Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná dávka - je dostačující?

Autor: Lenka Datum: 11.01.2016 21:22

 Děkuji za radu. Na co se mám především dívat ve složení v granulovaném krmivu? Nevím, v jakém rozsahu mají být výživové hodnoty. Není možné třeba najít nějakou "pomocnou" tabulku, aniž by člověk musel studovat výživářství? :) Porovnávala jsem stávající granule s jinou značkou - v podobné cenové hodnotě a tyto mají nižší hodnoty, ale nevím, jaké jsou správné. :(  Vím, že koně zas až tolik výživnou stravu mít nemají. Koník má v létě neustálý přístup k pastvě. V létě je tedy chudčí - díky suchu, ale pouštím ho občas - když mám dost času na lepší zelenou trávu v místech, kde se koně příliš nepasou a seká se tam tráva sekačkou. 

Jinak kdyby projevil více energie, tak bych byla jen ráda. Patří ke koním, kterým se "motor" musí zahřívat déle - říkám mu "diesel". Musím s ním dělat více přechodů a častých změn, aby se nažhavil a pak chodí velice slušně - vzhledem k mým zkušenostem a více/méně ježdění bez trenéra. 

 

Posílám fotku koně. Fotku jsem pořídila v říjnu 2015 jela ho holčina, která nemá přiliš zkušeností, ale šlapal dobře.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Váš koník vypadá dobře i podle fotky.

Je to spíše lehčí typ, u něj by byla změna kondice spíše za cenu ztloustnutí. Nasvalení je výborné.
Také je dobré, i vzhledem k využit pro paradrezuru, že se zahřívá postupně, aby neprchal, to by bylo i nebezpečné.

Hodnotit doplňkové směsi je nejlépe podle několika hlavních parametrů - energie (označuje se jako SEk) a bílkoviny (NL), případně pokud chcete ještě vitamíny A,D,E.
Hodnotu parametru vydělíte cenou a zjistíte kolik vás v tomto krmivu stojí jednotka živiny.
Pak si porovnáte jednotlivá krmiva a víte za co dáváte své peníze.

Jak píšete sama jste se přesvědčila, že levná krmiva jsou velmi častá hodně drahá .

Přeji vám hezký den.

 

12.01.2016 15:30

Lenka Suchá

 Samozřejmě že znám PIAFU Vyškov. :) Tak to jsem moc ráda, že máte zkušenosti i s pracujícími koňmi v tomto odvětví. :) Moc lidí - natož výživářů hehe :D ani neví, o čem je řeč. 

 

Jo, výživa.. to samé je u hodnot u vitamínů, minerálů... musela bych se výživě aktivně věnovat a hodně jí studovat, abych věděla, jaké hodnoty jsou pro koně vhodné a jaké už ne. Porovnávat sice můžu - můžu si propočítat cenu/dávkování atp., ale tak jako tak nebudu vědět, na jaké hodnoty (výše) se mám zaměřit - které jsou správné a které třeba nedostačující. :) Jestli mě chápete. 

Já jsem dávala ke granulím slunečnicový olej každý den 1 - 2 panáky - podle výše práce koně. S Vámi doporučenými granulemi už není potřeba energii doplňovat? A tahle dávka byla dostačující nebo nízká? 

12.01.2016 21:09

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jasně, rozumím vám, každý jsme odborníkem v něčem jiném, já bych si netroufl najezdit koně pro drezuru stupně L .

Existují normy, doporučení pro jednotlivé živiny, nebo typy koní a práce kterou dělají, takže je možné si na koleně vytvářet krmné dávky.
Také jsem to dělal a pak jsem se divil, že moje perfektně spočtená krná dávka nefungovala, že ten kůň si dělá co chce - jinak reaguje, nemá výkonnost a podobně.
To byl začátek, ze kterého jsem se poučil a nedělám nic složitě, protože i kůň je v podstatě jednoduchý. Jak jsem již psal dospělí potřebují energii jako hlavní živinu, ale každý v jiném množství.

Takže výsledek je, že používám fungující systémy, které nejvíce odpovídají tomu co by kůň dělal přirozeně. Hlavní je objemné krmivo - seno, pastva - to je to nejdůležitejší.
Pokud s koněm dělám něco víc než že jen žije a chodí po pastvě, tak musím něco přidat. Začnu od primárního - obilovina - oves, ječmen a k tomu přidám pro dorovnání jen minerálněvitamínový doplněk, pokud dělá více tak přidám doplňkovou směs s vyšší koncentrací energie a když obsahuje dostatek účiných látek tak mám dávku vyřešenou.

Aby to bylo jednodušší nastavili jsme naše směsi tak, aby už miminální dávka 0,5 kg stačila dotovat co je potřeba, s navyšující prací a potřebou se zvýší dávka a měli bychom se opět přiblížit jeho požadavkům.

Nicméně aby to nebylo úplně primitivní, tak musím počítat s tím, že každý kůň je úplný jiný a to co funguje u jednoho nemusí stejně fungovat u druhého.
To znamená, že musím dávku nastavit, sledovat reakci (výkon, psychika, únava, kondice) a případně upravovat, nebo se s někým poradit .

Olej můžete přidávat (0,1-0,2 litru), ale zatím bych to nedělal, až jak se změna dávky projeví.

Přeji hezký den.

 

13.01.2016 09:53

Lenka Suchá

 Moc děkuji za informace a moc dobře se mi s Vámi diskutovalo. Je to pro mě zajímavé téma, které potřebuji v každodenní práci s koňmi.

Zaslala jsem na e-shop Schaumann ještě nějaké dotazy ohledně data spotřeby granulí a elektrolytu, abych věděla, jestli si můžu nechat zaslat větší dávku granulí, abych pak nemusela řešit častou dopravu. Mám je kde skladovat, tak by to pro mě nebyl problém. Zkusím letos krmit těmito granulemi a uvidím, jak bude můj koník reagovat a zda to pomůže i ve výkonnosti v paradrezuře, na kterou ho připravuji a které se věnujeme. 

 

Ještě na Vás mám dotaz, ale ten bych Vám ráda dala spíš soukromě. Můžete se mi ozvat na tento e-mail? lenkakh@seznam.cz

 

Vřele díky a přeji Vám mnoho spokojených zákazníků a zdravých koní.

 

Lenka Suchá

13.01.2016 13:07

Lenka Suchá

 Děkuji. Koník je hlavně ohromně hodný a ví, kdy na něm sedí parajezdec a podle toho se i chová. Je na něj opravdu spolehnutí. Loni měl nejlepší výkonnost. Rok před tím byl zablokovaný z výběhu a léčba trvala cca rok. Letos mám v plánu mu kondici a výkonnost ještě zvýšit a více na něm zapracovat. Proto jsem si řekla, že začnu v zimě od krmení. Vše zkontrolovat a upravit, aby vůbec byl schopný mé plány s ním splnit. Loňský rok měl výborné výsledky v paradrezuře a stal se i mistrem republiky se slušným náskokem, z čehož jsme měli obrovskou radost a trochu mě to nakoplo v tom, že se můžeme posouvat dál, než očekáváme. 

Jak jste psal "hodnotit doplňkové směsi" - vzhledem k ceně to chápu - to si propočítám, ale horší je, že nevím, která hodnota jednotlivých parametrů má být. Na to bych asi musela stejně hledat někoho kvalifikovaného, kdo výživářství koní rozumí. Jestli chápete - nevím, jestli hodnota příkladně NL je správně třeba 10? nebo 20? - netuším - bohužel, která hodnota je vhodná a tudíž i správná pro koně. 

Obdivuji, že jste ochoten takto poradit a zdarma. Ale na druhou stranu to vypadá, že jste právě získal zákazníka. 

Chtěla bych Vámi doporučené granule vyzkoušet u svého koně. V případě, když bych viděla změny a byla jsem spokojená, tak mohu přesvědčit všechny ze stáje, že by také přešli na Vámi doporučené granulované krmivo. Máme ve stáji 10 koní různých plemen - většina je zaměřena na hipoterapie (jsme neziskovka, která je zaměřena na hipoterapie a paradrezuru) a lehkou hobby sportovní zátěž. Po vyzkoušení těchto granulí a odsouhlasení ostatních majitelů bych Vás požádala o pomoc při sestavení krmných dávek a vhodných granulí pro jednotlivé koně - jestli mohu. A mám toto řešit zde v diskusích nebo Vám můžu napsat jinam?

 

Děkuji za vstřícnost a pomoc

Lenka 

12.01.2016 20:32

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Máte pravdu, napsal jsem to jen napůl. Ono to není zase tak složité.
V principu dospělí koně potřebují dotovat energii, bílkovin je v běžné krmné dávce (seno, pastva) dostatek až přebytek.
Takže pokud hodnotíte krmivo pro dospělé pracující koně, je ideální, když je obsah energie co nejvyšší.
Vždy porovnávejte s běžným a nejřastějším krmivem - oves, ječmen - kde je obsah energie cca 9-10,5 MJ NEL, to znamená, pokud chcete dodávat energii kupovaným krmivem, musí mít energie více.

Pouze pokud bychom vybírali krmivo pro mladé koně, nebo kojící klisny, tak by byly důležité také bílkoviny, tam by měl být obsah 13-14 % (nebo 130-140 g/kg krmiva)

Funguje to jako váha, pokud je krmivo energetické má vyšší obsah energie např. 13 více MJ NEL a přitom 9-11 % NL a obráceně.
Není normální pokud by bylo na etiketě uvedená vysoká hladina NL a zároveň energie - to by byla lež nebo přírodní anomálie .

Systém krmení pro koně, kteří pracují v hipoterapii i pro paradrezuru máme dlouhodobě vyzkoušený, zřejmě znáte PIAFA Vyškov, všechny koně v PIAFĚ jsou dlouhodobě krmeni tak jak jsem vám popisoval a myslím, že vše funguje velmi dobře.

Přeji vám krásný den.

12.01.2016 20:55
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní