Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Vyjížďka

Autor: Barbora Datum: 17.01.2016 00:14

 Dobrý den,

mám koně v pronájmu (valach 8 let), velice hodný, vše ok. Avšak náš jediný problém je, že když jdeme na vyjížďku, tak na poslední louce kousek od domova, kterou cváláme mi párkrát cválá tak, že ho nemůžu zastavit. 

Nevím, co dělat, zda tedy tu louku chodit krokem příp. klusem pro jistotu, a nebo jí opravdu cválat a snažit se ho zastavit.

Nechci, aby to bral jako mou slabost a že se bojím, nicméně musím přiznat, že příjemné to není. 

 

Předem Vám moc děkuji  za jakoukoliv radu.

 

S pozdravem 

 

B. Trnková

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

Podobné problémy na vyjížďkách se zde v poradně vyskytují poměrně často. A já bohužel odpovídám stále podobně. V zásadě je dobré si uvědomit rčení, že "projde-li koní neposlušnost, na stejném místě ji bude automaticky opakovat" .... Doporučuji ted, jak sama píšete, se zásadně vyhýbat danému místu a nějaké delší období na danou louku vůbec nechodit. Prostě pokud nejsem schopen koně zkáznit na místě (radit jak by bylo spíše na škodu), pak na to místo nechodím. To je to nejméně konfliktní řešení. 

Ještě by se dala vyjížďka zkombinovat s "jízdárnou". Tedy před vyjíždkou a nebo na méně konfliktním místě si s koníkem udělat přijěžďovacích 20 mniut (jízda na kruhu, změny kruhů, přechody a plynulý chod s prodloužením a zkrácením, couvání) to vše za předpokladu korektnosti by mělo přivést koně tzv. na pomůcky, tedy k pozornosti vůči Vám jako jezdci.

A pokud se poté rozhodnete jít na dané místo, tak poté na daném místě necválat a nedělat z něj problém tím, že už předem než tam dorazím si koně pobírám a hlídám (tím mu akorát říkám, že "už to příjde") a na tom místě třeba pokaždé sesednout a dojít domu na ruce. Prostě zásdně měnit jeho uvažování a zkušenosti z tohoto místa.

Tedy jen potvrzuji Vaší správnou uvahu projít louku krokem. Určitě necválat, na tom se doufám shodneme. A o slabost bych si starost neděla. Naopak, tím, že si odřeknete cval s cílem nedostat se do konfliktu projevujete svou sílu a přístup "koňáka", nikoliv kaskadéra ;-) ... Horseman totiž předvídá vše tak, aby do konfliktu se svým koněm nepřišel a tím zvyšuje svou důvěryhodnost.

Přejí hezké a příjemné vyjíždky

S pozdravem

Daniel Toušek

Jízdárna Radonice        

     

17.01.2016 08:06
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní