Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva.
Dobrý den, mám nádhernou čistokrevnou Welsh pony klisničku v pěkné kondici. Ráno krmím koně řepnými řízky se sladovým květem + pivovarské kvasnice + lněné semínko a večer 1,5 litru vojtěškových peletek + 0.7 l ovse + 0.5l slunečnice+ ostropestřec a ještě k tomu přidávám 60g minerálního doplňku Mirkos. tohle rozdělím mezi 4 koně (dva valaši ČT, mladší má 3 roky a druhý 22 a pak dva pony cca 120cm KVH). Nejvíc dostává mladý valach a poníci mají tak dvě hrstky každý. K tomu mají seno a v noci si pozobávají i slámu. Na jaře bych chtěla pony klisnu připustit, a tak se chci zeptat, zda mám nějak krmnou dávku změnit. Děkuji za odpověď. :)
Dobrý den.
Nepochopil jsem úplně jak stará je vaše pony klisna? Bude se pouštět poprvé? To jsou pro důležité informace, bez kterých se mi dělá závěr poměrně těžko.
Tak bych vás požádal o zodpovězení těchto otázek.
Obecně ke krmné dávce, kterou nyní používáte.
Nechal bych v krmné dávce jen oves, sladový květ (0,1 kg na jednoho velkého koně na pony polovinu) a extrudované lněné semínko jen v době přelínávání.
Ostatní komponenty nejsou krmiva a nemají ve výživě koní žádný smysl - řízky, vojtěškové úsušky, slunečnice. Nejhorší je minerální doplněk MIKROS - bohužel i takovýto rádoby doplněk se nabízí na českém trhu (je sice levný ale neobsahuje ve skutečnosti skoro nic ). Bylo by dobré po rozhlédnout po kvalitním doplňku s dobrou cenou.
Ostropestřec je možné použít jednorázově v tzv léčebné vlně. Trvalé podávání může dokonce i zhoršit odolnost jaterního parenchymu.
Přeji hezký den a budu čekat vaši odpověď.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.