk účinných látek např. HORSAL EXKLUSIV.
Je také možnost, pro jednoduchost, použít hotovou směs například HORSAL W1 cca 0,25 - 0,5 kg podle zátěže a jeho kondice, v této dopl%nkové směsi už je vše namícháno ve správném poměru.

Přeji vám hezký den.

30.11.2015 21:13
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní