Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná dávka - je dostačující?

Autor: Lenka Datum: 10.01.2016 14:24

 Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o zkontrolování výživových hodnot (krmné dávky) svého koně (ČT) - letos mu bude 10 let. 

Momentálně je v klidovém režimu, kdy chodí 3x týdně lehce pod sedlo - především do terénu, aby se protáhl (krok, klus, cval), pokud je zmrzlo, tak má volno úplně.

Na začátku sezóny cca 2 měsíce s ním pracuji na kondiční práci, kdy pracuje především v terénu - první týden na rovinkách v postupně se prodlužujících intervalech v klusu a cvalu a další týdny postupně cca 1x - 2x týdně přidávám kopce. Na jízdárnu chodí 1x - 2x týdně a jednou má odpočinek.

 

V sezóně se věnujeme především jízdárenské práci - 2x týdně jízdárna, 1x týdně kavaletová práce či skoková, která je pro radost a změnu, 1x terén - pro udržení či navýšení kondice - základní "nadýchání", 1x jízdárenská práce v terénu, kde je koník ochotnějí, 1x kopečky a jednou má buď volno na pastvině nebo aktivní volno - kroková procházka do terénu.

 

Věnujeme se paradrezurnímu sportu - má sice jezdce v Ia skupině (pouze v kroku), ale pokud není v dobré koncici a nemá aktivní trénink, tak nechce chodit a není vůbec aktivní ve vyhovění paradrezurního jezdce (který je vozíčkář a nemůže používa klasickou pobídku holeněmi). Takže musím k němu mít přístup jako by chodil aktivně L drezurní závody.

Krmím takto: granule Relax - 3kg na den (v sezóně) a v klidovém stavu 1,5kg na den (posílám výživové hodnoty - viz. příloha)

k tomu lněné semínko a česnek.

 

Kůň je krmitelný dobře. Ale mám obavy, jestli tyto granule jsou dostačující. Ráda bych letos především v kondiční přípravě koníkovi dodávala elektrolyty.

Co si musím hlídat, abych věděla, že krmené granule jsou dostačující pro mého koně? Jsem omezana pouze na dvě značky granulí - z finančních důvodů a z důvodů dostupnosti v mém okolí. Nepíši jaké značky to jsou, protože bych je tu asi neměla jmenovat.

Mohu i zaslat fotku koně - pokud bude třeba.

 

Velice Vám děkuji za rady a názory

 

Přeji krásný den

Lenka Suchá

                       

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuj za podrobné informace, lépe se vše pak hodnotí. Když mi ještě zašlete fotku, bude to dokonalé. 

Je dobře, že je váš kůň dobře krmitelný, dá se s tím lépe pracovat.

Správně jste odhadla, že granulovaná směs, kterou popisujete, není optimální. Dokonce lze říci, že platíte příliš peněz za velmi málo živin.
Doporučil bych vám použít kvalitnější doplňkové krmivo, které sice bude v ceně za kilogram dražší, ale přinese vašemu koni vyšší přínos.

Je možné například použít pro vaše účely HORSAl W1 - nyní v klidové přípravě, mělo by stačit 0,75 - 1 kg denně.

V plné zátěži je potom možné použít HORSAL Sport , kde by dávka nebyla příliš vysoká maximálně 2 kg denně.

Obě dvě směsi mají vysoký obsah účinných látek (vitamínů, stopových prvků) a také hlavních živin. Pokud si to porovnáte s vaším aktuálním krmivem, poměr cena/výkon je rozhodující.

Elektrolyty jsou dobré, zejména pokud má kůň zůstat klidný a i v horkém létě se zbytečně nepotil a nenervoval. V každím případě by to měl být elektrolyt bez obsahu cukru - ten nepůsobí na ulkidnění, ale naopak.
Tady bych doporučil HORSAL ELEKTROLYTE, který je vyzkoušený a koně (i majitelé) jsou spokojeni.

S dostupností není problém, zaváží vše až do domu. 

Přeji hezký den.

 

11.01.2016 19:03

Lenka Suchá

 Tak jsem se dívala na Vámi doporučené granule - tedy propočítávala dávkování/cena, tak vychází ve finále levněji, než ty "levné", které kupujeme ve stáji všichni. :) 

11.01.2016 22:05
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní