Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý večer,jsem zoufala z mého koníka,je to kříženec ČT a A1/1 a má vidět žebra a nevím čím ho nakrmit aby přibral.Je ve venkovním ustájení,kde má neomezený přístup k senu a dostává šrot(ječmen),pečivo,mrkev,jablka a občas granule.Mám mu dávat více šrotu a pečiva??Také mi doporučili mláto,ale kolik mu ho mohu maximálně dát,aby se mu nic nestalo??
Děkuji
Děkuji za fotografii, je skutečně hubenější než by bylo zdrávo.
Skutečně pečivo ne, potravinářská pšenice (z které je ve většině případů pečivo vyráběno) není krmivo pro koně.
Předpokládám, že je pečlivě a pravidelně odčervený.
Zase mám několik otázek:
K cíle se můžeme dostat dvěma cestami:
Nemám mu tedy vůbec dávat pečivo??Myslela jsem,že když lidé po rohlíkách přiberou,že i jemu to pomůže,samozřejmně je vše pečlivě usušené.
Dostává denně 4litry šrotu a suš.vitamíny+mrkve,jablka a to pečivo+když více běhá tak i granule.
Jezdí asi tak 3x někdy 5x týdně na vyjížďky,většinou krok,klus a dlouhé kolem 90minut.
Mám ho teprve rok a když jsem ho kupovala,tak neměl vidět žebra.Bohužel je osrstěn,tak to neni tak znatelné na pohled.
Dobrý večer.
Mám několik otázek:
V každém případě bych z krmné dávky vyřadil pečivo - pokud je podáváno ve větším množství. Samozřejmě když mu dáváte půl krajíčku za odměnu, že k vám ve výběh přišel, tak to nepovažuji za součást krmné dávky.
Nevím také úplně přesně, co myslíte tím, že jsou mu vidět žebra. Když by jste ke své odpovědi připojila současnou fotografii, bylo by to výborné pro přesnější posouzení.
Správná kondice je taková, že musíme vidět obrys alespoň posledních třech žeber. Extrém je když jsou žebra vidět všechna, nebo naopak, když musíme silně tlačit na bok aby jste našla místa, kde žebro normálně bývá.
Dopředu musím upozornit, že jsou koně u kterých není vůbec jednoduché dosáhnout toho, aby vypadal dobře podle našich představ.
Aby si kůň vytvořil více zásobního tuku (schoval žebra) musí být v krmné dávce tzv. pomalá energie, která se využívá pomalu a tělo je schopno z ní vytvářet zásoby.
Krmná dávka musí být stabilní, každá prudká změna znamená, že si tělo nedokáže vytvořit pravidelný rytmus trávení a ukládání do zásob.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.