Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení senáží

Autor: Veronika Datum: 29.12.2015 21:56

Vážený pane Kořínku,

chtěla bych se zeptat na několik dotazů. Ve stáji, kde mám koně se krmí pouze senáží, nedává se vůbec seno, koně stojí na, myslím že kvalitní, slámě. Vidíte v tom problém, někdo píše, že by se samotná senáž krmit neměla, jiný zase že to nevadí. Z počátku měl občas sračku,t ak se mu to mixovalo se senem.

Pak bych se chtěla ještě zeptat, na krmení mého koně. Je to valach po hanoverském hřebci, 10 let, venkovní box, na slámě, pastva bohužel velmi omezená:-(, krmení 2xza den senáž (přesně kg nevím-větší náruč), plus se asi dožírá slámou. Jádro-ječmen dostává 3x, 200-50-200 gramů celkem tedy 450 g za den. Plus ráno a večer mu do toho přidávají řízky. Přidávám mu do toho ještě řezanku, protože jádro obvykle hrozně hltá, tak aby to pořádně proslinil. Ráno a večer dostává vitamino miner. premix.

Koník chodí 2-3x do haly na drezurní trénink(1hodina), 2xna lonž (30minut) a 1-2x ven do lesa (1-2hodiny), jeden den má volno, cviky stupně L.

Začali jsme dělat víc važ v září, před tím byl nemocný - příznaky headshakingu, ale doufám, že vyřešené, že to byli "jen " svalové problémy a ne pyly. V poslední době mi připadá docela unavený, jinak postavou mi přijde akorát, ale potřebuje nasvalit, hlavně krk. Je mi jasný, že na to asi pomůže jen dobrá práce a krmením to asi nijak moc nedoženu - nebo doporučujete přidat soju nebo vojtěšku?

Je dost lekavý a oves opravdu nemůže dostávat, takže dostává ječmen. Přemýšlela jsem tedy o navýšení ječmene, ale prý by se mohl schvátit, 500 g na den je prý akorát - to mi osobně přijde jako hloupost.

Přemýšlela jsem o navýšení třeba na 1kg celkem a vyhodit řízky - stejně jsou dle mého názoru k ničemu. A doplnit to třeba ještě nějakými granulemi od Vás. Kdybych jich dávala třeba jen 500g na den, to by asi chtělo vyzkoušet postupně, viďte. Kdybych ji ch dávala takhle málo neno ani tak dobré přidávat vitmin premix? I třeba jen v omezené dávce?

Pak jsem ještě koukala na Vaše granule a zaujalo mi Horsal Sport nebo Run. Co by bylo vhodnější? Přijde mi, že to co je v Run víc v Sek, tak to se zase spotřebuje na zpracování N...a že je asi tedy ve finále jedno, co pořídím nebo se pletu?

Posílám fotky, nejsou moc kvalitně vyfocené, tak nevím, jestli z toho něco vykoukáte

Moc Vám děkuji za Váš čas a odpověď a zároveň Vám přeji ať se v novém roce všechno daří podle Vašich představ.

děkuji

Veronika

 

 

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za fotografie, z té velké se dá docela dobře vykoukat jak váš koník vypadá.

Kondice slušná, ještě potřebuje dosvalit. To jste správně napsala, tam pomůže svalová práce, to je nejdůležitější.

Krmnou dávku upravíme.
Máte správný názor i v krmení. Řízky jsou k ničemu - jen k pocitu že toho dostává kůň hodně do žlábku .
Zvyšte ječmen na 1 kg denně a k tomu bych doporučil zatím HORSAL W1 v dávce 0,5-1,5 kg. Až by jste začala ještě více pracovat tak použít HORSAL RUN nebo Sport. Run je nový a měl by postupně nahradit Sport, takže spíše Run.
Pokud budete krmit miminálně 0,5 kg W1 tak není potřeba již přidávat jiný vitamínově minerální doplněk.

Přeji vám krásný den a také vše nejlepší do nového roku 2016.

30.12.2015 22:09
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní