Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení škroby

Autor: Veronika Datum: 10.01.2016 11:08

Vážený pane Kořínek,

mám 10 letého valacha, Hanoverský původ. S omezeným přístupem na pastvu, krmení 2x za den senáž, dožírá se slámou. Ráno a večer dostává 200g ječmene, odpoledne 100g ječmene plus vitmin premix. Koník je v dobré kondici (potřebuje dosvalit, +- 600kg)  jen je bez energie na práci - 3x týdně drezurní práce, 1 den volno, ostatní dny lonž nebo vyjížďka. Mám ho asi rok a před tím jim dělal hodně problémy - schazoval a všeho se lekal. Proto jsem i vyměnila oves, kterým byl krmen za ječmen a na oves opravdu reaguje panickým chováním. Chtěla jsem mu zvýšit dávky ječmene, aby se zvedla jeho energie, ale i po navýšení ječmene se jeho chování změnilo a leká se skoro všeho a není to, že by si vymýšlel, opravdu má chvílema panické záchvaty.

Chtěla bych se s Vámi poradit, jestli jste se s tím již setkal? Může to být reakce na přílišnou dávku škrobu v jeho stravě? Mohla by tu být spojitost se žaludečními vředy? Při dávce do 500g ječmene za den je v pohodě, při navýšení mu začne hrabat.

Přemýšlela jsem tedy o alternativním způsobu krmení, tedy nahradit cukry tuky. Jaký je prosím Váš názor a jaké krmivo založené na tucím byste mi doporučil? Napadlo mě třeba: rýžové otruby nebo jen olej...nebo byste volil krmení proteiny, vlákninou či kombinaci?

Moc děkuji za Vaši radu

přeji hezký den

s pozdravem

Veronika Roubová

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Dávka ječmene je nízká, neměla by dělat problém ani vyšší, jak jsem psal ve své minulé odpovědi.
Hlavní zdroj jeho problémů v chování je v senáži. Omlouvám se v minulé odpovědi jsem na to zapomněl.

Senáž by pro sportovní koně měla být jen jako doplněk, ale hlavní zdroj objemného krmiva musí být seno. Senáž obsahuje vyšší množství lehce stravitelných jednoduchých a složitějších cukrů. Ty způsobují bouřlivé reakce organismu, které jsou neadekvátní okolí - panické záchvaty - lekání se ničeho. Obdobně funguje oves, kde tuto reakci má na svědomí avenin.

Snižte dávku senáže na minimum 2-3 kg denně a zbytek doplňte senem 6-8 kg, slámu může normálně přikusovat, to vůbec nevadí.

Zbytek dávky tak, jak psal minule:

0,5 - 1 kg ječmene
0,5 - 1 kg HORSAL W1

je možné také přidat 0,1-0,2 litru oleje - je jedno jestli řepkový, slunečnicový, prostě ten co koupíte normálně v obchodě.

Hlavní a nejdůležitější zdroj vlákniny pro koně je seno (v létě pastva), to se žádným doplňkovým krmivem nedá smysluplně nahradit a stojí to vždy mnohonásobně více než normální seno.

 

10.01.2016 11:57
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní