Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná dávka

Autor: Michaela Datum: 29.12.2015 13:41

 Dobry den,

mam dva koniky. Prvni je 22ti leta kobylka po matce A1/1 po otci holandsky teplokrevnik. Je vyuzivana k rekreaci, jezdena 4x tydne (stridave jizdarna, teren). Kobylku mam asi 3 mesice a docela mi sla dolu ze svalu a z vahy. Je pravda, ze za poslednich 10 let nebyla prevezena a ted se dostala do jineho stada a prostredi. Kobylka je dusna. Pres den vybeh na noc box. Seno ab libidum. Nastavila jsem ji krmnou davku takto:

                                                                    Rano: 0,5l Musli Herba od NovaEqui

                                                                                0,5l Musli Muscle od NovaEqui

                                                                    Večer: 2l jecmene (srotovany)

                                                                                 0,3l vojtesky (macena)

                                                                                 0,5l ryzove otruby

                                                                                 0,5 l Musli Herba a 0,5l Muscle

Druha klisnicka je 5ti leta A1/1, jezdena prevazne stejne. Jen 1x tydne jezdena pod trenerem (skoky). Klisnicka je 24/7 venku, seno ab libidum. Naopak od babinky je to tloustik a spis nez ve svalech to ma v tucich. Jelikoz je to zrout, tak i ji prikrmuji. 

                                                        Vecer: 1l ječmen (srotovany)

                                                                     0,3l vojteska (macena)

                                                                     0,3l granule Fitmin Horse Complete

                                                                     1l Musli Muscle od NovaEqui

                                                                     50ml repkoveho oleje

Zajimalo by me jestli je to tak spravne nebo to naopak nezhorsim a jesli je nepredavkuji vitaminama.

 

Dekuji za odpoved a jsem s pozdravem

Michaela

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Doporučil bych vám výrazně změnit složení krmné dávky. Ani jedna nedpovídá tomu co by jste zřejmě chtěla dosáhnout.

Předem musím říct, že u koně staršího 20 let bývá kondice a hlavně využití živin jedním z hlavních problémů jeho dalšího života. Navíc u plemene A 1/1, kdy jsou tito koně spíše subtilnější postavy.
Staří koně mají výrazně nižší efektivitu trávení, nejsou schopni využít živiny, zhoršuje se jim chrup, takže i špatně koušou, nedokáží důkladně rozmělnit přijímanou potravu, takže ve výsledku dochází ke ztrátě kondice.
K tomu ještě podzimní přelínání stojí velké mnoižství všech živin (energie, proteiny, účinné látky) a zahřátí orgranismu při nižších teplotách to suma sumárum znamená pro staršího koně velkou zátěž.

Je potřeba jim dát k dospozici kvalitní krmiva s optimální koncentrací vysoce stravitelných základních živin (energie, protein) a také dostatek účinných látek (vitamíny, stopové prvky).
Bohužel krmiva, která uvádíte sice mají vysokou cenu, ale živin je v nich velmi málo, navíc vysoký obsah vlákniny ukazuje, že velká část živin je pevně vázána na vlákninu a tím jsou pro koně v zátěži nebo pro staré koně špatně využitelná. To je obecně pravda o všech müsli, které se prodávají - je to marketingový tah na majitele koní, aby jim to vonělo a aby více kupovali . Krmiva které jmenujete jsou toho bohužel učebnicovým příkladem. Hodně peněz za velmi málo muziky, říká staré české úsloví.

Je třeba vždy dbát na to, že koně musí mít dostatek vlákniny v krmné dávce, ale hlavním zdrojem musí být objemná krmiva - seno (případně senáž). V jadrných krmivech bychom měli dodávat především ve vysoké koncentraci živiny, kterých je v objemných krmivech málo - energii, případně protein a samozřejmě účinné látky.

Doporučil bych pro vaši starší kobylku tuto dávku:

dostatek sena
ječmen 1,5-2 kg
sojový extahovaný šrot 0,5 kg
HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg (doplněk účinných látek)

nebo pokud nechcete shánět jednotlivé komponenty

dostatek sena
ječmen 1,5-2 kg
HORSAL W3 0,7 kg

Pro mladou kobylku bych doporučil takto:

Jelikož je jak píšete velmi záživná :-), tak není důvod ji zbytečně překrmovat jádrem

dostatek sena
ječmen 0,5-1 kg
HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg

Dávka jádra je třeba nastavovat podle pracovní zátěže, případně podle kondičního stavu.
Pozor funguje zde jeden paradox, když se dostanete za maximální dávku, kterou je kůň schopen využít, tak působí obráceně, koně spíše hubnou, protože vyoské dávky jádra naruší trávení a oni nejsou schopni využít živiny, které přijmou!

29.12.2015 20:23

Michaela S

 Dobrý den,

velice děkuji za rychlou odpověď. Ještě se zeptám jak nejlépe by měl být ječmen upravený a jestli staré kobylce mám dávku rozdělit na ráno a večer. Je takhle zvyklá a nevím, jak bych jí vysvětlila, že třeba nebude snídat :-) Někde jsem se dočetla, že není dobré dávat ječmen na lačno a bojím se když bych ji to vše dala večer, aby ráno neměla nateklé nohy.

Děkuji a jsem s pozdravem

Michaela

30.12.2015 20:31

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je dobré krmnou dávku rozdělit na stejné části, nicméně do 1 kg za den je to jedno, nemá to žádný velký vliv. Tedy u starší kobylky spíše rozdělit u mladší je to jedno.
Ječmen je tvrdý, koně ho špatně koušou, velmi často ho nerozkoušou úplně, takže je dobré ho spíše namačkat, nebo nahrubo našrotovat.

Na lačno by znamenalo, že kůň celý den vůbec nic nežral - seno, slámu - pak by vyšší dávka mohla být nebezpečná vzhledem k hltání a vzniku žaludečních vředů.
Proto obecně platí, že je lépe když může kůň přijímat objemné krmivo průběžně celý v menších dávkách - tak má uzpůsobený metabolismus.

Přeji hezký den.

30.12.2015 21:59

Michaela S

 Aha :-D já myslela, že když ji dám večer do boxu a ona to seno rychle sfutruje a pak spí, že bude ráno na lačno. 

Děkuji mnohokrát, vyzkouším a dám vědět výsledek

Michaela

31.12.2015 07:09
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní