Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den. Chtěla bych poprosit o radu jak krmit svou 13 letou muchařku? Od letoška jsem se rozhodla uplně vysadit obiloviny,prý je to nejlepší , co myslíte ? Dávám jí jen trochu pšeničných otrub a cukrovarské řízky :) Koupila jsem čertovo kopyto a zázvor, bylo mi doporučeno zase kvůli artroze a podotrochloze kterou kobča též trpí... ještě přídávám lněné semínko :) a někdy boswelli.. sladový květ taky občas přídám,ale myslím že je tam vysoký obsah bílkovin na které je kobča citlivější :( Kobča je hobby koník,ale pracuje,ráda běhá a vozí děti :) Děkujíí,mnohokrát :)
Dobrý den.
Pro muchaře je vždy potřeba maximálně snížit bílkoviny v krmné dávce. Tím se sníží pocení a tím je mně atraktivní pro hmyz. Je to taková spirála.
Proto bych upravil dávku tak, že bych vyřadil otruby, sladový květ a řízky. Lněné semínko jen v době jarního přelínání, potom už ne!
Mělo by úplně stačit krmit malé množství obiloviny - oves nebo ječmen, vzhledem k zátěži vaší klisny v množství 0,5-1 kg podle aktuální zátěže.
Také je nutné doplnit účinné látky - vitamíny, minerály. Jestli máte vaší kobylku ustájeno volně, můžu doporučit kompletní liz HORSAL LECKSCHALE, kobylka si lízne tolik co aktuálně potřebuje.
V době zvýšených teplot je nutné dávat do krmení 0,1 kg HORSAL ELEKTROLYTE - sníží se pocení a tím i projevy muchaření.
Takto upravená dávka by měla prospět vaší kobylce, je jednoduchá a funguje.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.