Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmné doplňky

Autor: Martina Datum: 20.02.2016 13:46

 Vážený pane Kořínku,

nejdříve Vám chci smeknout poklonu, obdivuji Vaše znalosti a nadhled. 

Již jednou jste mi poradil s kobylou, nyní bych se ráda zeptala na vhodné výžívové doplňky pro naše koně. Máme rekreační stáj, koně (ČT)  jsou velmi vytížení. Dostávají 2x denně 2l mačkaného ovsa a seno ad libidum.Vím, lepší by byl ječmen a kukuřice, třeba to časem majitel změní.

Starším koníkům (19-22 let) začínáme přidávat probiotika co jste mi doporučil, dále kloubní výživu od Alavis. Všichni koně vypadají pohuble, viz foto. (Koníci velmi často jezdí do terénu, pak není energie pracovat na osvalení na jízdárně) V terénu přitom makají kopečky, klus z kopce atd. Koníci mají energie tak normálně. Chtěla bych jim přidat nějaké vitamíny, či minerály, avšak nevím jaké. Nenapadá Vás, čím jim udělat radost? :-) 

Velmi děkuji za odpověď

Pěkný den, 

Martina

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za pochvalu, vážím si jí.

Bylo by jim potřeba přidat energii, jak správně píšete, ideálně ve formě kukuřice - dávka 0,3-0,5 kg. Oves už bych více nenavyšoval, mohli by být hodně veselí a to by na rekreaci nebylo dobré.

Nicméně ti starší by potřebovali doplnit také bílkoviny, v tomto věku už trávení je neefektivní a schází jim živiny. Navrhoval bych doplnit sojovým extrahovaným šrotem 0,2-0,4 kg denně.

Pokud nedostávají žádné vitamíny a minerály, tak je to poměrně velký problém. Jestli jsou ustájeni na výběhu volně, mohli by jste jim nabídnout HORSAL LECKSCHALE, nalízají si podle své potřeby a chuti a budou mít všeho přiměřeně.

Přeji hezký den.

 

20.02.2016 20:46
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní