Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

dieta u sportujícího koně

Autor: Iveta Datum: 23.01.2011 19:28

Dobrý den,
u mojí 12-leté klisny Shagya-araba (připravovanou na distanční jízdy) se vyskytlo podezření na RER. Zatím není potvrzeno z biopsie, ale pouze z krevních vzorků (myopatie, forma neupřesněna). Jelikož jsem o tomto syndromu nenašla na netu ani v literatuře mnoho informací, raději předbíhám událostem a zjišťuji, jak lze využitelnost koně obnovit na max.možnou hranici - vychází mi, z toho mála, co jsem nalezla, že je nutno snížit glykemický index KD. Poradíte mi, prosím, jak nejlépe sestavit KD na zimu (odpočinkové vyjížďky) a na sezónu (denní náročná práce)? Děkuji.

 

 

Diskuze v rámci dotazu

Iveta Nováčková

Děkuji za odpověď a radu.

Ještě si ujasním, pokud klisna nebude ve sportovní zátěži, v jakém dávkování elektrolyt používat?

Děkuji, přeji hezké sluníčkové dny.

I.

 

23.05.2011 08:34

Iveta Nováčková

Děkuji za odpovědi.

1./ Musím se ujistit, zda jsem správně pochopila, že dle Vašeho názoru mohu alespoň nějaké jádro do krmné dávky zařadit? Někdo radí striktně vyloučit všechny obilniny, také otruby, dokonce i jablka. Ječmen tedy, píšete, do kila a půl zařadit mohu - ?  Tedy i v sezóně, při zvýšené námaze, bezovsové granule? Např. Energys Enduro?

2./ Jak se k elektrolytu Schaumann dostanu?

3./ Můžete mi prosím trochu více osvětlit, proč nedoporučujete krmit lněným extr.semenem denně po celý rok? Myslela jsem, že je to velkým přínosem v krmné dávce...

4./ Ano, vyvazovač mykotoxinů opravdu používám preventivně, seno i jádro máme vlastní a velice kvalitní. Výživářka z firmy Alltech p.dr.Babáková však tvrdí, že jejich přípravek nevyvazuje z krmiv ani vitamíny, ani minerály. Dostala jsem se k němu shodou okolností a když už ho mám, používám ho...

5./ Jaké vit.min. doplňky (ne lizy, ty koně mají) pro rostoucí koně byste doporučil (krom Schaumanna)?

6./ Sestavil byste tedy návrh krmné dávky na letní intenzivní ježdění a sport této klisny? Klidně i variantu s přídavkem granulí k ječmeni - klisně určitě pouze kilo a půl ječmene, byť s olejem, stačit v nejvyšší práci nebude - to mám již ověřené. A koli vit.-min. doplňku byste v této době, pokud budu používat i Vámi doporučený elektrolyt, přidával?

Děkuji velice za Váš čas a ochotu.

 

27.01.2011 19:46

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jsem velmi rád, že vaše kobylka nemá problémy a doufám, že se jim i do budoucna vyhne. I v současnosti bych výrazně dávku neměnil, dokud budete sportovat.
Až se dostanete do kondičního režimu snižte dávku jádra na na cca polovinu (podle zátěže), důležité bude stále používat HORSAL ELEKTROLYTE.
Předpokládám, že cca 2 měsíce před ohřebením přestanete jezdit úplně, pak dávku jádra řiďte podle kondice kobylky.

3 týdny před ohřebením přejdětě na doplňkovou směs HORSAL W3 (určena specielně pro vysokobřezí a kojící klisny http://www.schaumann.cz/vyrobky/kone/granulovana-krmiva/horsal-w/w3/). Dávku krmte v obdobném složení, jen se změnou W3 za Sport.

Podle kondice klisny a hříběte můžete upravit množství.

Přeji hezké sportovní zážitky a zdravé a hezké hříbě.

22.05.2011 19:37

Iveta Nováčková

Děkuji velmi za rychlou odpověď.

Kobyla je dva měsíce před porodem, vše je naprosto O.K., žádné otoky, žádné svalové problémy.

Ještě k mému dotazu - kopíruji důvody nevhodnosti netepelně zpracovaného ječmene z pera veterináře:

Právě u ječmene a potažmo kukuřice je vaření to nejlepší, co lze pro zdravé trávení koně udělat - aspoň podle toho, co se dnes ví :-) Šrotování není tak dobré, natož mačkání. Jde o to, že škrobová zrna ječmene jsou poměrně "velká" a nedosažitelná pro trávicí enzymy v tenkém střevě koní, kde by se měla rozložit a vstřebat do krve v podobě jednoduchých cukrů. Takže hodně těchto zrn projde do slepého a tlustého střeva, kde se na ně vrhnou některé bakterie a začnou je kvasit a dělat neplechu v podobě kyseliny mléčné a sníženého pH, což je zase problém pro některé jiné bakterie a celkově to narušuje rovnováhu střev. Vařením se tato škrobová zrna rozštěpí ještě než je vezme kůň do huby, v tenkém střevě už jsou rozvařená na stravitelné malé kousky, které enzymy dkážou zpracovat, Do slepého střeva tak dopjde velmi malé procento těchto škrobů. To zvyšuje využitelnost ječmene (ekonomika krmení) a chrání rovnováhu mikroorganismů v zadním střevě. Což je zdravější. Potenciálním problémem to může být pro koně rezistentní na inzulín, protože to zvyšuje glykemický index ječmene.

Nevím, o kolik se zvýší dostupnost těch škrobových zrn u ječmene šrotovaného ve srovnání s mačkaným/zalitým horkou voudou/vařeným (pak může být i extrudovaný třeba) a do jaké míry toto vše ovlivní celkové množství ječmene v jedné dávce (čili hrst ve srovnání třeba s půlkilem či kilem).

Nicméně raději krmím oves :-) Jeho škrobová zrna jsou pro koně nejstravitelnější a do zadního střeva doho dojde relativně nejméně, proto se říká, že je oves dieteticky nejvhodnější z běžných koňských obilovin. Ale má větší glykemický index :-) takže nic pro IR koně.

Jinak ty vitamíny - u koní je zcela vypouštím - koně si vitamíny vyrobí sami, takže pokud je nedodám v krmení, nevadí to (samozřejmě u normálních průměrný zdravých koní).

Tělo koně prostě NEUMÍ dobře zpracovat nepomačkaný/nevařený ječmenný škrob. Tak jako člověk se nikdy nenaučí zpracovávat vlákninu například.

Tolik info z diskuze. Můžete mi tedy ještě v rámci těchto informací odpovědět na otázku, zda je zdraví koně škodlivé krmit malé množství tepelně neupraveného ječmene?

29.01.2012 20:59

Iveta Nováčková

Dobrý den,

po delší době se opět ozývám.

Chtěla bych se zeptat na úpravu ječmene v krmné dávce - právě jsem četla ohnivou diskuzi na Equichannelu, kde veterinářka tvrdila, že nevařený/nepařený ječmen je pro zdraví střev koně nebezpečný - smysluplně vysvětlila proč, ovšem vyvozený závěr už mi přišel přehnaný - ječmen je NUTNÉ tepelně upravovat.

Neodvažovala jsem se vůbec do oné debaty vstupovat, protože ač několik lidí řeklo, že "pouze" šrotují nebo drtí, tepelně neupravují, byli ostatními překřičeni - tedy že POKUD VŮBEC ječmen krmit, pak jedině vařený, nebo alespoň spařený.

Ve Vašich radách jsem nepostřehla žádné signály o konkrétní nutnosti tepelné úpravy ječmene, brala jsem to ze zkušenosti tak, že mačkaný samozřejmě stačí a vyhovuje. Chápu, že tepelná úprava zvýší dostupnost živin, ale že by šlo až o zdraví koně? Při nízkých dávkách, pokud "jen" nadrtím (na jemno)???

To opravdu veškeré pravdy, principy a rady starých koňáků a starších knih o krmení koní jsou úplně k ničemu, zastaralé a je nutné vysazovat veškeré obilniny a začít do sportujících zvířat cpát samotné řepné řízky s vojtěškovými úsušky, příp.ještě dýňová a slunečnicová semínka, karob, svatojánský chlebíček, kokosovou moučku, banánové plátky sušené s medem... - a podobné "levné" vymoženosti nové, moderní a už jen jediné pravé doby, protože jen ona má kvalitní nové poznatky, překonávající vše, co o krmení kdy řekl či napsal kdokoli od výživáře po veterináře...???

Děkuji předem za Váš názor.

27.01.2012 18:37

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji vám za informace z diskuse.
Popravdě řečeno, úplně zírám. Vidím, že bych měl se asi vrátit do školy, kde se takovéto "skutečnosti" učí . Nevím odkud jsou ta "téměř" pravdivá tvrzení, z kterého zdroje pochází.
Úplně mě tedy dorazilo, že ječmen je pro koně nestravitelný, například koně pana Váni, mají krmnou dávku, která obsahuje kombinaci ječmene, kukuřice a ovsa. Rozhodně nemám dojem, že by vítěz Velké Pardubické (také i Sixteen) nějak "trpěl" těmi strašlivými příznaky při krmení ječmene. Mohu jmenovat i další koně, které jsou na podobné krmné dávce.

Takže na závěr, ječmen ať už celý, drcený, nebo i šrotovaný nemá v žádném případě žádný negativní vliv na zdraví koně.
Toto tvrzení velmi vážně potvrzuji a stojím si za ním.

29.01.2012 21:17

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

 Dobrý den.

Děkuji za velmi podrobný popis.

Syndrom akutní rabdomyolýzy (SAR) je projev který je společný pro několik onemocnění. Jak jste již psala, je u vaší klisny podezření na RER - rekurentní (opakující se) zátěžovou rabdomyolýzu, která se právě může snadněji projevit při nerovnoměrné zátěži - tedy právě v období kdy je práce koně nepravidelná a organismus není schopen kompenzovat změny, které s souvislosti s výkyvy svalovém metabolismu.

V literatuře je také popisována poměrně vysoká dědičná zátěž pro toto onemocnění ale ne 100 %. Spouštěcím mechanismem je většinou zásadní hormonální  změna v organismu koně, což může být například ohřebení a následná laktace klisny, nebo ukončení růstu - dospění u valacha, či hřebce (ukončení puberty).

Pobyt 24 hodin je venku je naprosto ideální, tady není co měnit.


Co můžeme udělat u pohledu výživy - krmné dávky.

  1. V každém případě musíme vyřadit z krmné dávky oves. Nevím jak vaše klisna reagovala na oves, jestli nebyla o něco vrzušivější. Nervozita také přispívá projevům RER.
  2. Z vlastního jádra zůstane tedy jen ječmen, v dávce do 1,5 kg.
  3. Další nutností bude stálé zkrmování elektrolytu. Je potřeba ale používat skutečný elektrolyt bez přídavku cukrů a pokud možno i s vyšší dávkou vitamínu E (mohu doporučit například tento). 
  4. Lněné semeno obsahuje olej, ale doporučuji ho používat pouze v období přelínávání (jaro, konec léta) dlouhodobé zkrmování ne. Kdybychom chtěli využít příznivý vliv lněného oleje, dávka by musela být na úrovni cca 1 kg, což zásadně nedoporučuji.
  5. Do krmné dávky zařadit olej, může být slunečnicový, sojový, případně i řepkový (pokud by jste jiný nesehnala). V plném tréninku a plné zátěži se můžeme dostat ve vašem případě na dávku maximálně 600 g/den. Navykání musí jít velmi pomalu a postupně. Kdyby se objevil průjem, uberte množství a po ustálení konzistence výkalů po několika dnech můžete opět zvýšit dávku.
  6. Doplňkové krmivo - granule Hesta Mix je vynikající krmivo přírodního původu. Je velmi vhodné pro hobby koně, bez intenzivní zátěže. Ovšem ve vašem případě je problém velmi nízké koncentrace účinných látek (mikroprvků, vitamínů). Při dávce 1 kg denně je dotace těchto účinných látek 4-násobně nižší něž by vaše klisna potřebovala.
  7. Řepné řízky můžete podávat tak jak jste zvyklá, pro vaši klisny v jejím případě syndromu RER jsou vhodnou součástí krmné dávky.
  8. Ještě nerozumím jedné položky z krmné dávky. Proč přidáváte lapač mykotoxinů? Měli jste nějaký problém s vysokým zaplísněním jádra nebo sena?
    U těchto látek - vychytávačů je problém, že zároveň s mykotoxiny, pokud tedy jsou v krmivu, vyvazují v trávicím traktu i jiné látky  s podobnými vlastnostmi jako je například vitamín C. Mrzí mě, když některé firmy nabízejí plošně jako prevenci produkty za nemalé peníze, které jsou určeny pouze pro speciální situace (zákazníku plať, jen ať se obchod hýbe).
  9. Jako zdroj účinných látek, vzhledem k tomu že vaše klisna pobývá 24 hodin venku bych spíše doporučil kompletní liz (mohu doporučit tento) obsahující vše - makroprvky, mikroprvky i vitamíny. Koně si podle aktuální potřeby mohou sami vzít - líznout a nejsou odkázáni na naše propočty a předpoklady, protože jen oni sami vědí nejlépe jak se cítí a co potřebují. My se jen domníváme.

Mladá klisna.
Pro ni by měla plně postačovat krmná dávka z vašeho jádra do 1 kg, doplněné do věku 3 let doplňkem pro rostoucí koně, nebo místo komerčního doplňku cca 0,4 kg sojového extrahovaného šrotu.
Pokud by jste zvolila variantu volně přístupného kompletního vitamino-minerálního lizy, kterou jsem doporučil pro její matku (předpokládám, že jsou, jak jste psala, společně s ostatními koňmi) , sama si  doplní svou potřebu, kterou bude mít jinou něž matka. Nyní ještě roste a její potřeba je vyšší než matky, které je momentálně mimo pracovní sezónu. V sezóně se mohou nároky obou klisen vyrovnat či obrátit.

 

26.01.2011 21:18

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

 Dobrý den.

ad 1. Máte pravdu, doporučovaná striktní dieta mluví o absolutním vyloučení jakéhokoliv zdroje škrobu a postavení dávky na rýžových otrubách a oleji. To je v našich reálných podmínkách jen hypotéza a prakticky nerealizovatelné ( i když jak se říká za peníze v Praze dům).
Vycházím z vašich zkušeností, že v minulých závodních sezónách neměla vaše klisna viditelný problém. Můžete použít ječmen a bezovsové granule, například Enduro, ale tam je příliš vysoký obsah NL (dusíkatých látek) 125 g/kg, měli bychom se pohybovat max. do 100 g/kg. Protože budeme používat ječmen, který má také sám o sobě vysoký obsah NL. Příliš vysoký obsah NL snižuje využití energie, respektive při přebytku NL se musí část energie využít na detoxikaci přebytky NL.

ad 2. K elektrolytu se dostanete jednoduchým způsobem objednávkou mailem na schaumann@schaumann.cz s uvedením kontaktních informací.

ad 3. Jedna z nejlepších vlastností lněného semínka je obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin. Stejné kyseliny obsahuje čerstvá zelená tráva - pastva. Proto nedoporučuji podávat semínko i v období, kdy mají koně přístup k pastvě, je to víceméně zbytečné. Na druhé straně je semínko bohaté na fosfor, mohlo by se stát, že při dlouhodobém podávání, bez patřičného vyrovnání rovnováhy Vápník:Fosfor bychom se mohli dostat do problémů.
Nejlepší efekt (pořád mám na mysli efekt cena/výkon) se dostavuje právě při nasazení lněného semínka v období, kdy je tělo koně po dlouhém období bez čerstvé zelené hmoty na dně se zásobami - na konci zimy.

ad 4. Můj názor na vyvazovač je stále stejný, (nejenom můj, v odborné literatuře je více zdrojů). Jak píšete, při perfektním hygienickém stavu vašich krmiv je to naprosto zbytečná investice. Znovu se pozastavuji nad úrovní obchodního a "výživářského poradenství" některých firem.

ad 5. Doporučil jsem vám liz. Ne však sůl, ani sůl s hořčíkem ale kompletní doplněk, kde je vše (makroprvky, mikroprvky, vitamíny) v optimálním poměru. Je velmi důležité poskytovat koním komplex a ne jen jeden prvek či vitamin. Ve složitém biochemickém procesu trávení v živém organismu jsou vzájemné pozitivní i negativní vazby mezi jednotlivými účinnými látkami. Přidáním pouze jednoho můžete nechtěně ovlivňovat další.
Mohu vám s klidným svědomím doporučit pouze výrobky, za které mohu dát ruku do ohně, že budou pracovat, tak jak předpokládám, protože je znám do posledních podrobností  a to jsou právě naše SCHAUMANN produkty. Z ostatních znám pouze to, co je napsáno (nebo nenapsáno) na etiketě, případně uvedeno na internetových stránkách výrobce.
Pro mladé koně to může být jak jsem již uváděl kompletní liz HORSAL LECKSCHALE nebo speciální minerální doplněk pro mladé koně HORSAL JUNGPOWER

ad 6. Mohu se pokusit zpracovat návrh dávky. Schválně píši návrh, protože doladění budete muset udělat sama podle reakce vaší klisny (přidat - ubrat). Žádný sebelepší počítačový program nemůže postihnout výraznou individualitu koně a je to pouze hezky vytištěný návrh postavený na průměrné hodnoty průměrné populace.

Ječmen max 1,5 kg
Olej max. 0,6 kg
HORSAL SPORT 1 - 2 kg
HORSAL ELEKTROLYTE 0,2 kg
Seno dle potřeby
Pastevní porost dle potřeby

Zase uvádím doplňkovou směs z naší nabídky, vím bezpečně jak bude takto sestavená dávka fungovat. V HORSAL SPORT jsou již obsaženy všechny účinné látky, které při 1 kg budou postačovat pro začátek sezóny, maximální dávka 2 kg by měla být jako vrchol. Poměr s ječmenem by měl 1,5:1. Tedy na začátku intenzivního tréninku 1,5 kg ječmene a 1 kg směsi. Při stupňující se zátěži postupně přidávat olej a doplňkovou směs.
 

27.01.2011 21:40

Iveta Nováčková

Dobrý den po čase:-)

Ozývám se, protože se mi Vámi navržená  krmná dávka pro ShArabku osvědčila. Nyní je klisna zjištěna březí, ještě chvíli bude sportovat, ale od podzimu již bude mít pouze kondiční projížďky v lesích a trošku jízdárny.

Poradíte mi krmnou dávku, která zohlední její svalové problémy (nyní žádné nemá) a březost, přip.potom laktaci?

Děkuji.

Pozdravuji.

Iveta N.

 

20.05.2011 07:33

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý večer.

Děkuji za odkaz na diskuzi.

Musím říci, že jsem ji podrobně pročetl. Jak jsem již dříve psal, je možné jakékoliv zrniny různě tepelně upravovat s cílem zlepšit stravitelnost, zjednodušit koni příjem atd.

Nikdo se však nejenom v této diskuzi, nedostal k rozdílu mezi plemeny koní, které pocházejí z úplně jiných zeměpisných šířek a délek. Trávicí aparát a hlavně schopnost účinně trávit krmiva, která byla hlavním krmivem po velmi dlouhá léta jejich historického života, vytváří rozdíl mezi účinným enzymatickým trávením "velkých škrobových zrn" ječmene  například u arabských koní (obdobně u Quarterhorse).

Odkaz na KER je v pořádku, jen výzkumy o kterých se mluví nebyly prováděny s přihlédnutím na rozdílnost plemen koní.

To co může vyvolávat problémy u jiných koní, je pro jiné naprosto normální a nikdy s tím neměli žádný problém. Například příspěvek týkajícího se vysokého množství ječmene a kukuřice je klasický případ spirálového efektu. Je to častá chyba, která je v příspěvku správně popsána, u hubeného koně chci aby přibral, tak mu "navalím" vysoké množství jádra, protože se kondice nelepší, tak ještě přidám a přidám a přidám. Následkem je jen průjem a ještě další zhoršení kondice. V tomto případě je úplně jedno, jestli překrmím ječmenem, kukuřicí nebo ovsem (u vysoké dákvy ovsa je kůň ještě o něco "veselejší").

30.01.2012 23:20

Iveta Nováčková

Dobrý den,


klisna začala projevovat první příznaky po hříběti - tedy cca 3 roky zpět. Takže v současnosti již mohu dost dobře popsat průřez rokem - přes sezónu, kdy denně pracuje, najezdíme spousty kilometrů v těžkých terénech, se neprojevuje nic. Tudíž dostává normální krmnou dávku, jako všichni naši pracující koně: náš vlastní oves + ječmen půl na půl - denně ne víc než max.2kg, k tomu kilogram Hesta mixu od St Hippolyt (u toho bych, alespoň v dávce půl kila na den -kvůli vit.min.- moc ráda zůstala) a česnek, lněné extr.semeno, od Orlingu GelaponyArthro, vyvazovač mykotoxinů od Alltechu. Do pastvy (spíše chudší) a k senu a krmné slámě výborné kvality má celodenní přístup bez omezení (žije se stádem celoročně venku, s prostorným přístřeškem). Koně mají nezámrzné napáječky, které denně kontroluji, také si všímám, jestli koně pijí - a pijí. Podle potřeby samozřejmě (ve dnech, kdy pracuje méně) ubírám z množství ovsa a ječmene. S příchodem chladnějších podzimních dní a úbytkem práce, kdy již nechodí do terénů a na jízdárnu denně, začne se sem tam objevovat po prvních cvalech nebo po prudším kopci ztuhlost, zkrácený krok. Když slezu, klisnu vedu, po cca 10min.vše odezní a mohu znovu nasednout a dojít bez problémů domů. V prosinci dávám pracovní pauzu, kobyla je jen ve výběhu a v zimní pastvině, v lednu opět pomaličku začínáme - procházky, lonž, práce na ruce, krokovky. A zde jsou velké problémy, vždy se projeví ono měsíční "odstátí", kdy je klisna na jedné straně max.temperamentní, těší se ven a na pohyb, na druhé straně po prvním kopci zatuhne a jdeme pěšky domů. Připadá mi, že je to letos horší než předloni a loni, snad proto, že měla pauzu delší a opravdu nedělala, v jiných letech alespoň párkrát týdně do lehčích terénků šla. Také jsem letos i při prosincové pauze krmila jádro (vysoké mrazy a celodenní pobyt venku, kdy se kobyla stále se stádem pohybuje, mi nedovolily sebrat jí všechno jádro, dostávala tedy méně - cca půl kila ovsa s ječmenem denně, k tomu 1/2kg granulí Hesta mix na den a dávám vždy přes zimu cca 200g máčených řepných řízků do ranního i večerního jádra). Její rok a půl stará dcera chodí všechny terény celoročně s ní (na volno) a žádné problémy nemá, ani valach, zatížen podobně, nevykazuje sebemenší pohybový problém. Pitný režim kontroluji, ale elektrolyty nepřidávám. Do každého jadrného krmení (ranní, večerní) přidávám ale 20g soli (lizu si totiž nevšímá - nelíže), v létě, kdy se hodně potí, i více.


Také přemýšlím, jak krmit její dceru (20měsíců), která je též celodenně venku a terény chodí s mámou. Dosud dostávala kilo krmiva pro hříbata denně plus trochu řepných máčených řízků a lněné semeno. Jelikož dle doporučení výrobce krmné směsi by denní potřebu vit.min.měla krýt až 2kila směsi, ona dostává jedno, přidávám ještě poloviční dávku vit.min.(momentálně mám Höveler, před tím Gelapony Vitamín). K senu má přístup stále, vypadá pěkně, liz ji občas lízat vidím.


Děkuji za rady.


S pozdravem


Iveta

26.01.2011 08:27

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

V období mimo sportovní zátěž bude stačit 100 g  HORSAL ELEKTROLYTU denně. Po porodu bych ale opět dávku navýšil, laktace je opět vysoká zátěž, doporučil bych tedy navýšit na 200 g/den.

Přeji i vám hezký den.

23.05.2011 20:04

Iveta Nováčková

Vidím, že se odkaz nenačetl tak, aby šel otevřít - pokud budete ochotný si diskuzi alespoň přečíst (a vidět tak odkazy na studie, které diskutující citují), stačí zadat do kolonky "vyhledat v diskuzích" název Spaření ječmene a otrub horkou vodou. Doporučuji nevšímat si osobních útoků jednotlivých diskutujících, jít po jádru věci a hlavně po argumentech lidí, co jsou bráni jako odborníci přes výživu - konkr.veterinářka Dom.Švehlová - nick jaja.

30.01.2012 09:19

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

RER, který je zřejmě u vaší klisny diagnostikovaný je bohužel stále častěji se vyskytující problém u různých kategorií koní - westernová plemena, A 1/1, arabští koně.
Jednou z příčin může být iontová nevyrovnanost (disbalance), neměla vaše klisna problém s příjmem vody?
Jaká byla do této doby její krmná dávka?

Pokud mi odpovíte na mé otázky, mohu se pokusit navrhnout vám krmnou dávku pro tento případ.

Zatím jen obecné informace, které jste možná již našla z jiných zdrojů.
Obecně se doporučuje snížit, nebo úplně vyřadit jádro z krmné dávky. Dále přidat tuk respektive olej jako zdroj energie (neobsahuje škrob). Výborně se nám osvědčilo zařazení do krmné dávky klasického elektrolytu (bez přidaného cukru), který velmi dobře stabilizuje elektrobazickou rovnováhu v organismu.
Změny po nastavení krmné dávky neočekávejte okamžitě, jestli bude dávka vaší klisně vyhovovat poznáme nejdříve za 3-4 měsíce.

23.01.2011 22:28

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pokoušel jsem se chvilku na Equichannelu vámi zmiňovanou diskuzi najít, ale nepodařilo se mi to, takže se nemůžu vyjídřit přímo k názorům, které tam padly.

Každé zrniny lze samozřejmě před krmením tepelně upravit, ať už napařovat, nebo vařit. Je to poměrně dlouhá tradice například v Irsku, Francii, Anglii. V Americe dokonce dělají koním čerstvý popcorn a ještě ho prolívají sójovým olejem.
Je otázkou co mi to, respektive mému koni přinese. Již jsem to v této poradně mnohokrát uváděl, ale rád to udělám ještě jednou. Kůň, který má v pořádku zuby a nemá jiné problémy v ústní dutině, má ve svých zubech velmi výkonný šrotovník. Vše co se mu mezi zuby dostane (a mělo by to být vše co do huby přijde) pečlivě rozkouše. Zároveň při kousání mohutně sliní a tím si připravuje krmivo na následné trávení v žaludku (snížení pH v žaludku). Právě u jadrných krmiv je tato část přirozené úpravy krmiv velmi důležitá.

Pokud mu jakkoliv pomůžu (drcení, jemné šrotování), zkracuju dobu kousání a prosliňování a v žaludku se pH snižuje. Velké nebezpečí projevy žaludečních vředů je v případě krmení vysokého množství jadrných krmiv (obecně nad 3 kg denně, ale vzhledem k individualitě koní je pro některé i nižší množství problémem). 

Stále se objevují nové výzkumy, často jsou ale ryze komerčně zaměřené a snaží se vám na základě částečné, lež překroucené pravdy, vnutit krmivo, bez kterého váš kůň "zaručeně nemůže přežít".  Jedním z příkladů je müsli, které nic pozitivního než zisk pro výrobce nepřináší.

Navrhuji všem použít jednoduchou metodu, která se skládá ze tří kroků:

1. Dívat se
2. Přemýšlet (pokud možno dlouho)
3. Teprve potom něco udělat

Ve vašem případě je tento postup dodržen, takže vám přeji jen hezké chvíle s vaší kobylkou a nenechte se zviklat plamenými rádobypravdami.

Jak to vypadá s vaší kobylkou, kdy se bude hřebit?

 

27.01.2012 21:25

Iveta Nováčková

Pane inženýre, moc děkuji.

A mám dotaz a prosbu zároveň: byl byste ochoten vstoupit se svými tvrzeními do oné diskuze?

http://www.equichannel.cz/forum/diskuze/1322752

30.01.2012 09:14
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní