V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy. Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".
Dobrý den, mám kobylku A1/1 (13let) ..za začátku se na ní nedalo vůbec sednout, po několika měsících práce ze země mě nechala na ní nasednout..po dalším pracování na tom jsem na ní jezdila..s ježděním problém není, je hodná a velice jemná. Sedlo si ale nenechá! Když jí ho dám začne si lehat..nebo vyvádět. občas si ho nechá na záda položit..ale dotáhnout nikoliv. (ani z jedné strany) ..bylo mi řečeno, abych jí to spojila s něčím příjemným..tak jsem na ní vždy při krmení sedlo položila. Chvíli byla v klidu ale jakmile si uvědomila že ho má, začala jančit. Ježdění bez sedla mi nevadí, ale nedá se tak jezdit za každých okolnosí. Předem děkuji za jakoukoli radu, a odpověď.
Dobrý den,
Myslím, že na daném popisu je patrné, že dokud jste se nezačala ptát ostatních na radu, tak jste pokračovala velmi dobře sama !!!!!!!!!! ))) Protože jak uvádíte, koník se po práci ze země nechal jezdit. A to je velmi slušný progres.
Rady spojit s něčím příjemným je opravdu "rada sama pro sebe", protože kdo ví přesně, co zrovna kůň považuje za příjemné. Rušit koně při krmení je prostý nesmysl. To neuděláte ani psovi ))
Přemýšlím si nad tím, jak bych sám postupoval a napadá mě princip, že pokud kůň něco odmítá, je potřeba se vrátit o počet kroků zpět. Tedy představte si postup jak se obsedá kůň. Představte si, že Vaše kobylka nezná sedlo a ona se vskutku chová, jako remonta. Věnuji se v současné době A1/1 a obsedáme si zde sami dvouleté koně. Zatím jsme něměli doslova žádný problém s vlastním obsedáním (VIDEO).
Nevím, zda má kobylka dostihovou kariéru, ale jelikož se na dostihový koně povětšnou nastupuje v boxu, usuzuji, že by mohla mít nějaké zakotvené trauma. 1. Tak že zkuste třeba jdnou nasedlat někde jinde. A to třeba v tom lonžovacím kruhu na lonži. 2. Tak že bych doporučoval, zpět na lonž, a nejprve lonžovat s obřišníkem a beránkem a poté i se sedlem. Také dotahovat podbřišník pozvolna. Jak by koník si lehal nebo kozloval, tak v kruhovce jej hned začnete lonžovat jako koně při obsedání = nenechat jej kozlovat na místě ale vše řešit v pohybu v před.
Také si vzpomínám, že Monty Roberts uváděl příklad, jak jeden trenér navykal hříbata na sedlo, že je nechal se sedlem (bez třenu) na dráze pohybovat volně a třeba naobak jej nechali i si s ním lehnout. Prostě a jednoduše, zkuste než vymýšlet "příjemné věci" 3. změnit postup a místo sedlání a problémy řešit tréninoovými postupy. 4. koně při krmení nerušte. Je prokázáno, že koně rušení při krmení o něco hůře tráví přijímanou potravu.
S pozdravem
Daniel Toušek
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.